Üre Nedir, Üre Yüksekliğinde Ne Olur, Ne Yapmak Gerekir

Yazar Yorum Yap 16.909
Üre Nedir, Üre Yüksekliğinde Ne Olur, Ne Yapmak Gerekir

Üre Nedir?

Vücutta protein yıkımı sonrasında artık madde olarak adlandırılan ve kandaki azot içerikli bileşene üre adı verilmektedir. Üre, vücuttaki proteinin sağlıklı işlememesi sonucu yükseklik gösterebilir. İdrar ile vücuttan atılan üre, böbreklerde süzülür ve vücuttan atılır. Üre yüksekliğinde vücut sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getiremez.

Üre Yüksekliğinde Ne Olur?

Beslenmeden kaynaklı vücutta üre yükselmesi genel olarak fazla alınan protein ile alakalıdır. Egzersiz ve spor yapanlar kas dokusunu destekleyebilmek için protein alımını arttırmaktadır. Tek çeşit beslenme biçimi edinerek ve sadece protein kaynaklı beslenen kişilerde üre yüksekliği daha sık görülmektedir.

Protein ağırlıklı beslenen kişilerin yanı sıra hamile kadınlarda da üre yüksekliği görülmektedir. Bebeğin gelişimi için protein ihtiyacı olduğundan beslenmede protein sıkça tüketiliyorsa üre yüksekliği görülme oranını arttırmaktadır.

Susuzluk ve sindirim problemleri olan bir çok kişide de üre yüksekliği ortaya çıkmaktadır. Vücutta su kaybı oldukça böbrekler süzme işlemini verimli bir şekilde yapamaz bu da vücutta üre yüksekliğine sebep olur.

Sindirimde zararlı bakterilerin artması ile ortaya çıkan üre yüksekliği, vücutta amonyak birikimine sebep olur. Karaciğer tarafından bu amonyak tekrar üreye dönüştürülür. Bu durum üre yüksekliğini ortaya çıkarabilir.

Üre Yüksekliğinde Ne Yapmak Gerekir?

Kan testi sonucu ortaya çıkan üre yüksekliği, öncelikle beslenme biçiminin değişmesi ile kontrol altına alınabilir. Protein ağırlıklı beslenme yerine düzenli beslenme biçimi edinilerek vücutta üre birikimi düşürülebilir.

Bol su tüketimi böbreklerin çalışmasında etkili olduğundan ve daha hızlı bir şekilde ürenin vücuttan idrar ile atılmasını sağlar.

Doğru beslenme ve su tüketimi ile vücuttaki ürenin birikimine engel olarak üre yüksekliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle doktor kontrolünde yapılması gerektiğini bilmenizde fayda var.

Etiketler
Sonraki konu »