Trigeminal Nevralji

Yazar Yorum Yap 9.299
Trigeminal Nevralji

Trigeminal nevralji trigeminal siniri etkileyen, yüzünüzden beyninize sansasyon getiren kronik ağrı durumudur. Trigeminal nevraljiniz varsa, yüzünüz hafifçe uyarılmış olsa da(diş fırçalamaktan veya makyaj yapmaktan) acı çeken bir ağrı sarsıntısı tetikleyebilir.

Başlangıçta kısa, hafif ataklar yaşayabilirsiniz. Ancak trigeminal nevralji ilerleyebilir ve ağrıyan ağrıların daha uzun, daha sık görülmesine neden olabilir. Trigeminal nevralji, kadınları erkeklerden daha sık etkiler ve 50 yaşından büyük kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Mevcut tedavi seçenekleri çeşitliliği nedeniyle, trigeminal nevraljiye sahip olmak mutlaka bir acı hayatına mahkum olduğunuz anlamına gelmez. Doktorlar genellikle trigeminal nevraljiyi ilaçlar, enjeksiyonlar veya ameliyatlarla etkin bir şekilde idare edebilirler.

Trigeminal Nevralji
Trigeminal Nevralji

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Trigeminal nevralji belirtileri bir veya daha fazlası görülebilir:

Trigeminal Nevralji Belirtileri
Trigeminal Nevralji Belirtileri
 • Yüze dokunarak çiğneme, konuşma ve diş fırçalama gibi şeylerin tetiklediği spontan ağrı
 • Birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürecek acıdan kurtulma
 • Sürekli ağrıyan, yanma hissi spazm
 • Yanak, çene, diş, diş etleri, dudaklar veya daha az göz ve alın dahil olmak üzere trigeminal sinir tarafından sağlanan alanlarda ağrı
 • Ağrı tek bir noktaya odaklanır veya daha geniş bir desende yayılır
 • Zamanla daha sık ve yoğun ağrılar

Trigeminal Nevralji Nedenleri

Tic douloureux olarak da bilinen trigeminal nevraljide trigeminal sinirin fonksiyonu bozulmuştur. Genellikle problem, normal bir kan damarı (bu durumda bir arter veya damar) ile beynin tabanındaki trigeminal sinir arasındaki temastır. Bu temas, sinir üzerine baskı yapar ve arızalanmasına neden olur.

Trigeminal nevralji, yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir veya bazı sinirleri koruyan miyelin kılıfına hasar verecek şekilde multipl skleroz veya benzer bir bozukluk ile ilişkili olabilir. Daha az sıklıkla trigeminal sinir ağrısı, trigeminal siniri sıkıştıran bir tümörden kaynaklanabilir.

Bazı insanlar, beyin lezyonu veya başka anormallikler nedeniyle trigeminal nevraljiyi deneyimleyebilir. Diğer vakalarda, trigeminal nevraljiden cerrahi yaralanmalar, inme veya yüz travması sorumlu olabilir.

Tetikleyiciler

Bir dizi tetikleyici trigeminal nevraljinin ağrısını tetikleyebilir, bunlar arasında:

 • Tıraş olmak
 • Yüzüne dokunmak
 • Yemek yemek
 • Dişlerini fırçalamak
 • Konuşmak
 • Makyaj yapmak
 • Bir rüzgara rastlamak
 • Gülümsemek
 • Yüzünü yıkamak

Trigeminal Nevralji Tedavisi

Trigeminal Nevralji Tedavisi
Trigeminal Nevralji Tedavisi

Trigeminal nevralji tedavisi genellikle ilaçlarla başlar ve bazı kimselerin ek tedaviye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, zaman içerisinde bazı kişiler ilaçlara cevap vermeyebilir veya hoşnutsuz yan etkilere maruz kalabilirler. Bu insanlar için enjeksiyon veya ameliyat diğer trigeminal nevralji tedavi seçenekleri arasındadır.

Durumunuz multipl skleroz gibi başka bir nedenden kaynaklanıyorsa, doktorunuz alttaki durumu tedavi seçeneği olarak düşünücektir.

Trigeminal nevralji için İlaçlar

Trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için, doktorunuz genellikle beyninize gönderilen ağrı sinyallerini azaltmak veya engellemek için ilaçlar almanızı önerebilir.

 • Antikonvulsanlar. Doktorlar trigeminal nevralji için genellikle karbamazepin (Tegretol, Carbatrol, diğerleri) reçete ederler ve durumun tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için kullanılabilen diğer antikonvülzan ilaçlar okskarbazepin (Trileptal), lamotrijin (Lamictal) ve fenitoin (Dilantin, Phenytek) içerir. Diğer ilaçlar, örneğin klonazepam (Klonopin) ve gabapentin (Neurontin, Gralise, diğerleri) de kullanılabilir. Kullandığınız antikonvülzan etkinliği kaybetmeye başlarsa, doktorunuz dozu artırabilir veya başka bir türe geçebilir. Antikonvülzanların yan etkileri baş dönmesi, konfüzyon, uyuşukluk ve mide bulantısı olabilir. Ayrıca, karbamazepin, başta Asya kökenli olmak üzere bazı insanlarda ciddi bir uyuşturucu reaksiyonunu tetikleyebilir, bu nedenle karbamazepine başlamadan önce genetik test önerilebilir.
 • Antispazmodik ilaçlar. Baklofen (Gablofen, Lioresal) gibi kas gevşetici ilaçlar tek başına veya karbamazepin ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Yan etkiler arasında karışıklık, bulantı ve uyuşukluk olabilir.
 • Botoks enjeksiyonu. Küçük çalışmalar, onabotulinumtoxinA (Botox) enjeksiyonlarının, ilaçlardan daha fazla yardım almayan insanlarda trigeminal nevraljiden gelen ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu tedavi bu tedavi için yaygın olarak kullanılmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Trigeminal nevralji ameliyatı

Trigeminal nevralji ameliyatı
Trigeminal nevralji ameliyatı

Trigeminal nevralji ameliyatı amacı, kan damarının trigeminal sinirin sıkışmasını durdurmak ya da arızalanmasını önlemek için trigeminal sinire hasar vermektir. Sinirin hasarlanması, geçici veya sürekli yüzdeki uyuşukluğa neden olur ve herhangi bir cerrahi prosedürle ağrı aylar veya yıllar sonra geri dönebilir.

