Tırnak Sararması Neden Olur?

Yazar Yorum Yap 1.676
Tırnak Sararması Neden Olur?

Günümüzde sıklıkla görülebilen sorunlardan biri de tırnak sararması sorunudur. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen tırnak sararması sorunu genellikle ciddi bir sorun değildir. Fakat bazı durumlarda bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Bu nedenle tırnak sararması sorununun görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Daha çok kadınlarda görülebilen tırnak sararması sorunu eğer bir hastalığına bağlı olarak meydana gelmemişse tedavisi oldukça basit ve kısa sürelidir.

Daha çok vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak oluşabilen tırnak sararması sorunu ayrıca görünüş itibariyle de oldukça rahatsızlık vericidir. Çoğu zaman sarı tırnak sendromu rahatsızlığı ile karıştırılan tırnak sararması sorunu sarı tırnak sendromu rahatsızlığından daha hafif bir sorundur. Çünkü uzmanlar sarı tırnak sendromunun doğrudan bir sağlık sorunu olduğunu ve tırnak sararması sorununun ise daha çok geçici bir sorun olduğunun altını çizmektedirler. Sarı tırnak sendromu rahatsızlığı ile tırnak sararması sorunu arasındaki farklılık hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de dilerseniz makalemizin de ana konusu olan tırnak sararması neden olur hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Tırnak Sararması Sorununa Neden Olan Başlıca Faktörler Nelerdir?

Tırnak sararması problemine neden olabilen pekçok faktörlerin bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Tırnak sararması sorununa neden başlıca faktörler ise şunlardır;

 • Tırnakların renklendirilmesi amacıyla kullanılan ojeler: Tırnak sararması sorununun başlıca nedenlerinden biri tırnakların renklendirilmesi amacıyla tırnaklara sürülen ojelerdir. Uzmanlar tırnaklara sürülen ojelerde yer alan zararlı maddelerin tırnak sağlığına zarar vererek beraberinde tırnak yapısının bozulmasına ve bu durumun sonucunda ise tırnak sararması sorununun ortaya çıkmasına neden olduğunun altını çizmektedirler.
 • Mineral eksikliği: Tırnak sararması sorununun başlıca nedenlerinden biri de mineral eksikliğidir. Uzmanlar vücudumuz bulunan tüm organ ve dokularda olduğu gibi tırnakların da mineral ve vitamin takviyesine ihtiyaç duyabildiği ve aksi durumunda kısa süreler içerisinde beyazımsı renginin solarak sarımtırak bir renge dönüşebildiğinin altını çizmektedirler.
 • Tırnak mantarı: Tırnak sararması sorununun başlıca nedenlerinden biri de tırnak mantarıdır. Ayrıca tırnaklarda ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine de neden olan tırnak mantarı ayrıca ciddi bir tırnak rahatsızlıdır.
 • Sigara ve alkol: Tırnak sararması sorununa neden olan başlıca faktörlerden biri de sigara ve alkoldür. Sigara ve alkol maddeleri içeriğinde yer alan bazı zararlı maddelerin tırnak yapısı üzerinde ciddi anlamda tahribatlar oluşturduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
 • Bazı hastalıklar: Tırnak sararmasının nedenlerinden biri de akciğer, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi kronikleşmiş olan hastalıklardır.
 • Yaş faktörü: Tırnak sararması probleminin başlıca nedenlerinden biri de ileri yaş faktörüdür. Özellikle 60 yaş üzeri bireylerde tırnak sararması sorununun daha erken süreçlerde görülebildiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Tırnak Sararması Sorununun Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Tırnak sararması sorununun başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • İlk olarak tırnakların uç veya başlangıç kısmının hafif ölçekte sararmaya başlaması
 • Tırnak çevresinde oluşan hafif dereceli morarmalar
 • Tırnakların normal yapısına oranla biraz daha sertleşmesi tırnak sararması sorununun başlıca belirtileridir.

Tırnak Sararması Sorunu Nasıl Önlenebilir?

Tırnak sararması sorununun başlıca nedenleri ve başlıca belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tırnak sararması sorununun nasıl önlenebileceği hakkında sizlere bilgiler sunalım. Tırnak sararması sorununun önlenmesi açısından yukarıdaki nedenlerden uzak durulması gerekmektedir. Tırnak sararması sorununun oluşmaması açısından yapılması gerekenler şunlardır;

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Tırnaklara oje ve benzeri ürünler sürülmemelidir.
 • Tırnakların temizlik işleminin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
 • Ev işleri esnasında mümkünse tırnak ve el sağlığının korunması açısından eldiven kullanılmalıdır.

Yukarıdaki önlenmelerin alınması durumunda tırnak sararması sorununun ortaya çıkması açısından herhangi bir sebep kalmadığından dolayı tırnak sararması sorununun da oluşması söz konusu olmamaktadır.

Tırnak Sararması Sorununun Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tırnak sorununun tedavisinden önce neden oluştuğunun teşhis edilmesi gerekmektedir. Tırnak sararması eğer herhangi bir sağlık sorununa bağlı olarak meydana gelmemişse tedavisinde daha çok vitamin ve mineral takviyesine başvurulmaktadır. Doğrudan ağız yolu ile veya tırnak alt kısmına doğrudan enjekte edilen vitamin ve mineral takviyeli ilaçlar sayesinde tırnak sararması sorunu etkilerini kısa sürede tamamen kaybetmektedir.

Etiketler