Uyumamak için ne yapılmalı?

Yazar Yorum Yap 16.850
Uyumamak için ne yapılmalı?

Özellikle yaz mevsiminde hava sıcaklığının artması sebebiyle çoğu kişide uyuma isteği baş gösterir. Bu yazımızda Uyumamak için ne yapılmalı sorusuna cevap veriyoruz.

İşe veya okula gidildiğinde çoğu kinin aklına sıcacık yatağı gelmekte. Peki okulda ya da işte uyumamak için ne yapılmalı? araştırmalarımız sonucunda sizlere tavsiye edebileceğimiz bazı öneriler:

Uyumamak için ne yapılmalı
Uyumamak için ne yapılmalı

Bol bol temiz hava

Temiz ve serin hava almak sizi ayakta tutucaktır. Havasız, nemli ve sıcak ortamlarda ise kişinin üzerine ciddi bir rehavet çökmesine sebep olur. Temiz hava almak amacıyla dışarıya çıkın ve biraz yürüyüş yapın ya da pencereden biraz hava almakta iyi gelebilir.

Hareket etmek

İşlerinize ara verdiğiniz zamanlarda enerjinizi artırmak için, ayakta durun ve hareket etmekte uyumamak için yapılması gereklidir. Çalışma ofisindeyseniz içeride birkaç tur atmak ve yapacağınız biraz hareket bile enerji seviyenizi yaklaşık 2 saat kadar artmasını sağlar.

Şekerden uzak durun

Bazı kişilerde şeker tüketmek enerji artışına yol açsa da bu durum uzun sürmemektedir. Şeker yedikten sonra ortalama bir saat enerjiniz artabilir. Fakat bu durum çok kısa zaman içerisinde bitkin düşmenize neden olur. Enerjinizi arttırmak için şekerli gıdalar yerine karbonhidratlı tahıllı kraker yiyebilirsiniz.

Kafein için

Az miktarlarda kafein tüketmek daha az yorgun hissetmenize ve daha uyanık kalmanıza yardımcı olur. Aşırı kafein tüketmek baş ağrısı ve bunalıma yol açacağı için bu durumdan kaçınmalısınız. Makul düzeyde kahve ve çay tüketebilirsiniz.

Gözlerinizi rahatlatın

Okulda ya da işyerindeyseniz ve bilgisayar önünde uzun süre zaman geçiriyorsanız, gözlerinizi belirli aralıklarla dinlendirmelisiniz. Ekran karşısında zaman geçirdiğinizde gözleriniz yorulur, uykusuzluk ve yorgunluk hissiniz artar. Gözlerinizde ağrı hissettiğiniz zaman birkaç dakika gözlerinizi kapatmak yeterli olucaktır.

Odanızı daha parlak yapın

Karanlık bir ortamda çalışmak sizin daha da uykunuzun gelmesine yol açacaktır. İnsanları daha uyanık ve tetikte yapmakta parlak ışık çok etkilidir.

Müzik dinleyin

Uyumamak için ne yapılmalı sorusunun cevabı olarak en etkili yöntemlerden biriside müzik dinlemektir. Hızlı tonda, tempolu, dans ettirecek kadar hareketli müzikler uyanık kalmanız için size iyi gelecektir.

Gülün

Neşelenmek sizi uyanık kalmanızı etkiler. Uyku bastırdığında komik diziler yada gazetenin komik içeriklerine göz atmak size iyi gelecektir.

Etiketler