Tifüs Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır Tedavisi

Yazar Yorum Yap 883
Tifüs Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır Tedavisi

Tifüs hastalığı halk arasında lekeli humma hastalığı olarak bilinmektedir. Bit ve pirelerin taşımış olduğu bakterinin insan vücuda girerek hücrede yaşaması ile meydana gelmektedir. Hastalığa sebep olan riketsia bakterisi hücre içerisinde yaşamaya devam eder. Bu bakteri bitler ile insan vücuduna geçerek tarih boyunca ölümcül bir hastalık olarak bilinmektedir. Tehlikeli bir hastalık olarak bilinen tifüs çocuk ve yetişkinlerde görülebilmektedir.

İnsana bulaşan bitlerin deri yüzeyinde deriyi ısırarak bölgenin yara olmasına neden olur. Bu açık yaradan dolayı bitler bakteri salınımına başlar. Böylece tifüs hastalığının oluştuğu görülmektedir. Hastalıkta yaradan dolayı vücuda alınan bakteri kana karışarak şiddetli hale gelebilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan solunum ve göz aracılığı ile de bakterinin vücuda alınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kişinin günlük yaşamında oldukça dikkatli olması gerekir. Bitlerin yanı sıra bu şekilde bulaşıcı bir hastalık olması insanın hayati tehlike yaşamasına sebep olabilmektedir. Hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir.

Tifüs Belirtileri 

Bu hastalıkta genel olarak bilinen belirtiler baş ağrısı, iştahsızlık, kaslar ağrı ve ürperme söz konusu olmaktadır. Halsizlik ve yüksek ateş ile devam eder. Hastanın bu belirtileri çok fazla ciddiye almaması hastalığın çok hızlı bir şekilde vücutta ilerlemesine neden olmaktadır.

Ateşin yükselmesi hastalığın tüm evresinde yaşanmaktadır. Hasta iyileşene kadar yada hayatını kaybedene kadar bu ateş yükselmesi devam etmektedir. Hastalığın vücuda yerleşmesi ile belirtiler meydana gelmektedir. Bununla beraber hastalığın 4 ila 6. gününde göğüs bölgesinde pembe renkli deri döküntüleri ortaya çıkmaktadır.

Lekelerin kısa zamanda tüm vücuda yayılmasından sonra iz kalmadan ortadan kalkar. Hastanın ışıklı ortamda çok rahatsız olduğu gözlemlenir. Bununla beraber yüzde kızarma ve gözlerde yaşarma meydana gelir.

Kalbin ritim bozukluğu yaşanabilmektedir. Hastalığın yarısından fazla hastada dalak büyümesi meydana geldiği bilinmektedir. Bununla beraber böbrek yetmezliği hızlı bir şekilde gelişir.

Hastada konuşma ve işitme zorluğu meydana gelebilmektedir. Ayrıca hırçın ve huzursuz bir ruh hali söz konusu olmaktadır. Sinir sisteminde çok fazla tahribata neden olmaktadır. Koma durumu söz konusu olan bu hastalıkta hastanın bu dönemi geçirdikten sonra iyileşmesi sağlanabilir. Genel olarak yaşlılarda ölüm oranı daha yüksektir.

Tifüs Tedavisi 

Bu hastalıkta ilk olarak antibiyotik tedavisi oldukça önemlidir. Hastanın kalorili gıdaları ve vitamin içerikli sıvıları da tüketmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisinde vücuttaki bakterilerin kandan temizlenmesi sağlanır. Böylece hasta kısa sürede toparlanabilmektedir. Düzenli olarak devam edilen antibiyotik tedavisi hastanın iyileşme kaydetmesini sağlar.

Hastalığa sebep olan bitler kişi de temizlenmesi gerekmektedir. Bit temizliğinin yapılması hastalığın tedavisinde ilk aşama olarak da kabul edilebilir. Daha sonrasında antibiyotik tedavi daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Temizlik kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece bulaşıcı olan bu hastalığa karşı korunma sağlanacaktır.

Etiketler