Tiroit Bebek Sahibi Olmaya Engel Mi

Yazar 1 Yorum 1.897
Tiroit Bebek Sahibi Olmaya Engel Mi

Tiroit Bebek Sahibi Olmaya Engel Mi;Günümüzde gebeliği engelleyen pek çok faktörün ortaya çıkması anne olmak isteyen kadınları sürekli olarak tedirgin etmektedir. Ortaya çıkan yeni hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve sürekli etraftan duyulan ve “kısırlığa sebep olduğu söylenen” şeyler yüzünden anne ve baba olmak isteyenler zor zamanlar yaşamakta ve ciddi psikolojik rahatsızlıklar atlatmaktadır.

Gebeliği engellediği söylenen hastalıklardan birisi de tiroittir. Peki, tiroit nedir ve tiroit gebeliği engeller mi? Bu yazımızda tiroitten mustarip olan anne ve baba adaylarını aydınlatıyoruz.

Tiroit İle Gebelik Arasındaki Bağlantı

Tiroit vücudun başka yerlerinde çalışan hormonlarla bağlantılı olan bir konumdadır. Örneğin tiroit seviyesi referans aralıkları içinde olan kadınlarda yumurta, erkeklerde ise sperm oluşumu olağan düzeyde olur. Ancak tiroit bezlerinde bir hastalık varsa ve tiroit hormonu yeterli şekilde salgılanmıyorsa veya fazla salgılanıyorsa yumurtalık ve testisler gebeliğe uygun halde olmayabilir. Normalden az seviyede salgılanan tiroit kısırlık yapar mı diye soracak olursak yanıt maalesef evet olacaktır.

Ancak tiroit yalnızca gebeliği engellemekle kalmaz, aynı zamanda düşüklere veya çok riskli gebeliklere de sebep olabilir. Yani tiroit kaynaklı bir hastalığa rağmen gebe kalınsa bile risk ortadan kalkmaz. Bu nedenle daha önceden tiroit hastalıkları yaşamışsanız bunu doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Tiroit Tedavisi

Günümüzde ilaç tedavisi ile oldukça iyi sonuçlar alınabilen tiroit tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlaçların yetersiz olduğu yerde cerrahi işlem uygulanabilir.

Risk Grubu

Bazı kişiler ekstra risk grubunda olmakla birlikte bilinmesi gerekir ki gebelikte tiroit herkeste görülebilir. Ancak risk grubunda olanlar doktorlarıyla mutlaka bunu konuşmalıdırlar. Kimler risk grubunda yer alır?

  • Akraba evliliği neticesinde gebe kalanlar,
  • Gebelik öncesi Tip1 diyabet hastası olanlar,
  • Düşük veya ölü doğum yapmış olan kadınlar,
  • Önceden tiroit hastalığı geçiriş olanlar risk grubundadır.
Etiketler
« Önceki konu

1 Yorum