Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Yazar Yorum Yap 4.732
Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Geçmişten günümüze kadar nadiren de olsa görülen hastalıklardan biri de uyuzdur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen uyuz hastalığını birçok rahatsızlıklardan ayıran önemli nitelikleri bulunmaktadır. Erken müdahale edilmediği taktirde kişiyi başka hastalıklara kadar götürebilen bu hastalık hakkında başta ülkemizde olmak üzere birçok ülkelerde topluma açık alanlarda sağlık uzmanlarınca insanlara bilgiler sunulmakta ve bu sayede bu riskli hastalık hakkında insanlar bilgilendirilmektedir. Bilindiği üzere özellikle geçmiş dönemlerde uyuz hastalığına maruz kalan insanlar bu hastalık hakkında yeteri kadar bilgilerinin bulunmaması nedeniyle çoğu zaman tedaviye geç başlamışlardır. Bunun sonucunda ise genel sağlıklarını riske atabilmişlerdir. İşte bu gibi olumsuzlukların önlenebilmesi amacıyla uzmanlar tarafından topluma bu hastalık hakkında bilgiler sunulmaktadır. Bir tür parazit hastalığı olan uyuz hastalığının en belirgin özelliklerinden biri de bulaşıcı ve oldukça kaşıntılı bir hastalık olmasıdır. Dolaysıyla bu hastalığa yakalanan bireyler beraberinde anormal bir şekilde kaşıntı septomunu da yoğun olarak yaşayabilmektedirler. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre uyuz hastalığı etkisini çoğu zaman kısa sürede yitirebilmektedir. Fakat bu hastalığın etkilerini kısa sürede kaybetmesi beraberinde bu hastalığa yakalanan bireylerin de hastalıkla mücadele konusunda kararlılık göstermeleri gerekmektedir. Parazitlerin özellikle de dişi olanlarının neden olduğu uyuz hastalığında dişi parazitler derinin alt kısmına yerleşmekte ve yerleşim işleminden kısa bir süre sonrasında günde 1 mm yol açarak 1 yumurtasını buraya bırakmaktadır. Derinin iç kısmında zigzaglar çizerek ilerleyen dişi parazitler beraberinde açmış oldukları tünellerden böceklerin yerleşmesini de sağlamakta ve bunun sonucunda bu bölgede yoğun bir kaşınma septomunun oluşmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda kaşınan bölge iltihaplanır ve hemen akabinde ise kabuk tutmaya başlamaktadır.

Uyuz Hastalığı Daha Çok Nerelerde Görülmektedir?

Uyuz rahatsızlığı vücudun hemen her kısmında görülebilmektedir. Fakat daha çok şu kısımlarda ortaya çıkabilmektedir.

 • Koltukaltı kısımlarda
 • Ellerde
 • Dizlerde
 • Yüz bölgesinde
 • El içi kısımlarda
 • Ayak tabanlarında
 • Sırt bölgesinde
 • Kulaklarda uyuz hastalığı sıkça görülmektedir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Uyuz hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Uyuz hastalığının belirtileri ise şunlardır.

 • Gece boyunca devam eden kaşıntı durumu
 • Deride kirli tünel deliklerinin oluşması
 • Kaşıntının anormal bir biçimde devam etmesi
 • Kaşıntının uzun süreli olması

Uyuz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Uyuz hastalığından korunmanın bazı yolları bulunmaktadır. Bu hastalıktan korunmanın yolları şunlardır.

 • Bu hastalığa maruz kalan hastalar ile yakın temas kurulmamalıdır.
 • Bu hastalığa maruz kalan hastaların giysileri giyilmemeli ve diğer eşyalarına dokunulmamalıdır.
 • Uyuza yol açan etkenlerden uzak durulmalıdır.
 • Bulunulan ortamlar temiz tutulmalıdır.

Uyuz Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Uyuz hastalığının tedavisinde genel olarak Kwell, Wilkinson Pomat ve Scatin gibi uyuz hastalığının kaşıntısına etkili olan ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalığın durumuna göre uygulanan tedavi süreci genel olarak en fazla birkaç hafta sürebilmektedir. Fakat uyuz hastalığının etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması açısında tedavi sürecinin çoğu zaman uzayabildiği bilinmektedir.

Uyuz Hastalığı Tehlikeli Midir?

Uyuz hastalığı hakkında en fazla merak edilen konulardan biri de bu hastalığın tehlikeli olup olmadığı konusudur. Uzmanlar bu hastalığın tehlikeli olmadığının altını çizmektedirler. Fakat uzmanlara göre uyuz hastalığı her ne kadar tehlikeli olmasa bile zamanında tedavi edilmediğinde bazı hastalıklara da zemin hazırladığı belirtilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar bu hastalığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Bizler de bu anlamda uzmanların tavsiyelerine ve uyarılarına uyulmasında faydalar bulunduğunu belirtmek isteriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.