Üriner Sistem Enfeksiyonu Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.256
Üriner Sistem Enfeksiyonu Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

İdrar yolları enfeksiyonu tedavisi nasıl gerçekleşir gibi sorular, özellikle idrarda yanma, sık idrara çıkma gibi durumlarda sorulmaktadır. Sık rastlanan bir hastalık olan idrar yolları enfeksiyonu, özellikle kadınların daha sık yaşadığı durumlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonu, bakterilerin mesaneye ulaşması sonucunda meydana gelir. Bu bakterilere E. Coli adı verilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonuyla meydana gelen ağrıların sadece mesanede görülmesi sistit olarak adlandırılırken, ağrının böbreklere ve üst idrar yollarına sıçraması durumunda meydana gelen rahatsızlığa piyelonefrit adı verilmektedir. Sistitte basit rahatsızlıklar meydana gelir ve tedavisi daha kolaydır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardandır. Ancak sizde yer alan enfeksiyonun niteliği ve belirtisi, bu rahatsızlığın tedavisinin belirlenmesinde de rol oynayacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri değişiklik gösterebilse de, genel olarak şu şekilde sıralanır:

 1. İdrarın yapıldıktan hemen sonra tekrardan gelmesi hissi
 2. Pelvik bölgede ve belde yaşanan ağrılar
 3. Ağır kokulu idrar yapma
 4. Sık sık idrar yapma isteği
 5. İdrarın tam olarak yapılmadığının hissi
 6. İdrar yapılırken yanma hissi
 7. Bulanık veya kanlı idrar
 8. Özellikle karın bölgesinde şişlik, baskı ve ağrı gibi durumların yaşanması

İşte tüm bu nedenler idrar yolu enfeksiyonuna sahip olunduğunun göstergesidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

İdrar yolu enfeksiyonu ne iyi gelir sorusu, hastalığın çeşidine göre çeşitli şekillerde cevaplanmaktadır. Bu yüzden bazı hastalık belirtilerine göre evde ve bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabiliyorken, bazılarında hemen doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktora gitmenin kesinlikle gerekli olduğu ve enfeksiyonun tehlikeli olduğu zamanlar görülen belirtiler ve durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. 65 yaşın üstünde olmak
 2. Hamile olmak
 3. Ateşinin 38 derece ve üzerinde olması
 4. Mide bulantısı ve beraberinde kusma yaşamanız
 5. Diyabet, böbrek hastalığı gibi rahatsızlıklarınızın bulunması
 6. Bağışıklık sisteminizin zayıf olması
 7. Sırtın tek tarafında ağrı olması
 8. Kaburgaların alt bölgesinde ağrı olması

İşte bu tip durum ve belirtilerde doğrudan doktora gitmeniz gerekmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi ile de geçebilen rahatsızlıklardandır. Ancak bitkisel tedavi yöntemlerini denemeden evvel dikkatli olunmalı ve hastalığınızın niteliği iyi bir şekilde belirlenmelidir. İdrar yolları enfeksiyonunun tedavisinde belli başlı dikkat etmeniz gereken konular bulunur. Bu konular şu şekilde sıralanabilir:

 1. Söz konusu rahatsızlık bakterilerin idrar yollarınıza ulaşmasıyla meydana gelir. Bu rahatsızlığın çözümü ise bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamaktır. Bu yüzden öncelikle bol bol su içmeye özen göstermelisiniz. Günde en az 2 litre su içerek, tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
 2. Mesaneyi zorlayan etkenlerden uzak durmalısınız. Bazı içecekleri sizi ve vücudunuzda önem taşıyan sistemleri rahatsız etmektedir. Özellikle; kahve, alkol, asitli içecekler, meyve suyu, kafeinli içecekler gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde sizi daha da zorlayacaktır.
 3. Ilık kompres uygulaması yapabilirsiniz. Birçok kişi bu konuda yanılmakta ve doğrudan sıcak kompres denemektedir ancak bu yanlış olacaktır. Özellikle karnın alt kısmına ılık kompres uygulamak sizi çözüme götürebilir. İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları kullanmadan evvel bu tip yöntemlerin denenmesi daha doğru olacaktır.
 4. Enfeksiyonla savaşan birebir maddeler vardır. Bu maddelerden bir tanesi de kızılcık suyudur. Kızılcık suyu vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaş açmaktadır. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde iyileşmeniz mümkündür. Özellikle kadınların sık sık kullanabileceği bir detoks içeceği olan kızılcık suyu, idrar yolu enfeksiyonunda da geçerlidir.
Etiketler