Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi

Yazar Yorum Yap 1.387
Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi

Tırnak Batması

Tırnak batması, çok sık rastlanılan bir durumdur. El ve ayak tırnak batması olarak karşımıza çıkan bu durum, tırnakların yana ya da cilt içine doğru uzamasından kaynaklanmaktadır. Genellikle ayak tırnaklarında görülen tırnak batması, çok nadiren el tırnaklarında da görülür. Ayak başparmakları, tırnak batmasının en çok görüldüğü kısımdır.

Tırnak batması nedenleri arasında dar ve sivri burun ayakkabı tercihi, tırnakların uygun kesilmemesi ( çok derinden kesilmesi), parmak ya da tırnağa bir darbe alınması, şişmanlık, mantar enfeksiyonları, gut ve şeker hastalığı gibi nedenler yer almaktadır. Tırnak batması belirtileri olarak da ağrı, enfeksiyon ve şişkinlikler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler bazı durumlarda hastanın yürüyemeyecek seviyeye gelmesine bile neden olabilir. Özellikle gut ve şeker hastalarında meydana gelen tırnak batması için kesinlikle doktora görünerek tedavi olunmalıdır. Onun haricinde tırnak batması tedavisi için aşağıdaki bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Tırnak Batması Bitkisel ve Doğal Tedavi

Sıcak Su Banyosu

Bu işlem için bir leğene ılığa yakın derecede sıcak su koyun. Tırnak batması olan elinizi bu suyun içerisinde 15-20 dakika kadar bekletin. Günlük 3-4 defa yapacağınız bu işlem sonrasında şişme ve ağrı ve diğer problemlerin ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Tırnak Altına Takviyesi

Sıcak su banyosunda beklettiğiniz tırnağınızı bir cımbız yardımı ile hafifçe kaldırın ve tırnak ile deri arasında küçük bir pamuk parçası koyun. Bu işlem ile birlikte tırnağınız ete doğru değil, olması gerektiği gibi büyümesine yardımcı olacaktır. Bu işlem sırasında biraz ağrı hissi olsa da zaman ile alışacaksınız. Ayrıca pamuğu çok derine değil biraz uç kısam koymalısınız. Çünkü pamuğun nemlenmesi nedeniyle sık sık değiştirmeniz gerekecek.

Epsom Tuzu

Magnezyum sülfat yani epsom tuzu ya da bir diğer adı ile İngiliz tuzu da tırnak batması doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İngiliz tuzu tırnak batması soncunda iltihaplanmayı azatlığı gibi cildi de yumuşatır. Bu tedavi yöntemi için 1 yemek kaşığı epsom tuzunu bir leğen sıcak suya koyu karıştırın. Daha sonra sorunlu olarak ayağınızı ya da elinizi su içerisinde 20 dakika kadar bekletin. Çıkardıktan sonra kurulayın. Bu işlemi haftada 4-5 kere deneyin.

Elma Sirkesi

Asidik özelliği olan elma sirkesi, tırnak batması sonucunda meydan gelen iltihaplanmayı keser. Elma sirkesi, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliği ile de cildinizi yumuşatarak rahatlamasını sağlar. Bir kaba ya da leğene eşit miktarda sıcak su ve elma sirkesi koyun. Bu karışım tırnak batması olan parmağınızı geçecek kadar olması yeterlidir. 20-30 dakika içinde beklettiğiniz ayağınızı çıkarın ve kurutun. Her gün 2-3 kez bu yöntemi uygulayın.

Ayrıca bir pamuk yardımı ile de sirkeyi sorunlu kısma sürebilirsiniz.

Zerdeçal

Tırnak batması bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de zerdeçaldır. Yarım tatlı kaşığı zerdeçal ile biraz hardalı karıştırın. Macunu kıvamında olan bu karışımı sorunlu yere uygulayın ve üzerini bandajlayın. Birkaç gün ve günde 2-3 defa olmak üzere bu işlemi tekrar edin. Günde 2-3 bardak zerdeçal çayı içilmesi de tırnak batmasına iyi gelecektir.

Not: Tırnak batması doğal ve bitkisel tedavi için oksijenli su ve çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz.

 

Etiketler
« Önceki konu