Tendon

Yazar Yorum Yap 1.242
Tendon

Tendon Kasların kemiklere bağlanmasını sağlayan bağların adıdır. Tendonlar ayaklarda aşil’de, omuzda, dirsekte ve el bileğinde yer alan bağ dokularıdır. Bu sebeple tendon kopları sık görülen bir durumdur. Vücuttaki eklem yerlerinin açılıp kapanmasını sağlamak tendonların görevidir. Vücuttaki gerilmelere karşı çok dayanıklıdır. Ancak çok egzersiz yapan kişilerde ya da sporcularda sıkça rastlanan tendon rahatsızlıkları söz konusudur.

Tendonlarda yırtılma, zedelenme ve kopma gibi durumlar oluşmaktadır. Yırtılma vakaları çoğunlukla omuz, el bileği ve aşil kısmında oluşur. Ev hanımlarında ve sporcularda en sık görülen tendon hasarları yaptıkları işle alakalıdır. Sürekli bir biçimde çalışan tendon bölgesinde, aşırı kullanılması ve zorlanması sonucunda yırtılmalar ve kopmalar oluşur. Bu yırtılmalara ve kopmalara dikkat edilmediğinde kalıcı hasarlar oluşabilir ve ameliyat gerekebilir.

Tendonlar ani sıçrama hareketlerinde de zedelenebilir. Zarar gören bu bağlar sonucunda kişinin hareketleri kısıtlanır. Tendonlara zarar veren etkenler aşağıda sıralanmıştır.

Tendon bağlarının bulunduğu bölgelere aşırı derecede yüklenmek

Yüksekten atlamak

Sıçramak

Aşırı egzersiz yapmak

Yapılacak ani hareketler tendonların zarar görmesine yol açabilir

Oluşan Hasarın Tedavisi Nasıldır?

Tendonlarda oluşan hasara ilk 48 saatlik sürede müdahale edilirse kalıcı bir hasar oluşma riski çok zayıftır. Ancak özellikle 5 günü geçen hasarlarda tendonlar yanlış kaynama oluşturabileceklerinden ellerde yamukluk ayaklarda ise aksak bir görüntü oluşur. Tendonların yırtılması ya da zedelenmesi durumlarında kişinin birtakım şeylere dikkat etmesi düzelmeyi sağlayabilir. Dinlenmek, daha az hareket etmek ve fizik tedavi yöntemleri gibi periyodik bir dinlenme hasar gören tendonların kendisini toparlamasında ve iyileştirmesinde oldukça yardımcı unsurlardır.

 

Etiketler