Tretin Krem Nasıl Ve Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 2.215
Tretin Krem Nasıl Ve Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri

Tretin krem vücuttaki cilt lekelerinin giderilmesinde, büyük gözeneklerin kapatılmasında ve sivilcelerin tedavi edilmesinde etkin olarak kullanılan ve reçete ile satılan bir ilaç türüdür. Tretin kremin etkin maddesi retinoik asittir. Retinoik asitin diğer ismi tretinoindir. Tretin krem, cilde temas etmesiyle birlikte cildin üzerinde bulunan ölmüş hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesi sağlarken daha önce yavaş çalışan hücreleri baskılaması sonucu derinin gerilmesine yardımcı olmaktadır.

Tretin krem sürüldüğü bölgeye etki eden ve siyah nokta, akne sivilce gibi istenmeyen lekeleri yok eden çok faydalı bir kremdir. Sürüldüğü bölgeye çok çabuk etki eden tretin krem kan dolaşımını hızlandırmakta ve vücudun ölü hücrelerini yenisiyle değiştirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca tretin krem sürüldüğü bölgedeki derinin incelmesine ve zararlı lekelerin sivilcelerin kuruyarak dışarı atılmasına yardımcı olan oldukça etkili bir kremdir.

Tretin Krem Nasıl ve Niçin Kullanılmalıdır?

Tretin krem kullanımı yukarıda da açıklandığı üzere sivilce ve vücuttaki büyük gözeneklerin kapatılmasında kullanılmaktadır. Vücutta istenmeyen noktaların tedavi edilmesinde ve deri lezyonlarında kullanılan tretin krem oldukça etkili bir krem olduğundan kremin sorunlu bölgeye uygulanması yeterlidir. Vücutta tüm yüzeye kremin temas etmesine lüzum yoktur.

Tretin krem oldukça kolay bir kullanım sunmaktadır. Gece yatmadan önce ciltteki sivilceli ya da gözeneklerin bulunduğu bölgeye tretin kremin çok az miktarda sürülmesi kremin vücuda etki etmesine yardımcı olacaktır.

Tretin kremi yeni kullanmaya başlayanlar ve doktor tavsiyesi ile bu kremi ilk defa duyanlar “tretin krem ne için kullanılmalıdır” sorusunu sıkça sormaktadır. Tretin krem, içerdiği tretinoin etken maddesiyle hücre yenileme ve onarım vazifelerini aynı anda üstlenecektir. Ayrıca cildin ihtiyacı olan keratin proteininin fazla üretilmesini engelleyerek cildin sıkılaşmasını, iri gözeneklerin kapatılmasını ve uygulanan bölgedeki derinin incelmesini ve sivilce ve aknelerin dışarı atılmasına yardımcı olduğu için oldukça tercih edilen bir kremdir.

Tretin Kremin Faydaları Nelerdir?

Tretin kremin vücudun güzel bir görünüme kavuşmasında önemli faydaları bulunmaktadır. Cildin onarılması ve vücutta istenmeyen noktaların yok edilmesinde sıklıkla kullanılan Tretin krem faydaları;

  • Kan dolaşımının hızlandırılması
  • Vücudun sıkılaşması ve gerilmesi
  • İçerdiği A ve E vitaminleriyle vücudu beslemesi
  • Uygulandığı bölgeye etki ederek hücrelerin yenilenmesi ve ölü hücre ve noktaların dışarı atılması
  • Uygulandığı bölgedeki deriyi incelterek derinin sarkmasını engelleme

Gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Tretin Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tretin krem kullanmadan önce tretin krem prospektüs bilgileri dikkatlice okunmalıdır. Tretin krem çok etkili olması sebebiyle fazla miktarlarda sürülmesi ve vücudun problemli olmayan diğer bölgelerine sürülmesi sakıncalıdır. Tretin kremin fazla kullanılması yanma ve batma hislerine neden olabilmektedir. İlk haftalarda krem yanma hislerine oldukça sebep olacağından bu normal bir durumdur ve ilacı bıraktırmayı gerektirmemektedir.

Tretin krem kullandıktan sonra güneş ışıklarından azami oranda korunmak gerekir. Kremin gece sürülmesi ve gündüz etkilerinin devam ettiği düşünüldüğünde güneş ışınlarına maruz kalan cildin korunması için yüksek faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir.

Tretin krem ortalama etki süresi 6 haftadır. Bu süreden önce ilacın etkilerini görmekle birlikte kesin sonuçlarını anlamak açısından 6 hafta tretin krem kullanmaya devam etmek gerekir. Açıklanan durumlar ve olası yan etkiler dışında beklenmeyen bir durum görüldüğü takdirde mutlaka uzman bir doktora görünmek faydalı olacaktır. Ayrıca hamile bayanların ve çocuğunu emziren bayanların mümkünse bu durumlar sonlandıktan sonra ilacı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

 Tretin Kremin Yan Etkileri Var Mıdır?

Tretin krem kullananlar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde tretin kremin yan etkileri çıkarılmıştır. Bu etkiler kişiden kişiye göre değişmekle birlikte; uygulanan bölgelerde çok yaygın olarak kaşıntılara, döküntülere, batmalara sebep olmaktadır. Tretin krem yaygın olarak ise bazı kimselerde ciltte renk değişikliklerine, cildin kurumasına, ışığa olan hassasiyetin artmasına, derinin soyulmasına ve kızarıklıklara neden olabilmektedir. Tretin krem bu kremi kullanan bazı kişilerde ise çok seyrek olarak nefes darlığı ve dil, dudak gibi organlarda şişkinliklere, uygulanan yerdeki kızarıklığa bağlı döküntülere ve alerjiyle bağlı içi dolu kabarcık oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir.

Etiketler