Tenya

Yazar Yorum Yap 2.080
Tenya

Tenya Toplumda şerit hastalığı olarak bilinir. Tenya parazitlerin sebep olduğu sindirim sisteminin fonksiyonlarını engelleyen bir sağlık problemidir. Tenyalar iyi pişmemiş ya da çiğ etlerin tüketilmesi yoluyla vücuda alınırlar. Alınan besinlere göre tenyalar da çeşitlilik gösterir. Sığır, domuz ve balıktan bulaşır. Sığır tenyasına taenia saginata, domuz tenyasına taenia solium ve balık tenyasına diphyllobothrium latum denilir. Detaylı bilgileri aşağıda sunduk.

Sığır Tenyası (Taenia Saginata)

Et yoluyla vücuda alınan olgunlaşmamış tenyalar insan bağırsaklarında gelişim gösterip olgunlaşırlar. Bu tenyaların boyları 4 – 6 metreye kadar ulaşabilmektedir. Sığır tenyası’nın baş bölümünde dört vantuz bulunur ve ağzı ve sindirim sistemi yoktur. Besinleri dış yüzeylerinden emme yoluyla alırlar. 18 yıl yaşayabilirler ve milyonlarca yumurta üretebilirler.

Hastalığı genellikle hiçbir belirti vermez. Kişi dışkısında tenyaları gördüğünde ancak anlaşılır.

Ender olarak ishal, ağrı, kilo kaybı ve bulantı oluşabilmektedir.

Tanısı dışkıda parazit yumurtalarının ve hareketli parçalarının görülmesi ile birlikte koyulur.

Sığır tenyasının hastalığı kolaylıkla tedavi edilir.

Domuz Tenyası (Taenia Solium)

Ülkemizde domuz eti tüketilmediğinden görülmez ancak dünyada oldukça yaygın olarak görülür.

Tenyanın uzunluğu 5 metreye kadar ulaşabilir. Bu tenya beyin, kalp, akciğer, göz, cilt altı ve kaslarda kist oluşumuna yol açabilir. Tenya yumurtaları bağırsaklara ulaştığında içlerindeki larvalar dışarı çıkarlar. Daha sonra dokulara geçer ve kist oluşumuna yol açarlar. Eğer larvalar beyine geçerse havale gibi sinirsel sorunlara sebep olabilmektedirler.

Tıpkı sığır tenyasın da olduğu gibi dışkıda yumurta ve larvaların görülmesiyle tanısı koyulur. Eğer hiç fark edilmez ise yol açtığı kistlerin incelenmesi sonucunda vücutta tenya olduğu tespit edilir.

Balık Tenyası (Dphyllobothrium Latum)

Somon balığından ve bazı tatlı su balıklarından bulaşır. Çiğ yenen, iyi pişmemiş ve tuzlanmış balıklar yoluyla vücuda bulaşırlar. Bu tenyaların uzunluğu 3 – 10 metre arasında değişmektedir. Tenyalar günde 1 milyonun üzerinde yumurtlayabilirler.

Kilo kaybı, kusma, karın ağrısı ve vitamin eksikliğine yol açarlar.

Dışkıda yumurtaların görülmesiyle birlikte tanı koyulur.

Tenyalardan korunmak için tüketilecek etlerin çok iyi pişirilmesi ve asla çiğ et tüketilmemesi gerekmektedir.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »