Tırnak Düşmesi Nedenleri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Yazar Yorum Yap 33.905
Tırnak Düşmesi Nedenleri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak parmakları korumak ve tutmayı kolaylaştırmak için vardır. parmakların işlevselliğini arttıran tırnaklar özel bakım ve koruma istemektedir. Deriye kökle bağlı olan tırnaklar düzenli olarak ileriye doğru uzamaktadır. Tırnağın kökle bağının kopması durumunda ise tırnak kopması yaşanmaktadır. Tırnak düşmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Tırnak düşmesinin birincil nedeni darbe ve hasarlardır. Tırnak düşmesi yaşayan insan büyük ihtimalle parmaklarını kapıya ya da farklı bir cisim arasında sıkıştırmış olabilir. Darbe alan tırnak bir süre yerinde kaldıktan sonra en sonunda köküyle bağlantısı tamamen kopar ve düşer. Tırnak düşmeden önce parmakta uzun bir süre şiddetli ağrı olmaktadır. Ağrının ardından tırnak deriden biraz yukarı doğru kalkar ve deri altından su toplar. Aynı zamanda parmakta momarma olmaktadır. Son aşamada tırnak kararmakta ve kopmaktadır.

Tırnak Düşmesi
Tırnak Düşmesi

Tırnak Neden Düşer?

Tırnak düşmesi yaşayan insanlar büyük olasılıkla darbe almıştır. Darbe almış olan tırnağın kendiliğinden düşmesi beklenmelidir. El tırnakları 3-6 ay arasında uzarken, ayak tırnakları 9-18 ay arasında uzamaktadır. Kökle bağlantısı kesilmemiş olan tırnaklar asla çekilmemeli ve kendiliğinden düşmesi beklenmelidir. Kök bağlantısı duran tırnağı çekmek büyük acı hissine neden olmaktadır.

Tırnak Neden Düşer
Tırnak Neden Düşer

Tırnak düşme işlemi kendiliğinden gereçekleşmelidir. Tırnak yavaş yavaş kökten ayrılırken diğer taraftan yeni tırnak kökü uzamaya başlamaktadır. Tırnak düşmesinin diğer önemli nedeni ise mantar hastalığıdır. Tırnaklara ulaşan mantarlar tırnağın zayıf düşmesine ve zamanla kökündne ayrılmasına neden olmaktadır. Tırnakları fazla uzatmak da tırnak düşmesinin nedenleri arasındadır. Fazla uzun tırnak ister istemez zedelenmekte ve kökten darbe almaktadır. Kökü zayıflayan tırnak zamanla kökten ayrılmaya başlamaktadır. Dar ayakkabı seçimi ayak tırnaklarının düşmesinde en etkili faktördür. Uzun süre ayakta kalarak çalışanların da yorgunluk ve fazla yüke bağlı olarak tırnaklarında düşme olmaktadır.

Tırnak Düşmesinin Belirtileri

Darbe, yaralanma veya enfeksiyonlar tırnak düşmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Kendini önceden belli eden tırnak düşmesi ağrı veren bir durumdur. Tırnağın düşmesi zaman olarak aylar bulabilir. Ağrı, sızı ve morarmalar tırnağın düşeceğinin sinyallerini vermektedir. Söz konusu parmakta şiddetli ağrı oluşumu tırnağın düşeceğinin belirtisidir. Ayrıca tırnak altında ve etrafında kan toplanması ve kanamalar yaşanmaktadır.

Tırnak Düşmesinin Belirtileri
Tırnak Düşmesinin Belirtileri

Tırnak yuvası yavaş yavaş gevşemeye başlamaktadır. Bu tırnağın kökünden ayrılmasını kolaylaştırmak için vücudun verdiği bir tepkidir. Düşmek üzere olan tırnak kalınlaşmaya ve renk değişimine uğramaktadır. Ayrıca yavaş yavaş iltihap akıntıları başlamaktadır. İltihap akıntısı sarı veya yeşil renklidir. Kötü koku yaymaya başlayan tırnak etrafında bulunan doku yapısal olarak değişime uğramaktadır.

Elma Sirkesi

Düşen tırnağın ağrısını hafifletmek ve süreci hızlandırmak adına elma sirkesinden yararlanılmaktadır. Sirkeli suda bekletilen parmağın iltihabı da kurumaya başlayacaktır. İşlem her gün devam ettirildiği takdirde enfeksiyonda ciddi oranda azalma meydana gelmektedir. Tırnak çevresini yumuşakmak ve ağrıyı azaltmak adına ayak nemlendiricileri de kullanılabilir.

 

 

Etiketler