Ülser

Yazar Yorum Yap 2.800
Ülser

Ülser

Mide ya da onikiparmak bağırsağı mide asitleri ve sindirim sıvıları tarafından tahribata uğratılması neticesinde oluşan doku kaybına ülser denir. Doku kaybı bir sindirim sıvısı olan asit pepsinin etkisiyle çok daha fazla olur ve daha sonra bu organlarda yaralar oluşur. Bu hastalıkla ilgili geniş bilgileri uzmanına danışarak aşağıda sunduk

Ne Sıklıkta Görülür?

Toplumumuzda ülserli ve daha önce ülser geçirmiş kişi oranı % 2 ile 6 arasında değişmektedir. Onikiparmak bağırsağı ülser vakaları mide ülserine göre çok daha fazladır. Onikiparmak ülseri 30 ile 50 yaş arasında çok daha fazla oluşur. Erkeklerde kadınlara nazaran 3 kat daha fazladır. Mide ülseri ise çoğunlukla 60 yaş sonrasında oluşur ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Ülserin Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin ilk sırasında karın bölgesinin üst tarafında yanma ve kemirme şeklinde oluşan ağrı yer alır. Genel olarak öğün aralarında kendini gösterir. Gece uykudan uyandırabilir ve bunu daha çok onikiparmak ülseri yapar. Yemek yiyerek ve antiasit denilen midedeki asidi nötürleyen tablet ve pastillerle 10 dakika ile 60 dakika arasında oluşan ağrı hafifler. İlkbahar ve sonbahar aylarında ağrılar daha sık oluşur. Daha seyrek olmakla birlikte hastalarda bulantı olabilir, kusma oluşabilir, iştahsızlık ve dolayısı ile kilo kaybı meydana gelebilir. Kusma gerçekleştiğinde ağrının kesilir.

Ülserin Oluşma Nedeni Nedir?

Helicobacter pylori adlı mikrop en büyük nedeni oluşturur. Ayrıca düzenli aspirin ve antiromatizmal ilaç kullanımı da sebepler arasında önemli yer alır alımıdır. Genetik yatkınlık, yaşanan stresler, kortizon tipi ilaçlar, sigara, alkol ve aşırı kahve içmek alkol diğer sebeplerdir.

Onikibağırsak ülserinin neredeyse 0’ünün sebebi bu mikroptur. Bu mikrop ayrıca müzmin gastrit yapar ve mide kanseri oluşumuna yol açtığı konusunda da görüşler vardır.

Ülserin nelere yol açtığını aşağıda açıkladık.

Kanama

Üst sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar büyük oranda ülser kaynaklıdır. Hiç mide ağrısı şikayeti olmamış kişilerde dahi kanamaoluşabilir. Bu kişilerde “kahve telvesi” renginde bir kusma oluşabilir. Ya da “katran renkli” siyah dışkılama oluşur. Bu iki belirti oluşan kişilerin en kısa sürede bir uzman hekime görünmeleri gerekir.

Mide Delinmesi (Perforasyon)

Ülserin ileri seviyeye ulaşması ve derinliğinin artması sonucunda mide delinmesi kaçınılmazdır. Mide asit-pepsin içeriği karın boşluğuna geçer ve ani ve şiddetli bir ağrı meydana gelir. Karın çok sert bir hal alır, kıpırdamada ve yürümede ağrıdan dolayı zorlaşma olur. Tedavisi çoğunlukla ameliyatla olur.

Tıkanma

Akut ülserin duedenum ve pylor kanalında doku ödemine yol açması ile ve uzun süredir derin ülserin olmasıyla nedbe dokusu oluşur. Bu sebeple yiyecek, içecek ve mide suyunun geçmesi daralır ve hatta tıkanabilir. Hasta bu tıkanma sonucunda ileri gidemeyen ve midede biriken materyalleri kusar. Kusma bol miktarlıdır ve süreklidir. Böylece hazım gerçekleştirilemediğinden ve yenen yiyeceklerden elde edilecek vitamin ve mineraller emilemediğinden hasta da sürekli devam eden bir kilo kaybı söz konusudur. Teşhisi hemen yapılıp hastanın ameliyata alınması gerekir.

Ülserin Tedavisi Nasıldır?

Tedavi, diyet, ilaçlar ve ameliyat olmak üzere üç aşamalıdır.

Diyet: Özel bir diyet programı yoktur. Hastaya yediği hangi yiyecek dokunuyorsa bu tespit edilir ve onu yememesi önerilir. Özel uygulanan diyet programları eskiden önerilirdi ama bu gün gelinen noktada bu yöntemin hiçbir etkisi olmadığı ortaya konmuştur. Acı yememek, turşu yememek gibi engellemeler artık terk edilmiştir. Eğer bu tarz yiyecekler hastaya dokunuyorsa yenmemesi istenir. Aksi halde rahatlıkla tüketebilirler. Ancak ülserli hastanın sigarayı bırakması, çok içiyorsa en azından azaltması istenir. İyileşmeyi geciktirici etkisi tespit edilmiştir. Ülserli hastaların aspirin ve romatizma ilaçları almaması gerekir. Alkol mukoza direncini bozduğundan ülser ve hatta gastrit vakalarının iyileşmesini geciktirmektedir. Özellikle akut ülserli hastaların alkol almaması gerekir. Çok alkol tüketen kişilerde olumsuz etkileri daha fazla görülmektedir.

İlaçlar: Ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar mide asitlerini azaltır ve şikayetleri azaltırlar. Bunun yanında mide asitinin ülser üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırırlar ve iyileşmeyi sağlarlar.

Ameliyat: Birçok ülser vakası ilaç yolu ile iyileşir. Kanama, daralma – tıkanma (stenoz), delinme oluşursa ve ilaçlı tedaviye olumlu yanıt vermezse ameliyat acilen gerçekleştirilir.

Etiketler
« Önceki konu