Travmatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.905
Travmatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Hareket ve destek sistemimiz kemik, eklem, bağ ve kaslardan oluşmuştur.  Her gün defalarca kullanılan hareket sistemi normal haliyle ağrısız çalışmalıdır. Hareket ya da dinlenme sırasında ağrı duyulması bir sorun olduğunun işaretidir. Eklemlerin arasındaki sıvıların azalması, hareket sırasında ağrı olması,  küçük ya da büyük kazalarda kemiklerin çatlaması ya da kırılması diğer sorunlardan birkaçıdır.  Hareket sistemimiz sinir sistemiyle olduğu gibi dolaşım sistemiyle de bağlantılıdır.  Kemikler, eklemler ve kaslar damar ağlarıyla çevrilidir. Kemikler sert yapıda, canlı, sürekli yapım ve yıkım işlemleri gerçekleşen canlı dokulardan oluşur. Kemiklere sertliğini veren kalsiyum ve fosfor gibi minerallerdir. Kemikler kırık ve çatlak durumunda zaman içinde kendini yenileyebilir. Ancak böyle durumlarda bir uzman hekimin yani ortopedistin muayene, tedavi, gözlemine ve tavsiyelerine ihtiyaç bulunmaktadır.  Hareket sistemindeki sağlık sorunlarıyla tıbbın Ortopedi ve Travmatoloji bölümü ilgilenir.

Ortopedi ve Travmatolojinin Kapsamı

Hareket sisteminin işleyiş sorunları ve yaralanması gibi durumlarda cerrahi tedaviyi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü yapar. Bu bölüm aynı zamanda koruyucu hekimlik yani konservatif tedavi görevini de yerine getirir. Aslen doğuştan olan sakatlıkların tedavi edilmesi amacıyla oluşturulan tıbbın bu bölümü yıllar içinde gelişmiş ve iskelet, kas sistemini ilgilendiren birçok rahatsızlığın tedavisini de kapsamaya başlamıştır. Ortopedi, latince kökenli düzgün anlamına gelen “orthos” ve çocuk anlamına gelen “paedia” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan, kas ve iskelet sisteminin sorunlarıyla ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Travmatoloji de latince kökenli bir kelimedir. Travmatoloji kas, kemik, eklem, bağlar ve sinirlerden oluşan hareket sisteminde kaza sonucu meydana gelen yaralanmaları ve hasarları teşhis eder, cerrahi ya da gerekmiyorsa cerrahi dışında kalan yöntemlerle tedavi eder.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Bakılan Hastalıklar

Ortopedik cerrahi kısaltılmış haliyle ortopedi diye bilinir. Bölümün tam ve dünyada kullanılan adı Ortopedi ve Travmatolojidir. Sürekli gelişen ve kapsamı artan tıbbın önemli bölümleri arasında olan Ortopedi ve Travmatoloji halk arasında daha çok iskelet ve kas hastalıkları adıyla tanınır. Ortopedi geniş kapsamlı olduğundan el cerrahisi, çocuk ortopedisi, omurga cerrahisi, artroplasti, onkolojik ortopedi, ayak bileği cerrahisi gibi alt dallara ayrılmıştır.

Hastalar Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne genel olarak aşağıdaki sebeplerle gelirler.

*Eklem ağrıları

*Ayak ve el bileğinde burkulmalar

*Omuz ağrıları ve çıkıkları

*Bacak, kol, boyun kırıkları

*Osteoporoz

*Bel ve boyun fıtıkları

*Romatizmalar

*Siyatik

*Bağ ve lif kopmaları

*Topuk dikeni

*Kas ağrıları, ezilmeler

*Kalça çıkıkları

*Menisküs

*Sinir sıkışmaları

*Eklem kireçlenmeleri

 

Hareket Sisteminde Sorun Olduğunun İşaretleri

Normal haliyle ağrısız çalışması gereken hareket sisteminde ağrılar hissedilmesi, hareketlerde yaşanan güçlükler ve kısıtlanmalar, eklemlerden ses çıkması ve ağrı duyulması patolojik bulgulardır. Eklem ve kemiklerdeki şişlikler, kızarıklıklar, ısı artışları, kas gücünün azalması, karıncalanma, uyuşukluk, hislerde azalma diğer bulgular arasındadır. Sinirle bağlantısında sorun varsa, az kullanıldığında ya da kullanılamadığında kaslar incelir yani zayıflar. El ve ayak uçları soluksa, morarma gözleniyor ve soğukluk hissediliyorsa kan dolaşımıyla ilgili bir sorun olduğu anlaşılır. Kas, eklem ve kemiklerle ilgili belirtiler bulunuyorsa hastanelerin ortopedi polikliniklerine başvurulmalıdır. Muayene sonucu koyulan teşhise göre uygun tedavi düzenlenecek, gerek görülüyorsa cerrahi girişimde bulunulacak, örneğin eklem bozukluklarının düzeltilebilmesi için protez koyulacaktır.

 

 

 

Etiketler