TSH Nedir? TSH Yüksekliği, Nedenleri, Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 9.147
TSH Nedir? TSH Yüksekliği, Nedenleri, Belirtileri Nelerdir?

TSH Nedir

Bir tiroid uyarıcı hormon (TSH) testi, kandaki TSH miktarını ölçer. TSH beyninin tabanında bulunan hipofiz bezi tarafından üretilir. Tiroid tarafından salınan hormon miktarının düzenlenmesinden sorumludur. Tiroid, boyun kısmının önünde bulunan küçük, kelebek şeklinde bezdir.

Eğer hipofiz bezi daha fazla TSH üretirse, tiroidiniz daha fazla hormon üretecektir. Bu sayede, iki bez birlikte doğru miktarda tiroid hormonunun üretildiğinden emin olmak için birlikte çalışır. Bununla birlikte, bu sistem bozulduğunda tiroidiniz çok fazla veya çok az hormon üretebilir.

TSH testi, anormal tiroid hormon seviyelerinin altındaki nedeni belirlemek için sıklıkla uygulanır. Ayrıca, düşük aktif veya aşırı aktif tiroid bezini taramak için kullanılır. Kandaki TSH seviyesini ölçerek doktorunuz tiroidin ne kadar iyi çalıştığını belirleyebilir.

TSH Nedir
TSH Nedir

Tiroid rahatsızlığınızın belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuz bir TSH testi isteyebilir. Tiroid hastalıkları, hipotiroidizm veya hipertiroidizm olarak kategorize edilebilir.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm, tiroidin çok az hormon ürettiği ve metabolizmayı yavaşlattığı bir durumdur. Hipotiroidizm belirtileri yorgunluk, güçsüzlük ve konsantrasyon zorluğu içerir. Aşağıda hipotiroidinin en yaygın nedenlerinden bazıları bulunmaktadır:

Hashimoto hastalığı, vücudun kendi tiroid hücrelerine saldırmasına neden olan bir otoimmün hastalıktır. Sonuç olarak, tiroid yeterli miktarda hormon üretemez. Durum her zaman semptomlara neden olmaz, bu nedenle belirgin bir hasara neden olmadan birkaç yıl ilerleyebilir.

Tiroidit, tiroid bezinin bir enflamasyonudur. Sıklıkla bir viral enfeksiyon veya Hashimoto hastalığı gibi bir otoimmün bozukluktan kaynaklanır. Bu durum tiroit hormonu üretimini etkiler ve sonunda hipotiroidizm oluşturur.

Postpartum tiroidit, doğumdan sonra bazı kadınlarda gelişebilen geçici bir tiroidit şeklidir.

Tiroid, hormon üretmek için iyot kullanır. Bir iyot yetersizliği hipo tiroidiye yol açabilir. İyotlu tuz kullanımı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde iyot eksikliği çok nadirdir. Ancak, dünyanın diğer bölgelerinde daha yaygındır.

 Hipertiroidizm

Hipertiroidi, tiroitinin çok fazla hormon ürettiği, metabolizmayı hızlandırdığı bir durumdur. Hipertiroidi semptomları, iştah artışı, kaygı ve uyku güçlüğünü içerir. Aşağıda, hipertiroidinin en yaygın nedenlerinden bazıları bulunmaktadır:

Graves hastalığı , tiroidin daha büyük hale geldiği ve aşırı miktarda hormon ürettiği yaygın bir hastalıktır. Durum, hipertiroidi ile aynı belirtilerin çoğunu paylaşır ve genellikle hipertiroidi gelişimine katkıda bulunur.

Tiroidit sonunda hipotiroidi oluşturur, ancak kısa vadede hipertiroidi tetikleyebilir. Bu iltihap, tiroidin çok fazla hormon üretmesine ve bir kerede hepsini serbest bırakmasına neden olduğunda ortaya çıkabilir.

Vücutta çok fazla iyot olması tiroidin aşırı aktif hale gelmesine neden olabilir. Bu, tipik olarak iyot içeren ilaçların sürekli olarak kullanılması sonucunda ortaya çıkar. Bu ilaçlar bazı öksürük şuruplarının yanı sıra kalp aritmilerini tedavi etmek için kullanılan amiodaron da içerir.

Tiroid nodülleri bazen tiroid üzerinde oluşan benign topaklardır. Bu topaklar büyümeye başladığında, aşırı aktif hale gelebilir ve tiroid çok fazla hormon üretmeye başlayabilir.

TSH Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

TSH Yüksekliği
TSH Yüksekliği

Hipofiz bezinin alınma durumu, kişide solma görülmesi, kişinin saçlarında oluşan incelmeler ve zayıflıklar, ellerin avuç kısmında sararmaların görülmesi, ayak içi ve ayak taban kısımlarında sararmalar görülmesi, gözlerin çevre kısımlarında şişmeler görülmesi, kişide bunamalar, depresyona girmeler, odaklanmada sıkıntıların yaşanması, normal düzeyde konuşurken bir anda konuşma zorluklarının meydana gelmesi, soğuk havalara karşı meydana gelen hassasiyet durumları, reflekste düşüklüklerin yaşanması, kişideki kolestrolün yükselme durumu, cinsel isteklilikte azalmaların yaşanması, kadınlarda adet görmede aksaklıklar oluşması gibi görünen belirtileri mevcuttur.

  TSH Testi Neyi Ölçer?

Test, hipofiz bezi tarafından üretilen ve salınan bir hormon olan TSH düzeylerini ölçer. Pituiteriniz kan dolaşımınıza yeterli tiroit hormonunuz olup olmadığınızı algılar ve yetersiz seviyeleri tespit ettiğinde pitüiteriniz tiroid hormonunu serbest bırakmak için tiroidinizi atmaya çalışır. TSH’nizin zayıf kaldığında TSH‘nizin yükselmesinin nedeni budur. Yüksek bir TSH hipofiz bezi, daha fazla tiroid hormonu üreterek tepki vermeye çalışmak için hormonunu saldığı anlamına gelir.

Karşıt ucunda hipofiz bezi çok fazla tiroit hormonu dolaşımda bulunduğunu algıladığında, yavaşlar veya hatta TSH salgını durdurur. TSH’nin düşürülmesi, tiroidinizin artık hormon salınması için bir mesaj almadığına ve tiroit hormonu üretiminin yavaşlayacağı anlamına gelir.

Tiroid uyarıcı hormon, bazı hekimler tarafından kabul edilir, kan testi olmak birincil ve bazı durumlarda teşhis edip olarak bilinen az çalışan veya aşırı aktif tiroid, yönetmek gereken tek test  hipotiroidizm  veya  hipertiroidizm olmaktadır. TSH testine bazen tiroid koşullarının teşhis ve tedavisinde altın standart test denir.

 

Etiketler