Testislerin Birinin Aşağıda Veya Yukarıda Olması Neden Olur Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.927
Testislerin Birinin Aşağıda Veya Yukarıda Olması Neden Olur Tedavisi

Testisin birinin diğerinden daha sarkık olması durumu, günümüzde birçok erkeğin yaşadığı problemlerdendir. Ancak bu sorunun bazen tedavi edilmesi gereken hiçbir yönü bulunmazken, bazen de derhal müdahale gerekebilir. Bu yüzden şüpheli durumlarda ve ağrı, yanma gibi belirtilerde mutlaka doktora gitmek gerekir. Testislerin birinin diğerinden az miktarda sarkık olması normal bir durumdur. Ancak testislerin torba içerisinde durması, aşağıya inmemesi, ağrı ve yanma gibi belirtiler göstermesi normal değildir. İşte böyle hallerde mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Aynı zamanda erkek bebeklerin testisleri 1 yaşına kadar inmezse müdahale edilmelidir. Aksi takdirde kısırlık gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilir.

Testislerde Sarkma Neden Olur?

Sol testisin yukarıda olması ya da sağ testisin yukarıda olması gibi problemler, erkeklerin cevaplandırılmasını beklediği sorulardır. Her ne kadar testislerin bir tanesinde basit sarkmalar görülmesi normal olsa da, bazen bu tip durumlar beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir. Testislerin sarkmasındaki nedenlerin bazıları oldukça basitken, bazıları ise önemli sağlık problemleri olabilir. Bu sebepler genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Ortam sıcaklığı: Testislerin ortam sıcaklığına gör inip yükseldiği sık görülen durumlardan biridir. Soğuk hava koşullarında testisler yukarı çıkarken, sıcak koşullarda ise testisler aşağı iner. Bu testislerin çalışma prensibiyle alakalı doğal bir durumdur.
  2. Varikosel: Damar genişlemesi olarak da bilinen varikosel hastalığı, doktor gözetimine girilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Bazı kişiler bu durumu kısa süreli ve hafif atlatsa da, ağır ve sıkıntılı geçirenler de vardır. Bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir.
  3. Epididimit: Sağ testisin yukarıda olması ya da herhangi birisinin aşağıda olması akla epididimiti getirebilir. Epididimit durumunda yapılması gereken şey doktora görünmektir. Bu, testisinizde iltihaplanmalar olduğuna işarettir. En sık yaşanan belirtileri; ağrı, yanma ve şişliktir.
  4. Darbeye bağlı değişimler: Bazı durumlarda darbeye bağlı olarak testislerden birinin sarkması ya da yukarı çıkması mümkündür. Özellikle çocuk yaşlarda dikkat edilmesi gereken bu durum, aşırı ağrı gibi durumlarda doktora gidilmesi gerekenlerdendir.

Testis Sarkmasında Ne Yapılmalıdır?

Testis sarkması çoğu zaman normal görünse de, aslında doktora gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşlarda bu durum daha kabul edilebilir bir hal alsa da, esasında dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bu yüzden testis sarkması durumunda mutlaka bir üroloğa gözükmeniz gerekir. Aynı zamanda çocuklarda görülen testisin inmemesi durumunda da doktor şarttır. Birçok kişi erkek bebeklerde testislerin yukarı çıkması konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle ilk 1 yıl içerisinde testisler aşağı inmezse, doktora götürülmeli ve gerekirse operasyon uygulanmalıdır. Aksi takdirde ilerde sperm gelişimin yavaşlaması, durması ya da kısırlık gibi problemler ortaya çıkabilir.

Testislerin Birinin Yukarıda Olması Durumunda Tedavi:

Testislerin birinin yukarıda ya da aşağıda olması durumunda uygulanabilecek tedaviler vardır. Ancak başından belirtmek gerekir, bazı kişilerin testislerinin aşırı derecede yukarıya çıkması ya da aşırı derecede aşağı inmesi durumunda testis işlevsizleşebilir ve testisin alınması gerekebilir. Eğer ki sorun epididimit ise bakterileri yok edecek ilaçlar kullanılması gerekir. Varikosel tedavisinde ise basit tıbbi müdahaleler yapılabilir. Yetişkinlerde inmemiş testis ameliyatı yapılması durumu da yaygındır ancak genel olarak testis işlevsizleşmişse testis alınacaktır. Yine de bu durum sizi korkutmamalıdır. Bu durum ekstremdir ve az insanda meydana gelir. Testislerin duruşundaki bozuklukların birçoğu geçici ve önemsizdir. Yine de bazı hastalıkların belirtileri olduğu için doktora gidilmesi ve muayeneden geçilmesi sağlıklı olacaktır.

Etiketler