Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 2.791
Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Tenisçi Dirseği

Tıp dilinde adı Lateral Epikondilit olan Tenisçi Dirseği, bir ortopedik rahatsızlıktır. El, bilek ve parmakların hareketlerini sağlayan kasların üst uç yapışma noktası olan dirseğin yan bölümlerinde mikro yırtıkların oluşması ile meydana gelir. Parmaklarımızı açmaya, el bileğimizi kaldırmaya sağlayan kas grubunun kemiğe yapıştığı bu bölümde oluşan mikro yırtıklar, tendonların yeteri düzeyde kanlaşmamasına neden olur. Tendonlar çok kanlaşmadığı için de hasara bağlı olarak mikro yırtıkların iyileşme süreci de geç olabilmektedir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri ve Nedenleri

Bu hastalığa Tenisçi Dirseği denilmesinin nedeni, tenisçilerin sıklıkla yanlış Backhand vuruşu yapması ile alakalı bir isimdir. Backhand vuruşu normalde omuz ile yapılması gereken bir vuruştur. Ancak tenis oynayan kişi bu vuruşu yaparken dirseğini ve ön kolunu kullandığı zaman kas yapısı zorlanır ve dirsek kısmında mikro yırtıklar meydana gelir. Vücudun iyileştirme mekanizmaları mikro yırtıkları iyileştirmeye çalışsa da bu mümkün olamaz.

Tenisçi Dirseği her ne kadar iltihabi bir sorun olarak görülüp ağrı kesiciler ile bu problemin geçebileceği düşünülse de aslında bu sorun iltihabi bir sorun değil, var olan mikro yırtıkların iyileşmesi problemidir. Tenisçi Dirseği problemi kişiden kişiye değişen derecesi ve evresi ile ortaya çıkar. Tenisçi Dirseği belirtilerinde ise hasta bir nesneyi kaldırmakta zorluklar çeker, tornavida gibi çevrimsel işlemleri yapamaz, bulaşık yıkayamaz, cam silemez. Bu tip hareketlerin yapılamadığı durumlarda hastalar bir sorunla karşılaştıklarını düşünerek doktora başvurur

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi Dirseği tedavisi için doktora gittiğinizde ilk olarak istirahat önerilecektir. Bunun haricinde kolunuzu kullanmaya devam eder ve sadece ağrı kesiciler kullanırsanız, bu hastalığın üstünü örtmekten öteye gitmeyecektir. Çünkü kullanılan ağrı kesiciler, bir tedavi seçeneği değil, sadece var olan ağrıların geçici olarak durdurulmasını sağlamaktadır. Bu şekilde bir tedavide dokudaki hasar devam eder ve tedavi edilmedikçe ağrını şiddeti her geçen gün artar.

Tenisçi Dirseği o kadar sorunlu bir hastalıktır ki, yaşanılan ağrıda bırakın bir şey kaldırmayı ya da bir yeri temizlemeyi, kalem tutmak gibi en ufak bir harekette bile ağrı hissedebilirsiniz. Tenisçi Dirseği tedavisinde istirahat ile birlikte dirseğe yapıştırılan epikondilit adı verilen bantlar ile dirseğin parmaklar ve bileğine uzanan kas gruplarındaki hareketlilik sınırlandırılmaya çalışılır. Bu uygulama ila amaçlanan hedef ise ağrının geçmesidir. Ağrı bu uygulamalara rağmen devam ediyorsa kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Bu sayede hasta ağrıyı hissetmediği zaman el bileğini daha rahat kullanabilir ve günlük yaşantısında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan işlerine devam edebilir. Ancak Kortizon etkisi, kişiden kişiye ve travmanın şiddetine göre değişkenlik gösterir.

Tenisçi Dirseği tedavisi birkaç gün sürebileceği gibi birkaç yıl da devam edebilir. Tenisçi Dirseği tedavisinde PRP yöntemi de tercih edilebilir. PRP yönteminin de yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Tedavi sonucunda rahatsızlığın tekrarlama ihtimali kişinin günlük yaşantısındaki aktivitelerine bağlıdır.

Tenisçi Dirseği problemleri ile tekrardan karşı karşıya kalmamak adına ritmik ve düzenli hareketleri dirsekten değil, tüm kol kaslarına yayarak yapılması gerekir. Aksi takdirde tekrardan bu problemin kişilerde nüksetme ihtimali de ortaya çıkabilir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Hocam ben gecen sene tenisçi dirseği tanısıyla kortizon ignesi yaptırdım 6 ay kadar hic bir problem yasamadım sonrasında tekrar nüks etti prp dediler onu da yaptırdım 1 ay arliklarla 3 seans ama hic fizik tedavi gormedim sadece ödem için ilac verildi simdide ameliyat dediler ama ben pek ameliyat yanlisi degilim yasim 29 ve bu yasta ameliyat olupta kol gücümden kaybetmek istemiyorum tekrar kortizon yaptirip fizik tedavi görsem sonuç alabilirmiyim.?SAYGILAR