Tavuk Karası

Yazar Yorum Yap 1.602
Tavuk Karası

Tavuk Karası Halk arasında gece körlüğü olarak bilinir. Genetik nedenlere dayalı bir hastalıktır. Akraba evliliği yapanlarda özellikle daha sık görülen bir hastalıktır. Retina hastalığı olan tavuk karasının tıptaki adı retinitis pigmentosadır.

Tavuk karasına erken yaşlarda başlayan optik kusurlar, katarak, görme sinirinde oluşan zayıflama, göz tansiyonu gibi sorunlar eşlik edebilmektedir. Bu yüzden hastalar göz doktorunun mutlaka sık takibinde olmalıdırlar. Sarı nokta probleminde ödem oluşabilir. Zamanında tedavi uygulanabilmesi için takip şarttır.

Retina, gözün iç duvarını saran 200 mikron civarında çok ince kalınlığa sahip, sinir dokusundan, sinir dokusunu besleyen damar hücrelerinden ve destek hücrelerden oluşan ve gözün beyni olarak tanımlanan yapıdır.

Retinadaki hasarlanan doku hücreleri kendisini yenileyemezler. Tavuk karası bu hücrelerin hasarlanmasına bağlı olarak çocuk dönemden başlayarak ilerleme gösteren ve ileriki yaşlarda görmedeki keskinliğin azalmasına sebep olan bir problemdir.

Tavuk Karasının Nedenleri Nelerdir?

Genetik geçişli bir hastalıktır.

Genetik bozulmalar kişiden kişiye farklı olduğu için mutlaka anne ya da babada bu hastalığın var olması gerekmez. Birkaç nesil öteden geliyor olması gayet normaldir.

Genetik geçiş gösteren, doğuştan kaynaklı, ilerleme hızı kişiden kişiye farklılık gösteren ve genetik bozukluk olan bölgenin de farklılık gösterdiği bir retina hastalığıdır.

Doğuştan gelen tavuk karası 100’ün üzerindeki gende oluşan bir farklılıktan kaynaklanmaktadır ve bu gün itibariyle genetik olarak bir tedavi söz konusu değildir.

Tavuk Karasının Tedavisi Nasıldır?

Görme işlevinin çok azaldığı durumlarda elektriksel bir uyarı göndererek haftada bir kez uygulanan tedaviyle görme alanında oluşan kaybın ve görme keskinliğinin korunmasına yönelik yeni bazı çalışmalar söz konusudur. Bu uygulama son yıllarda bazen uygulanmaktadır. Ama halen bir çalışma ve araştırma aşamasındadır. 6 ay devamlı uygulanması gerektiği konusunda ciddi görüşler vardır. Henüz ön çalışma seviyesinde bir yöntemdir.

Diğer bir yenilik ise retina implantıdır. Yani retinaya çip takılması ya da biyonik göz diye bilinen yöntemdir. Görme seviyesi artık çok azalmış ancak sadece ışık hissini görebilen veya hafif olarak bir el hareketini görebilen hastalara uygulanan yöntemdir.

Görme işlevinin çok azaldığı ve iki gözde ancak ışık hissi düzeyine indiği gözlerde uygulanan bu biyonik göz tedavisi ile, retinaya takılan diğer ifadeyle en değerli alan olan sarı noktaya yerleştirilen elektrotlarla kişi tekrar yürüyebilir her türlü objeyi ayırt edebilir hale gelir.

Tavuk karası Belirtileri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi hastalar özellikle de geceleri ve loş ışıkta çok daha zor görür haldedirler. Ancak  yaşa ve oluşan bulgulara göre bu durum değişkenlik gösterir.

Özellikle çocukluk döneminde çok daha fazla oluşan bir hastalıktır. Çocuklar bunu rahatsızlığı görürken zorlanma ve bulanık görme şikayetleri ile ifade ederler. Yapılacak muayene kapsamlı yapılmaz ve sadece gözlük muayenesi yapılırsa sorun teşhis edilemez. Muayene esnasında retinaya bakılması gerekir. Bir damla damlattıktan ve göz bebeği büyütüldükten sonra retinaya çok dikkatli bakıldığında ancak ilk bulguları tespit edilebilir.

Tavuk Karasına Yönelik Son Gelişmeler Nelerdir?

Kök hücre tedavisi üzerinde yıllardır çalışmalar yapılmaktadır. İnsan üzerinde çalışmaları da belli bir seviyeye kadar ilerlemiş durumdadır. Tavuk karasında retinada ilerleyici bir hasar durumu söz konusudur. Ve meydana gelen bu hasar özellikle dış katmanlarda ve ışığı algılayan hücrelerde oluşur. Dolayısı ile oldukça zor ve hassas bir konudur. Retinadaki hücre kaybının sonucunda oluşan bir hastalıktır. Henüz araştırmaları yapılan bu yöntemde, özellikle retinanın bütününde değil sarı nokta diye ifade edilen tam merkezindeki keskin görmeyi sağlayan bölgeye yani retinanın altına kök hücre yerleştiriliyor. Daha sonra bu hücreler buraya yerleşebiliyor mu ve ardından görme fonksiyonuna yardımcı olabiliyor mu diye bakılmaktadır. Bu yönde araştırmalar halen devam etmektedir. İnsanlarda uygulanmaya başlayan ama henüz tedavi amaçlı uygulamaya geçmemiş bir yöntemdir.Fakat olumlu gelişmeler olduğunu söylemek mümkündür.

 

Etiketler
Sonraki konu »