Uyurgezerlik

Yazar Yorum Yap 988
Uyurgezerlik

Uyurgezerlik diğer bir ifade ile uykuda yürüme, uyku esnasında kalkıp etrafta yürümek olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda çok daha sık görülür. Genellikle de ilerleyen yaşlarda kaybolur. Seyrek olarak ortaya çıkan bu durum genellikle hiçbir hastalığı işaret etmez ve bu nedenle tedavi gerektirmez. Fakat tekrarlayan uyurgezerlik vakaları altta yatan uyku bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

Erişkinlerde daha az görülür ve altında bir uyku bozukluğu, medikal ya da mental bir bozukluk olabilir.

Uyurgezerlik derin uyku esnasında oluşur. Çoğunlukla uyuduktan 1 – 2 saat sonra oluşur ve en fazla birkaç dakika sürer. Nadir olarak daha uzun sürdüğü olur. Kişi kalkar yatağın kenarında oturur ve gözlerini açar ama bakışları donuk vaziyettedir. Daha uzun süren uyurgezerlik durumlarında kişi etrafta dolaşabilir, günlük işlerini yapabilir ve giyinebilir. Ama etraftakilerle konuşmaz. Kişiyi bu halde iken uyandırmak güçtür. Uyandığı zaman bir süreliğine kendine gelemez ve olanları asla hatırlamaz. Yeniden uykuya dalması kolay olur.

Uyurgezer kişiler çok nadiren de olsa elbise dolabına tuvaletini yapmak, buzdolabını açmak, kapıyı açıp çıkmak gibi garip davranışlarda bulunabilirler. Hatta evden çıkabilir ve araba dahi araba kullanabilirler. Uyandırıldığında yanındakilere şiddet uygulayabilirler. Bazen çok nadir olmakla birlikte uyurgezerlikle birlikte “uyku terörü” denilen uyku esnasında yatak eşine veya etrafındakilere şiddet uyguladığı da görülebilir.

Eğer bir aile ferdinde uyurgezerlik sorunu varsa yapılması gereken şey, bu esnada oluşması muhtemel kazaların ve yaralanmaların önlenmesidir. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınması gerekir ve kapıların kilitlenmesi, kesici aletlerin saklanması ve camların kapatılması gibi önlemlerin alınması çok önemlidir.

 

Etiketler