Ülseratif Kolit

Yazar Yorum Yap 1.643
Ülseratif Kolit

Ülseratif Kolit İltihabi bir bağırsak hastalığıdır. Sindirim kanalında görülen ve çoğunlukla uzun süre boyunca devam eden kronik seyirli bir hastalıktır. Hastalık devam ederken hastalığın şiddetiyle orantılı sindirim kanalının iç yüzeyini örten tabakada birtakım değişiklikler oluşur. Bu değişikliklerin nedeni iltihaplanmadır. Meydana gelen bu iltihaplanma sık olarak bağırsağın iç yüzeyinde oluşur ve bağırsağın iç yüzeyini örtmen mukozada ülser, yaralanma, şişme, kanama, yaralanma ve tahriş oluşur.

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı olmak üzere İki farklı tipi vardır ve bunlar ülseratif kolit ve crohn hastalığıdır. Ayrıca bu iki tipe benzemeyen ve arada kalan tam belirlenememiş bir çeşidi daha vardır.

Bağırsağın iç yüzeyini örten tabakada olan ülser oluştuğundan hastalığa ülser karakterli hastalık anlamına gelen ülseratif denir. Bu hastalıkta mide ve ince bağırsak etkilenmez.

Hastalığın oluşum nedeni tam olarak henüz bilinmemektedir. Fakat son dönemde bağışıklık sistemi hastalığı olduğuna yönelik teoriler mevcuttur.

Ülseratif Kolit Tanısı Nasıl Koyulur?

Karın ağrısı ile kanlı ishal şikayeti olan kişilerde bu hastalıktan şüphe edilmelidir. Oluşan şikayetler bulgu ve belirtiler dikkatli bir fiziki muayene ile değerlendirilir. Doktorun hastaya yapacağı muayene ve değerlendirme en önemli tanı yöntemidir.  Doktorun kesin tanı koyması için bazı tetkikler yapması da gerekir.

Gaitada bazı bakteriler ve parazit olup olmadığına bakılır.  Çünkü bazı bakteriler bu hastalığa benzer bir tablo oluşturabilmektedirler.

Kansızlık, sedimantasyon ve beyaz küre yüksekliği görülebilir.

Eğer belirtiler ülseratif kolit konusunda şüphe uyandırıyor ise kalın bağırsağın içindeki örten mukozanın incelenmesi gerekir. Makattan yerleştirilen özel bir cihazla kalın bağırsağın ve rektumun içini ve dolayısı ile mukoza kolayca görülür.  Ayrıca incelemek için hastalığın bulunduğu bölgeden biyopsi alınabilir. Ülseratif Kolit Hastalığında Kolonoskopi İşlemi

Ülseratif Kolit Ve Kanser İlşkisi

Uzun süreli ülseratif kolit hastalığına maruz kalan kişiler kalın bağırsak kanseri riski altındadırlar. Aktif hastalık süresi 8 yıl ve daha üzerinde olanlarda kanser riski yüksek düzeydedir. Bu hastalığı 10 yılın üzerinde çekenlerde kanser oluşum riskinin her yıl  için % 1 oranında yükseldiği tespit edilmiştir.

Uzun süreli ülseratif kolit hastalarında kanserleşme belirtisi tespit edildiğinde ya da kanser gelişme riski tespit edildiğinde cerrahi operasyonla kalın bağırsağın alınması kaçınılmazdır.

İşte bu sebeple uzun süren ülseratif kolit vakalarında yıllık kolonoskopi ile tarama ve biyopsi mutlaka yapılmalıdır.

Tedavisi Nasıldır?

Zaman zaman ani alevlenmeler ve zaman zaman sessiz dönemler gösteren bir hastalıktır. Hastalığın alevlendiği süreçte ciddi belirti ve bulgular gözlemlenir. Sessiz süreçte ise hasta normal yaşamını rahatça sürdürebilmektedir. Hastalığa yol açan etkenler tam olarak bilinemediği için ne zaman alevleneceği de tespit edilememektedir. Tedavideki temel amaç aşağıda sıralanmıştır.

Hastanın yaşam konfor ve kalitesini yükseltmek

Oluşan iltihabın yol açtığı hasarı kontrol altına almak

Beslenme bozukluğunu düzene koymak

Karın ağrısı, ishal ve kanamaları azaltmak

Kanser oluşmasını engellemek

Bu hastalığın bilinen kesin tedavisi olmadığından hafif seyreden vakalarda sadece bulgulara yönelik tedaviler uygulanır. Bazı durumlarda ise daha radikal çözüm gerekir ve kalın bağırsağın tamamının çıkarılması gerekir.

Şiddetli vakalarda ilaç tedavisinin yanında bağırsakları istirahate alma yoluna gidilir. Tedavi bu türden vakalarda hastane ortamında yapılır. Hastalara kolay sindirilen lif yapısı olmayan diyet uygulanır ya da damardan besleme yöntemi de tercih edilebilir.

 

Etiketler
« Önceki konu