Ter Kokusu İçin Doğal Çözüm Yöntemleri 

Yazar Yorum Yap 2.481
Ter Kokusu İçin Doğal Çözüm Yöntemleri 

Ter Kokusu

Ter kokusu bilindiği gibi çok sağlık yada kozmetik şirketlerinin üzerinde çalışmalar yaptığı konulardan biridir. Yapılan deodorantlar veya benzeri ürünler ter kokusunu önlese de kalıcı çözüm haline gelmemiştir. Öte yandan ter kokusuna karşı doğal, taze ve sağlıklı olarak birçok yöntem vardır. Ter kokusuna karşı bitkisel doğal yöntemler çözüm olacaktır.

Ter bezlerinden salgılanan ter normalde kokmaz ve renksiz bir sıvıdır ve vücut ısısının dengede durmasını sağlar. Ama koltuk altı, el ayak da biriken bakteriler yüzünden ter kokusu pis kokmaya başlar.

Stres, heyecan, öfke, sıcak hava ve hareket gibi birçok nedenlerden dolayıp vücut terleyebilir. Bu kötü kokulara karşı doğal yollardan tedbirler almak daha çok yararlı olacaktır.

Organik Sirke

Sirke cildi kurutur bakterileri temizleme görevi görür ve ter kokusunu engellemeye katkı sağlar.

 Sirkeyi pamuğun üstüne döküp koltuk altınıza sürebilir veya deodorant gibi bir şişeye koyup sıkabilirsiniz. Bu yöntemlerle terleyen bölgelerinize gün boyu kuru kalacaktır.

 Sirkeyi uyguladıktan sonra hemen dışarı çıkmamanız önerilir çünkü sirkenin kokusu kötü olduğundan dolayı çevreyi rahatsız etmesine neden olabilir. Sürdükten 15-20 dakika bekleyip sonra kokusu gideceği için dişari çıkabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu cilde koku yapan pis bakterileri vücudumuz dan uzak tutar. Sirke hassas vücutlara sirke yerine limon kullanılması önerilir.

– Yarım limonu suyunu sıktıktan sonra pamuk alıp koltuk altınıza veya ter kokan bölgenize sürebilirsiniz. Ancak limonun içinde bulunan asit cildinize tahriş yapabileceğinden dolayı limon suyunu azıcık su ile karıştırabilirsiniz.

 Aşırı çok terliyorsanız limon suyuyla beraber karbonatı karıştırıp deneyebilirsiniz. Karbonat sayesinde hem kokan teri hemde kötü koku üreten bakterilere karşı oldukça etkilidir.

 Limon suyu ve karbonatı birleştirip kötü kokan yere sürebilirsiniz ve 15 dakika bekledikten sonra temizleyebilir ya da duş alabilirsiniz.

Güvercin Ağacı (Hamamelis)

Terin kötü kokmasını sağlayan bu bakteriler ciltte yüksek pH seviyesine ihtiyacı vardır. Güvercin ağacı yöntemi ciltte olan pH seviyesini düşürme görevi görür.

– Cilde sürüldüğünde cildi kurutarak bu bakterileri öldürür, ve cildin ter kokmasını engeller.

 Cilde sürdükten sonra kurumasını bekleyip dilerseniz ardından kullandığınız deodorantı da sürebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı tamamen doğal bir antiseptiktir ve bakterileri öldürmede çok güçlüdür. Bu özelliğinden dolayı bakterileri öldürmek için fayda sağlayacak bir yağdır.

– Kokusu çok hoş olup size ferahlık verir. Çay ağacı yağı güçlü olduğu için direk cilde sürülmesi tavsiye edilmez. 2 damla çay ağacı yağını 2 yemek kaşığı suyla karıştırılması gerekir.

Ada Çayı Yağı

Ada çayı yağı ter bezlerini yavaşlatma görevi vardır. Antibakteriyel bir özelliği olan bitkidir çok yararlıdır. Terlemenizi oldukça azaltacaktır ve bakteri oluşumuna engel olacaktır.

– Ada çayı yağını tatlı badem yağı ile de karıştırıp kullanabilirsiniz.

 

Etiketler