Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Normal Değerleri, Yüksekliği Ve Düşüklüğü

Yazar 2 Yorum 15.164
Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Normal Değerleri, Yüksekliği Ve Düşüklüğü

Ürik Asit Nedir?

Sağlıkla ilgili pek çok öğe kanda bulunur, laboratuvar testleriyle bu ögelerin hangi düzeyde olduğu anlaşılabilir. Vücutta öyle bir denge vardır ki kandaki maddelerden herhangi birinin normalden fazla ya da az olması hemen olmasa da uzun vadede sağlık problemleri çıkarmaya başlar. Hücrelerdeki kalıtım ve protein senteziyle ilgili olan nükleik asitlerin parçalanmasıyla pürin ve pirimidin adlı yapıtaşları yani azotlu bazlar ortaya çıkar. Bunlardan özellikle pürin bazlarının ( adenin ve guanin)metabolizması sonucunda ürik asit oluşur. Genellikle karaciğer ve bağırsaklarda sentezlenen ürik asit kanda ürat monosodyum tuzları şeklinde ya da bazı proteinlerle birleşmiş halde bulunur. Ürik asitlerin vücut dışına atılmasını çoğunlukla böbrekler, birazını da bağırsaklar üstlenir. Ürik asidin kandaki miktarı senteziyle vücut dışına atımı arasındaki denge hakkında bilgi verir.

Ürik Asit Nedir
Ürik Asit Nedir

Ürik Asit Testi Hangi Sebeple Yapılır?

Bazı hastalıkların nedeninin anlaşılması, tanısı ve tedavilerinin takibi amacıyla kandaki ürik asit seviyesi bilinmelidir. Bu hastalıklardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

*Gut hastalığı

*Ürik asit düşüklüğü ya da yüksekliği

*Böbrek taşları

*Böbrek fonksiyonları

*Böbrek hastalıkları

Kemoterapi ya da radyoterapi görenlerde de böbrek yetmezliği olasılığına karşı ürik asit seviyeleri takip edilmelidir.

Kandaki Normal Ürik Asit Seviyeleri

Kandaki Normal Ürik Asit Seviyeleri
Kandaki Normal Ürik Asit Seviyeleri

Ürik asidin kandaki normal seviyeleri;

*Kadınlar için: 2,4–6,0 mg/dl

*Erkekler için: 3,4–7,0 mg/dl

*Çocuklar için: 2,0–5,5 mg/dl aralığında olmalıdır.

Test sonuçları laboratuvarlara ve kullanılan cihazlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle doktorlar tarafından sonuçları gösteren rapordaki normal aralıklar baz alınacaktır. Kanda bulunan ürik asit miktarı alınan besinlerin türüne ve içeriklerine göre günlük değişiklikler de gösterebilmektedir.  Ürik asit miktarındaki artış iç organlarda bozukluklara neden olabildiğinden ciddiye alınmalı ve nedeni belirlendikten sonra tedavisi yapılmalıdır.

Ürik Asit Testi Nasıl Yapılır?

Ürik Asit Testi Nasıl Yapılır
Ürik Asit Testi Nasıl Yapılır

Ürik asit seviyesine bakılacaksa hasta aç olarak (10–12 saatlik açlık) kan vermelidir. Test sonuçlarının yanıltıcı olmaması için kan vermeden önceki birkaç gün içinde de pürin bakımından yüksek içerikli, yağlı besinler ve alkol alınmamış olmalıdır. Kan verilmeden önceki 24 saatlik süre içinde kortizon, antienflamatuar ilaçlar, C vitamini (askorbik asit) ve glikoz alımı da kesilmelidir.

Ürik Asit Yüksekliği

Yapılan testlerde ürik asit seviyesinin normal aralıkların üzerinde çıkması durumuna ürik asit yüksekliği ya da hiperürisemi adı verilir. Ürik asit yükselmesinin lösemi (kan kanseri, lenf kanseri, kansızlık, hipertiroidizm gibi çok sayıda sebebi olabilir. Gut ve şeker hastalığında, fazla alkol tüketiminde,  karaciğer yağlanmasında, aşırı kilolu kişilerde, kemik iliğiyle ilgili hastalıklarda, hipertansiyonu olanlarda, böbrek yetmezliği yaşayan ya da böbrek taşı olanlarda, yoğun fiziksel aktivite gösterenlerde, yanıklarda, sedef hastalarında, kurşun zehirlenmelerinde, pürin içeriği yüksek olan besinlerin alınması gibi durumlarda kandaki ürik asit seviyesi yükselmektedir.

Ürik Asit Seviyesinin Düşürülmesi

Ürik asit yükselmesine sebep olan besinlerin kısıtlanmasıyla yüksek olan seviyeler daha aşağı çekilebilmektedir. Hastalar kiloluysa zayıflamalı, alkol tüketimini bırakmalı, bol miktarda sıvı almalı, fazla yağlı beslenmemeli, tuz tüketimini sınırlamalı, kırmızı et, kıyma, sakatat gibi besinlerin, ıstakoz, karides gibi kabuklu deniz ürünlerinin, sardalye, uskumru gibi balıkların, taze fasulye, ıspanak, karnabahar, mantar, beyaz ekmek gibi gıdaların tüketimini azaltmalıdır.

Ürik Asit Düşüklüğü

Ürik Asit Düşüklüğü
Ürik Asit Düşüklüğü

Ürik asit düşüklüğü herhangi bir organ bozukluğa yol açmadığından tek başına fazla bir anlam taşımaz. Tıpta hipürarikemi denilen ürik asit düşüklüğünün sebebi hormonal değişiklikler, kullanılmakta olan bazı ilaçlar, MS hastalığı, Fanconi sendromu, Wilson hastalığı, MS hastalığı, böbrek iltihapları, hipertiroidi, omurilik tümörü, kalıtsal fonksiyon bozuklukları, protein bakımından düşük beslenme olabilir.

Ürik asit düşüklüğü hangi hastalığa bağlı olarak gelişirse o hastalığa uygun belirtiler verecektir. Örneğin Fanconi sendromunda kemik ağrıları, halsizlik, Wilson hastalığında iştahsızlıkla birlikte halsizlik, vücut ağrıları, depresyon gibi belirtiler görülebilir. Gerekirse ek testlerin yapılmasıyla ürik asit düşüklüğüne sebep olan hastalıklar doktorunuz tarafından belirlenerek uygun bir tedavi yöntemi seçilecektir. Sorun beslenmeyle ilgiliyse protein içeriği yüksek besinlerin tüketilmesiyle ürik asit düşüklüğü normal seviyelere çıkarılabilmektedir.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Avatar Satılmış gür

    Ürik asit 7.9 çıktı yüksek dedi dahiliye doktoru yüksekmi bunu normele indimek için ne yapmak gerek

  2. Merhaba; 5 buçuk yaşındaki oğlumun ürik asit değeri 3.1 çıkmıştır..bu değer normalmidir