Tırnak Morarması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Yazar Yorum Yap 14.558
Tırnak Morarması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak Morarması

Tırnak morarması üzerine ağır olan herhangi bir şeyin düşmesi yada tırnağınızın bir yer sıkışmasından dolayı morarmalar oluşur ve oldukça çok can sıkan ve ağrısı çok fazla olur. Bu morluğun büyüklük derecesi tırnağınızın tamamen kaybetmesine yol açabilir. Parmağı düzgün hareket ettiremezsiniz bir yere çarpında daha çok ağrı ve kanama olma ihtimali yüksektir. Bu morluklardan kurtulmak daha çabuk kurtulmak için  tamamen ev ortamında hazırlayabileceğiniz doğal ve sağlıklı yollardan bu tırnak morarması için uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler moraran tırnağınızın daha çabuk bir şekilde morartının gitmesi ve şişliğin azalması için oldukça etkili bir tedavi yöntemleri olacaktır.

İlk Müdahale Nasıl Olmalı

Ağır bir cisim düştüğünde veya bir yere sıkıştığı anda  hemen soğuk su ile yıkayın ve suyun altına bekletin. Çarpan tırnağınızı 10 dakika kadar soğuk su veya buz tutarak tırnağınızın şişmesini ve kanlanmasını azaltma etkisi yaratacaktır.

Tırnak haricinde başka yerde kanama var ise yıkadıktan sonra üzerine baskı yaparak kanı engellemeye çalışın.

Eğer bu yöntemleri uyguladıktan sonra parmağınızı hareket ettirdiğin de gitmeyen bir ağrı var ise sakatlanmış olma ihtimali vardır, böyle durumlarda hemen doktorunuza görünün.

Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

1. Tuzlu Su

Morarma olan tırnağı kesebildiğiniz derecede kısa kesin ılık olacak şekilde tuzlu suyun içinde 15-20 dakika beklemesini sağlayın. Daha sonra kuru bez alarak çok fazla sıkmayacak şekilde parmağınız sarın. Bu yöntemi tırnağınızdaki morluk gidene kadar her gün uygulamanız önerilir. Oldukça etkili bir yöntemdir.

2. Zerdeçal 

Bir kasenin içine zerdeçalı koyun daha sonra ılık su ekleyin ve koyu kıvama gelinceye kadar iyice karıştırın. Yeterli kıvama geldikten sonra tırnağınızın üzerine sürün. Zerdeçalın içinde bulunan antibakteriyel özelliği sayesinde morarmış tırnağınızın daha çabuk  bir şekilde morluğun gitmesini sağlayacaktır. Bu yöntemi tırnağınızdaki morluk gidene kadar her gün uygulamanız önerilir. Oldukça doğal olarak etkili bir yöntemdir.

3. Kil

Bir kasenin içine biraz kili koyun daha sonra ılık su ekleyin ve krem kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Krem kıvamına geldikten  sonra tırnağınızın üzerine sürün. Kil moraran tırnağınızın daha çabuk bir şekilde iyileşmesi için oldukça etkili olacaktır. Bu yöntemi tırnağınızdaki morluk gidene kadar her gün uygulamanız önerilir.

4. Hardal Yağı

Moraran tırnağınızın üzerine hardal yağı sürerek bastırmadan masaj yapar gibi uygulayın. Hardal yağı moraran tırnağınızın daha çabuk bir şekilde iyileşmesi için oldukça etkili olacaktır. Bu yöntemi tırnağınızdaki morluk gidene kadar her gün uygulamanız önerilir.

Tırnaklarınızı Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

Kimyasal maddeleri tırnaklarınıza sürmemeye dikkat edin.

Sigarayı parmaklarınızla tuttuğunuz için sigaranın zehirleri tırnaklarına zarar verecektir.

Birçok insan tırnağını yer eğer sizde yiyorsanız bir şekilde tırnak yemeyi bırakmalısınız.

Tırnak batmasına yol açmamak için tırnaklarını keserken düz bir şekilde kesin.

Tırnaklarınızın içini her gün temizlemeye özen gösterin.

 

Etiketler