UYKU FELCİ

Yazar Yorum Yap 1.088
UYKU FELCİ

Kişinin uyanmasıyla birlikte veya uykuya dalarken yaşadığı, bedenin geçici bir süreyle hareket edememesi hali yani felç yaşaması halidir. Halk arasındaki adı karabasandır. Uykunun REM döneminde yaşandığı tespit edilmiştir. REM uykunun daha hafif olduğu bir bölümdür. Uzmanlar yaşanan durumun uykunun doğal bir etkisi olduğu konusunda fikir birliğine varmış durumdadırlar. Uyku felci esnasında bilinç açıktır ancak hareket yeteneği yoktur. Bu durum esnasında hipnopompik sanrılar oluşabilir. Görülen sanrılar bir rüya olarak algılanabilir ve bazı durumlarda ise hayali görüntüler bile görülebilir. Ailesinde uyurgezerlik ve uyku bozuklukları olanlarda ve çalışan kişilerde çok daha sık görülür. Çalışanlar yaşadıkları iş stresi nedeniyle bu duruma maruz kalmaktadırlar. Vardiyalı çalışanlar ve depresyon hastaları uyku felci ile daha sık karşılaşırlar. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle uyku bozukluğu yaşanabilir ve bu uyku bozuklukları esnasında uyku felci de yaşanabilmektedir.

Uyku Felci Nasıl Oluşur?

Uyku felcinin nasıl oluştuğunu anlayabilmek için, uyku eyleminin fizyolojisinin bilinmesi gerekir. İnsan uykuya daldığında ve uykunun sürmesi sırasında bedende fizyolojik değişimler olur. Uyku süresi ise sarmallar şeklinde devam eden bir süreçtir. Bu sarmallar yaklaşık 90 dakika devam eder ve biri biterken bir diğeri devreye girer. Sarmallar non – REM ve REM döneminde oluşur. Uyku felci de REM uykusu esnasında oluşmaktadır. Beyin uyku halindeyken vücuttaki kaslar da uykuda olur. Bu nedenle uyku halindeki birisinin kolu kaldırılıp bırakıldığında kol aşağı düşer. Bu durum kasların uyuduğunu yani felç durumunda olduğunu gösterir. Bazen kişi REM uykusundayken beyin birden uyanabilir. Ancak bu uyanma hali kaslara yansımaz. Beyin uyanık haldedir ancak kaslar halen felç durumundadır. Beyin olarak uyanık olan kişi, vücuduna bir ağırlığın çöktüğünü, birisinin üzerine oturduğunu hisseder. İşte bu nedenle toplumumuzda bu duruma karabasan denilir.

Sebepleri Nelerdir?

Uykunun REM döneminde beynin aniden uyanmasına bilim henüz bir açıklama getirememiştir. Uyku bozukluğu çeken kişilerde çok daha fazla yaşandığı tespit edilmiştir. Uyku felcinin sebepleri arasında bazı durumların etkili olduğu düşünülmektedir.

  • Sırt üstü uyumak
  • Uyku saatlerindeki düzensizlik ve uyku sürelerindeki düzensizlik
  • Aşırı stres ve depresyon altında olmak
  • Yaşam tarzında ve çevrede gerçekleştirilen ani değişiklik
  • Görülen berrak rüyalar
  • Çok aç iken uykuya yatmak gibi sebeplerin uyku felci oluşmasında etken olduğu düşünülmektedir.

Tedavisi Nasıldır?

Uykunun non – REM ve REM döngüsünü bozmayacak ve uyku kalitesini arttıracak ilaçlar kullanılır. Uyku bozukluğu olan kişilerde bu sorun daha fazla görüldüğünden ilaç yardımı ile uyku bozukluğu sorununu gidermek gerekir. Bu rahatsızlık genel olarak bir kaç günde bir yaşanır. Bazılarında ise neredeyse her gece yaşanabilir. Sıkça yaşandığı için uyku kalitesi bozulur ve kişi gün içinde yorgunluk ve bitkinlik yaşar. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

 

Etiketler