Trigliserid Nedir? Trigliserid Yüksekliği ve Düşüklüğü

Yazar Yorum Yap 4.482
Trigliserid Nedir? Trigliserid Yüksekliği ve Düşüklüğü

Trigliserid

Kanda taşınan değişik maddeler farklı işlevler yüklenmelerinin yanı sıra hastalıkların tanısında bilgi vermektedir. Trigliserid de kanda taşınan ve hastalıklar hakkında bilgi veren maddelerden biridir. Doğal yağlar arasında gösterilen trigliserid, 3 yağ asidi ve 1 gliserol birleşiminden oluşmaktadır. Bu yapılar ester bağı kurarak birleşmiştir. Hayvansal ve bitkisel olarak iki türde bulunan trigliserid nötral yağlardandır. Doymuş ve doymamış yağ tanımlamasını sık sık duymakla birlikte ikisinin arasındaki ayrımı pek bilmeyiz. Doymamış yağlar bitkisel kaynaklı olan ve oda sıcaklığında sıvı halde bulunan yağlarken, doymuş yağlar ise hayvansal kaynaklıdır ve katı halde bulunur.

Kanda bulunan trigliserid vücut tarafından yapıldığı gibi aynı zamanda beslenme yoluyla da vücuda alınmaktadır. Beslenme yoluyla alınan tüm yağlar önce sindirilmekte ve ardından trigliseride dönüştürülerek karaciğere taşınmaktadır. Kandaki trigliserid oranlarının mutlaka korunması gerekmektedir. aksi halde kalp krizi başta olmak üzere pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kalp krizinde kanda bulunan trigliserid seviyesi oldukça önemlidir.

Trigliseridlerin Normal Değerleri

Trigliseridlerin normal değerleri yetişkin bireylerde 150 mg/dl olarak kabul görmektedir. Trigliserid düşüklüğü oluşması içinse miktarın 50mg/dl’nin altında olması gerekmektedir. Kanda bulunan maddelerin ideal değerlerinin korunması sağlık açısından oldukça önemlidir. Günümüzde her ne kadar yağların insan sağlığı açısından risk oluşturduğu algısı bulunsa da vücudun trigliseridlere ihtiyacı vardır.

İdeal sınırlar aşılmadan düzenli olarak yağ alımı sağlanmalıdır. Bazı diyetler sıfır yağ içerikli olması bakımından sağlığı tehdit etmektedir. Yağ alımı belirli ölçülerde olmalı ve mümkün olduğunca egzersiz yapılmalıdır. Yağlar insan vücudunda hayati görevler üstlenmektedir.

Trigliserid Düşüklüğü

Trigliserid düşüklüğü insan sağlığı açısından bir soruna işaret etmez. Ancak düşüklük ciddi seviyede ise bu genellikle hastalık belirtisi olarak kabul görmektedir. Sıfır yağ anlayışı ile beslenen insanlar, ilerleyen süreçlerde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Trigliserid seviyesindeki ciddi düşüşler genellikle sindirim sorunları ve hipertiroid kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Vücutta trigliseridlerin yetersiz miktarda olduğunun bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, düşüklük bir hastalıktan kaynaklandığında ortaya çıkmaktadır.

Normalden fazla üşüme
Cilt kuruluğu ve döküntüler
Uyuşukluk hissi
Cilt yapısında incelme
Kırılgan ve cansız saç yapısı
Kas kütlesinde kayıplar yaşanması
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Kilo kaybı
Uyku problemleri
Kaygı ve terleme problemleri
İshal ve şişkinlik hissi

Trigliserid düşüklüğünün ortaya çıkmasını tetikleyen nedenler;

Gıda yetmezliği
Aşırı alkol tüketimi
Kontrolsüz diyet uygulamaları
Depresyon benzeri ruhsal değişimler
Hafıza kayıpları
Sosyal yalnızlık ve dışlanmışlık hissi
Geçirilen fiziksel ve zihinsel travmalar
Tiroit hormonunun fazla salgılanması
Nikotinik, statinler, asparaginaz, fenofibrate, clofibrate benzeri ilaçların kullanımı
Yağ tüketimini sonlandırmak ve beslenme düzeninde yağı listeden tamamen çıkarmak yapılan en büyük hatadır.
Sindirim sorunlar
Karaciğer yetmezliği
Pankreas iltihabı

Trigliserid Yüksekliği

Trigliserid yüksekliği toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Dengesiz beslenme en büyük nedenini oluşturmaktadır. Sinsi şekilde ilerleyen trigliserid yüksekliğinde durum ciddi boyutlara ulaşıncaya kadar işin farkına varılamamaktadır. Ancak hastalık bir takım sinyaller vermektedir. Bunlar; tansiyon dengesizlikleri, baş ağrıları, ense kökünde tuhaflık hissidir. Trigliserid yüksekliğinin net olarak saptanması için mutlaka laboratuvar ortamında tahliller yapılmalıdır.

Trigliserid seviyesinin çok fazla yükselmesi kalp damar sağlığı üzerinde direkt olarak etki göstermektedir. Damarların iç yüzeyleri plaklanmakta ve damar tıkanıklıkları ortaya çıkmaktadır. Özellikle beyin damarlarının tıkanmasına bağlı olarak felç geçirme riski artmaktadır. Damar tıkanıklığının yanı sıra iç organlarda da yağlanmalar meydana gelmektedir. Bu durum genel vücut sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

 

 

 

Etiketler