Tırnak Kırılması Neden Olur?

Yazar Yorum Yap 1.854
Tırnak Kırılması Neden Olur?

Tırnak Kırılması Günlük yaşantında çeşitli nedenlere bağlı olarak maruz kalınabilen sorunlardan biri de tırnak kırılması sorunudur. Genellikle hafif dereceli ağrı ile seyredebilen tırnak kırılması sorunu bazı durumlarda ve özellikle de kaza ve dışa darbeler gibi ani olarak gelişen faktörlere bağlı olarak meydana geldiği takdirde şiddetli ağrı ile seyrebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise bireyin oldukça acı duymasına neden olabilmektedir. Tırnak kırılmasının özellikle şiddetli ağrı ile meydana gelmesi durumunda ayrıca günlük iş ve sosyal aktivitelerde de ciddi anlamda olumsuzlukların meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Dolaysıyla uzmanlar tırnak kırılması sorununun şiddetli ağrı ile seyretmesi durumunda bireylerin hemen doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Tedavisinin oldukça basit ve kısa süreli olduğu tırnak tırnak kırılması sorununun günümüzde daha çok ağır iş kollarında çalışan bireylerde ve ev hanımlarında meydana gelebildiğini buradan belirtmekte faydalar görmekteyiz. Peki tırnak kırılması neden olur dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan da derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Tırnak Kırılmasının Başlıca Nedenleri Şunlardır;

 • Vitamin ve mineral eksikliği: Tırnak kırılması sorununun başlıca nedenlerinden biri vitamin ve mineral eksikliğidir. Özellikle E vitamini eksikliği durumunda tırnak kırılması problemi söz konusu olabilmektedir.
 • Kansızlık hastalığı: Tırnak kırılması sorununun bir diğer önemli nedeni ise kansızlık rahatsızlığıdır. Başlı başına önemli bir sağlık sorunu olan kansızlık rahatsızlığının aynı zamanda belirtileri arasında tırnak kırılması sorunu yer almaktadır.
 • Tiroid hastalıkları: Tırnak kırılması probleminin önemli sebeplerinden biri de tiroid hastalıklarıdır.
 • Başlangıç aşamasında bulunan bazı kalp hastalıklarıBazı kalp hastalıklarının da tırnak kırılması sorununa neden olabildiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Özellikle de henüz başlangıç aşamasında yer alan bazı kalp hastalıklarının tırnak kırılması sorununa neden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.
 • Hormonal düzensizlikler: Tırnak kırılması sorununun başlıca nedenlerinden biri de hormonal düzensizliklerdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizliklerin ayrıca en önemli belirtileri arasında tırnak kırılması sorunu yer almaktadır.
 • Sedef hastalığı: Tırnak kırılması probleminin nedenlerinden biri de sedef hastalığıdır. Hastalığın oluşması ile birlikte zayıflayan tırnaklar bir süre sonrasında kendiliğinden yerinden çıkabilmekte veya en küçük bir dokunuş sonucunda kırılabilmektedir.
 • Tırnak mantarı: Tırnak kırılması sorununun başlıca nedenlerinden biri de tırnak mantarıdır. Tırnak köklerine yerleşen küçük mikroorganizmalar beraberinde tırnakların yapısında ciddi anlamda tahibata neden olarak sonucunda ise tırnakların daha kolay kırılmasına veya yerinden çıkmasına neden olabilmektedirler.
 • Dış darbeler: Tırnak kırılması sorununun başlıca nedenlerinden biri de dış darbelerdir. Örneğin yürürken veya koşarken ani olarak kazalar geçirilmesi veya sert bir zemine düşülmesi beraberinde tırnak kırılmasına neden olabilmektedir. Tırnak kırılmasında özellikle dış darbelere maruz kalınması beraberinde kırılan tırnaklar ile birlikte şiddetli ağrıların da oluşmasına neden olabilmektedir. Çünkü dış darbeler sonucunda kırılan tırnaklarda herhangi bir sorun bulunmaması yani sağlam bir yapıya sahip olması ani olarak kırılmasına bağlı olarak şiddetli ağrıların da oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Yaş faktörü: Tırnak kırılması sorununun başlıca nedenlerinden biri de yaş faktörüdür. Uzmanlar 60-65 yaş üzerindeki bireylerde tırnak kırılması sorununun sıklıkla meydana gelebildiğinin altını çizmektedirler.

Tırnak Kırılması Sorununun Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Tırnak kırılması sorununun başlıca nedenleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tırnak kırılması probleminin başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Tırnak kırılması sorununun başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Tırnaklara temas edilmesi durumunda kolayca kırılması veya yerinden çıkması
 • Tırnaklarda veya çevresinde morarma oluşması
 • Tırnakların yan kısmında veya çevresinde hafif kanama oluşması
 • Tırnaklara temas edilmesi durumunda hafif veya şiddetli ağrı hissedilmesi gibi belirtiler tırnak kırılmasının başlıca belirtileridir.

Tırnak Kırılması Sorununda Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Tırnak kırılması sorununda özellikle şu gibi durumların görülmesi halinde hemen ilgili doktora başvurulmalıdır.

 • Tırnak kırılması ile birlikte şiddetli ağrıların da oluşması durumunda
 • Tırnakların kırılması ile birlikte tırnak aralarında yüksek düzeyde kanama durumunun da oluşması durumunda
 • Tırnak kırılmasının nedensiz olarak meydana gelmesi durumunda
 • Tırnak kırılması sorununun sıklıkla tekrar etmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.
 • Tırnak kırılması probleminde bu gibi durumların oluşması ayrıca bir hastalığın da varolabileceğinin söz konusu olabileceği anlamına gelebilmektedir.
Etiketler