Trigeminal nevraljiye yönelik cerrahi seçenekler şunlardır:

 • Mikrovasküler dekompresyon. Bu prosedür, trigeminal kök ile temas halinde olan kan damarlarının yerlerine yerleştirilmesini veya çıkarılmasını içerir. Mikrovasküler dekompresyon sırasında, doktorunuz ağrınızın yanında kulağın arkasında bir kesi yapar. Daha sonra, kafatasınızdaki küçük bir delik aracılığıyla, cerrah trigeminal sinirle temas halindeki tüm arterleri sinirden uzaklaştırır ve sinir ile arterler arasına bir ped yerleştirir. Bir damar siniri sıkıştırıyorsa, cerrah bunu çıkarabilir. Doktorlar, arterler sinir üzerine baskı yapmıyorsa, bu işlem sırasında trigeminal sinirin bir bölümünü kesebilir (nevrektomi).Mikrovasküler dekompresyon çoğu zaman ağrı kesebilir veya azaltabilir, ancak bazı insanlar ağrı tekrarlayabilir. Mikrovasküler dekompresyon, işitme kaybı, yüz zayıflığı, yüzsüz hissizlik, inme veya diğer komplikasyonlar gibi bazı risklere sahiptir. Bu prosedüre sahip olan insanların çoğunda sonradan yüzsüz hissizlik görülmez.
 • Gamma Knife radyocerrahi. Bu prosedürde, bir cerrah trigeminal sinirin köküne odaklanmış bir radyasyon dozu yönlendirir. Bu prosedür, trigeminal sinire hasar vermek ve acıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için radyasyon kullanır. Rahatlama kademeli olarak gerçekleşir ve birkaç hafta sürebilir.Gamma Knife radyocerrahisi, insanların çoğunun ağrıyı ortadan kaldırmada başarılıdır. Ağrı tekrarlanırsa, işlem tekrarlanabilir.

Bir rizotomi gibi trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için diğer prosedürler kullanılabilir. Rizotomi sırasında, cerrahınız sinir liflerini yok eder ve bu da bazı yüz uyuşmalarına neden olur. Rizotomi çeşitleri şunları içerir:

 • Gliserol enjeksiyonu. Bu işlem sırasında, doktorunuz yüzünüzden ve kafatasının tabanındaki bir açıklığa bir iğne ekler. Doktorunuz, iğneyi trigeminal sarnıç, trigeminal sinirin üç dala bölünmüş olduğu trigeminal sinir gangliyonunu çevreleyen omurilik sıvısının küçük bir kesesi içine yönlendirir ve kökünün bir parçasıdır. Daha sonra, doktorunuz trigeminal siniri tahrip eden ve ağrı sinyallerini bloke eden küçük miktarda steril gliserol enjekte edecektir.Bu işlem çoğunlukla ağrıdan kurtulur. Bununla birlikte, bazı insanlar daha sonra ağrılar tekrar eder ve çoğu yüzdeki uyuşma veya karıncalanma yaşar.
 • Balon sıkıştırması. Balon kompresyonunda, doktorunuz yüzünüzde içi boş bir iğne ekler ve kafatasının tabanından geçen trigeminal sinirin bir bölümüne yönlendirir. Daha sonra, doktorunuz iğne yoluyla ucunda bir balon ile ince, esnek bir tüp (kateter) geçirir. Doktorunuz trigeminal siniri hasarlamak ve ağrı sinyallerini bloke etmek için balonu şişirir.Balon sıkıştırması birçok insanda, en azından belirli bir süre boyunca ağrı kontrol eder. Bu prosedüre giren insanların birçoğunda yüzsüz hissizlik görülür ve bazıları çiğnemek için kullanılan kasların geçici veya kalıcı güçsüzlüğünü yaşar.
 • Radyo frekanslı termal lezyon. Bu prosedür ağrı ile ilişkili sinir liflerini seçici olarak yok eder. Siz sakinleştirilirken, cerrah yüzünüzde içi boş bir iğne takar ve kafatasının tabanındaki bir açıklıktan geçen trigeminal sinirin bir bölümüne yönlendirir.İğne yerleştirildikten sonra, cerrah sizi sedasyondan uyandıracaktır. Cerrahınız iğne yoluyla bir elektrot ilâve eder ve elektrodun ucundan hafif bir elektrik akımı gönderir. Karıncalanmanın ne zaman ve nerede olduğunu hissetmeniz istenir.

Nöroşirurjeniz ağrınızdaki sinirin bir bölümünü bulduğunda, sedasyona geri dönersiniz. Daha sonra elektrot, sinir liflerine zarar verene kadar ısıtılır ve bir yaralanma (lezyon) alanı oluşturur. Ağrınız ortadan kalkmazsa, doktorunuz ek lezyonlar oluşturabilir.

Radyofrekans termal lezyon genellikle işlem sonrası geçici bazı yüz hissizliklerine neden olur.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »