Üroloji (Bevliye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 9.618
Üroloji (Bevliye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji (Bevliye)

İnsan vücudunda birçok organ ve sistem bulunduğundan tıpta her sistem için uzmanlaşma gerekmiştir.  Hekimlerin eğitim gördüğü ve uzmanlaştığı alanda teşhis ve tedaviler yapması daha doğrudur. Örneğin üreme sistemiyle ilgilenen bir doktorun kalp ve damarla ilgili hastaları kabul etmesi beklenemez. Hastanelerde farklı birimler bulunmakta ve her birimde o alanda uzman olan hekimler görev yapmaktadır. Hastalar sağlık sorunu yaşadığında kendi kendine teşhis koyamayacağına göre bir hekime görünmelidir. Ancak hastalar çoğu kez hastanelerdeki üroloji, nöroloji, dâhiliye, ortopedi gibi bölümlerden hangisini seçmesi gerektiğini bilememektedir.  Doğum yapacak bir kadının gideceği bölümle kırık ya da çıkığı olan ya da kalbiyle sorun yaşayan birinin gideceği bölüm farklıdır. Kısırlık, gebelik,  doğum ve üreme sistemiyle ilgili sorunlarla Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü (Jinekoloji) ilgilenmekteyken böbrekler, idrar yolları ve boşaltım sistemiyle ilgili sağlık sorunlarına Üroloji (Bevliye) Bölümü bakmaktadır.

Boşaltım Sistemi Sorunları Önemlidir

Böbreklerden her gün hiç aksatmadan dolaşım yoluyla gelen kan süzülerek temizlenir. Bu süzülme sonucunda idrar oluşur ve bir süre idrar torbasında (mesanede) kaldıktan sonra işeme yoluyla dışarı atılır. Böbrekler bu işlevi ile kandaki asit ve baz dengesinin, elektrolit ve su dengesinin düzenlenmesini sağlar. İdrar yollarının dışa açılan kısımları temiz tutulmalı, gün içinde bol su içilmelidir. İdrarın fazla tutulması idrar yollarında enfeksiyon gelişmesine, böbreklerin hastalanmasına yol açabilir. Bu nedenler belli aralıklarda, fazla sıkışmadan ( en fazla 3 saat arayla) idrar yapılmalıdır. İdrarın dışarı atılmasından sonra ilgili bölge (genital bölge) bol suyla yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Tabi ki tuvalete gidildikten sonra eller de iyi yıkanmalıdır. Kadınlarda idrar yolu üreme sisteminin başlangıcıyla komşu olduğundan temizliğin önemi daha iyi anlaşılır. Bölgede mikrop üremesi sadece idrar yollarında sorun çıkarmakla kalmayıp üreme sistemine de bulaşabilir. Boşaltım sistemi erkeklerde de üreme sistemiyle yakın komşudur. Bu sebeple her iki sisteme birden ürogenital sistem denir.

Erkeklerde İdrar Yolları

Erkeklerde dış idrar kanalı (üretra) ile spermlerin dışarı atıldığı kanal ortak olduğundan daha dikkatli olunmalıdır. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bazı mikroplar belsoğukluğu ve frengi gibi çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklarda idrar yolları da etkilenir ve dolayısıyla idrar yapılırken yanma, ağrı, penis ucundan gelen akıntı gibi sorunlar yaşanabilir. Bu tür bakteriyel enfeksiyonlar erkekten kadına da bulaşır. Özellikle erkeklerde cinsel sorunlarla birlikte boşaltım sistemi sorunlarının teşhis ve tedavisi aynı bölümde ( üroloji bölümü) yani bir ürolog tarafından yapılır. Erkeklerde idrar kesesinin biraz altında, idrar kanalının başlangıç kısmında ve dışarıdan saran prostat adlı küçük bir salgı bezi bulunmaktadır. Bu salgı bezi erkeklerde cinsel ilişkide boşalma sırasında dışarı atılan meni sıvısının yaklaşık olarak % 20’lik bir bölümünü salgılamakta, ayrıca meninin dışarı atılmasında da görev almakta, kolaylaştırmaktadır. Prostat bezi ileri yaşlarda iltihaplanarak ya da büyüyerek sorun yaratmakta, idrar yoluna baskı yapıp idrar yapılırken ağrı yaşanmasına, idrarın sık ve kesik kesik yapılmasına, idrar kesesinin tam boşaltılamamasına ve benzeri idrar yolu sorunlarına neden olmaktadır. Bir erkeğin sık idrara çıkıyor olması ilk anda prostat sorununu, kadınlarda ise şeker hastalığını düşündürmektedir. İşte saydığımız sorunları yaşayan erkeklerin hastanelerin Üroloji (Bevliye) Bölümüne gitmelidir.

Üroloji Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Üroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji bölümü ve bu alanda görevli uzman hekimler boşaltım sistemini ya da ürogenital sistemi ilgilendiren birçok sorunun teşhis ve tedavisini gerçekleştirir. Bu bölümün tedavi ettiği durumlar aşağıdadır.

*Sık idrara çıkılması

*İdrar yaparken yanma hissedilmesi

*İdrar yapmada zorluk

*Böbrek taşları ya da kum bulunması

*İdrarın kanlı olması

*Böbreklerden kaynaklanan bel ağrısı

*Erkeklerde iktidarsızlık ve erken boşalma sorunu

*Erkeklerde penisle ve prostatla ilgili sorunlar

*Erkeklerde testis torbalarında ( skrotum)  şişlik, ağrı

*Skrotumlarda siğile benzeyen lezyonlar

*Frengi, belsoğukluğu

*Sistit gibi idrar kesesiyle ilgili sorunlar

*Kısırlık

*Sünnet derisiyle ilgili sorunlar

Vücutta ortaya çıkan her tür belirti önemsemeli, nedeni ve tedavi yoları aranmalıdır. Bazen önemsememek ve tedavide gecikmek hem hastalıkların yayılmasına hem de hasta kişinin hayatını yitirmesine neden olabilir.

 

 

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Yasinbocukcu

    Benim penis boyu kısa sol testis de sag dakinden sarkik peniste egrilik var bunun tedevisi varmi bilgi verirseniz sevinirim yas 50