Türk Kahvesi İle Peeling Yapımının Yararları

Yazar Yorum Yap 1.027
Türk Kahvesi İle Peeling Yapımının Yararları

Türk Kahvesi İle Peeling Yapımı

Türk kahvesi bilindiği gibi içilmesi vücudumuz için çok sağlıklı olup cildimiz içinde doğal bir yöntem olarak hiçbir zarar vermeyip sağlık için çok faydaları olduğu gibi ciltte oluşan siyah noktaların, pürüzlerin, olumsuzlukların da önlenmesine daha güzel,parlak bir görünüm göstermesine çok faydası olur. Türk kahvesi ile peeling yapımı çok basit, kısa sürede ve pratikdir. İçtiğiniz kahvelerin telvelerini  de saklayıp rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Belirli zaman aralıklarıyla yüzümüze uygulanabilmektedir. Bu peeling hava kirliliği, toz, duman gibi kötü hava koşullarından dolayı yüzümüzde oluşan etkileri gidermesinde en etkili ve çok kullanılabilen tamamen doğal ve son zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Türk kahvesini bayatladığı için genellikle atarız ama atmayın veya kahveyi içtikten sonra dibini dökmeyin biz bunu maske yapımı için kullanabiliriz, dikkat edilmesi gereken nokta kahve şekerli olmayacak ve sade olması gerekir.

Türk kahvesi içinde kafein içeriyor bu kafein de kan dolaşımı hızlandırır, doku yenilenmesi sağlar ve yaptığımız peeling cildimizin parlamasına ve pembeleşmesine yol açar. Kafeinin içinde en güçlü antioksidan bulunur yani vücut da biriken kötü birikmiş sıvı var ise onları dışarı atmasına yardımcı olur. Kahve yumuşak olduğu için cildi çizmez ve zarar vermez.

Kullandığımız malzemelerin içerisinde sızma zeytinyağı bulunur bu zeytinyağı mineral ve vitamin açısından insan protein zincirine yakın bir vitamin ve mineral zinciri vardır. Peeling yaparken dokunun üst kısmını yok edeceğiniz için kullanılacak yağın cildinize yakın bir yağ olması gerekir ve hemen emilicek olması cildinizi beslicektir.

Türk kahvesi ile peeling yaparken öncelikle kullanılan malzemelere karşı veya yüzünüzde alerji var ise bu tarif kullanılmaması gerekir. Bu yöntem yüzünüzde siyah nokta ve pürüzleri gidermesine yardımcı olur.

Yüzünüzde bulunan yağları ve ölü deriyi yok eder, yüzünüzü yumuşacık yapar.

Türk Kahvesi İle Peeling Yapımı

– 1 tahta kaşığı kadar kahveyi bir kabın içine koyuyoruz.

 1 tahta kaşığı kadar sızma zeytinyağını da kabın içine döküyoruz.

 Kabın içine koyduktan sonra iyice karıştırıyoruz.

 Yüzümüze sürülecek kıvama geldikten sonra burun kenarlarından başlayarak dudaklara ve göze temas etmeyecek şekilde parmak uçlarınızla yüzünüze masaj yapar şekilde hafif dokunuşlarla bastırmadan dairel hareketlerle sürmeye başlıyoruz.

 Sürme işlemi bittikten yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzümüzü yıkıyoruz ve daha sonra temiz bir havlu ile yüzümüzü kurulayabiliriz. Soğuk su ile yıkamamızın sebebi ise gözenekleri sıkılaştırıcak, dinamikleştirecek, hücrelerin pörsümesini engelleyecektir.

Not: Akneli, sivilceli veya yüzde yara var ise bu kişiler ciltlerine peeling uygulanmaması önerilir. Aksi taktir de bu yara sönmez ve daha çok tahriş olur.

Ne Sıklıkla Uygulanılmalı

 Peeling uygulaması her cilt için uygundur. Normalde haftada 2 kere uygulanabilir ama cildi çok hassas olanlar haftada 1 kez uygulaması idealdir.

 

Etiketler
Sonraki konu »