Ürtiker (Kurdeşen) Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Yazar Yorum Yap 2.999
Ürtiker (Kurdeşen) Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Ürtiker Toplumda kurdeşen olarak bilinir. Alerjik bir döküntü olarak kısaca ifade edilebilir. Akut ve kronik olmak üzere iki tipi vardır. 6 haftaya kadar süren ürtikerler akut, 6 haftayı geçenler ise kronik ürtikerlerdir. Bazen yıllar içerisinde bazen akut ataklar da oluşabilmektedir.

Ürtiker Belirtileri Nelerdir?

Vücudun her alanında oluşabilen kırmızı ve sert kabarıklık oluşumlarıdır. Büyüklükleri değişkendir. 2 mm ya da çok daha geniş alanları kaplayan plaklar şeklinde olabilirler. Kabarıklıklar genellikle kaşıntılıdır ve özellikle kaşıntı geceleri çok daha fazladır. Klinik tablo akşamları şiddetlenebilir. Kadınlarda ayrıca regl dönemlerinde de şiddetli olabilir. Çok nadir olmakla birlikte üzerlerinde su toplanması oluşabilir. Lezyonlar çoğunlukla 24 saat içerisinde hiç iz bırakmadan kaybolurlar.

Dudaklarda ve göz kapaklarında şiddetli şişlikler oluşabilir.

Ürtikere ayrıca halsizlik, kusma baş ve karın ağrısı, eklem ağrısı, ishal, baş dönmesi hatta bayılma gibi durumlar eşlik edebilir.

 Akut Ürtiker/ Kurdeşen

Akut ürtiker vakalarının yarısında oluşum nedeni saptanamaz. Kullanılan ilaçlar, yenen gıdalar ve gıda katkı maddeleri oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca temas yolu ile alınan alerjenler ve solunum yolu ile alınan alerjenler de akut ürtikere sebep olabilir. Reaksiyon dakikalar içinde kendisini gösterebilir.

İlaçlara sonucunda oluşan ürtiker çoğunlukla alınan ilaçtan 36 saat içerisinde kendini gösterir. En sık sebep olan ilaç tipleri ise antibiyotiklerdir. Birden çok ilaç alımları akut ürtiker olasılığını arttıran etkenlerdendir.

Gıdalara karşı oluşan akut ürtiker çok daha sıktır ve çoğu vaka bildirilmemektedir. Bu ürtikerde gıda ürünü tek başına neden oluşturabilir. Kullanılan baharatlar ürtiker oluşumuna katkı sağlayabilir. Genel olarak 3 – 4 dakika içinde ürtiker kendisini gösterir. Bazen yenen gıda ürünü sindirildikten sonra ürtiker oluşabilir.

Aşılar, arı sokmaları ve kan ürünleri ürtiker oluşumunda tetikleyici olabilmektedirler.

Kronik Ürtiker

Ürtiker oluşumunun 6 haftanın üzerinde seyretmesi durumudur. Oluşum nedenleri çok nadiren saptanabilmektedir.

Potansiyel tetikleyiciler aşağıda sıralanmıştır.

Penisilin, salisilatlar ve diğer non steroid antienflamatuarlar

Besinler ve besinlerde kullanılan katkı maddeleri

Enfeksiyon ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlar

Solunum yolu ile alınan alerjenler

Sistemik hastalıklar

Regl dönemi

Depresyon ve stres

Ürtiker / Kurdeşen Tanısı

Tüm ürtiker vakalarında klinik tanı uygulamaları aynıdır. Eğer hastada kırmızı ve ödemli döküntüler görülmezse hastanın anlattıkları tanı konmasına yardımcı olur.

Döküntülerin süresi, genel vücudu etkileyen şikayetlerin olup almadığı ve olası etyolojik etkenler araştırılarak tanı konmaya çalışılır.

Tam kan sayımı, hemogram ve tiroid fonksiyon testleri gibi onun üzerinde testten yararlanılarak tanı koyulabilir.

Tedaviye dirençli durumlarda biyopsi uygulaması söz konusu olabilir.

Fiziksel uyarılar sonucunda (cilde basınç uygulamak, sıcaklık tutmak, soğuk su ya da buz temas ettirmek ve güneş ışınları gibi) tanı koyulabilir. Ancak bunları uzman hekim hastane şartları altında yapmalıdır.

Tedavisi Nasıldır?

Tedaviye geçmeden önce hastaya hastalığıyla ilgili detaylı bir bilgi verilmesi gerekir. Tedavide öncelik sırasını H1 antihistaminikler alır.

Hastayla konuşmak ve nedenine yönelik sorgulama yapmak iyi bir hasta – hekim ilişkisi tedavinin başarılı olması için iyi bir yol olacaktır.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »