Vajinit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 3.338
Vajinit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Vajinit Vajinal iltihaplı bir rahatsızlıktır. Şiddetli bir kaşıntı, kötü koku, akıntı, idrar esnasında ve bazen de cinsel ilişki esnasında oluşan bir ağrı durumu söz konusudur. Her yaş kadında görülebilir.

Vajinadan az oranda berrak ya da bulanık bir akıntının gelmesi çok doğaldır. Bu sıvı vajinal dokuyu ıslak ve sağlıklı tutar. Bakteri ve mantar gibi organizmalar normal olarak vajina içinde bulunur. Ve bu sayede vajina normal işlevini görür. Ancak bazı durumlar vajinadaki bu normal hali bozar. Kullanılan antibiyotikler, menopoz, hormonal dengede oluşan değişimler, vajinal duşlar ve gebelik bu etkenlerden bazılarıdır.

En Çok görülen Vajinit Sebepleri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis, trikomonas vajiniti, atrofik vajinit ve mantar enfeksiyonu en fazla sebebi teşkil eder.

Bakteriyel Vajinozis

En sık görülen vajinit sebebidir. Soruna yol açan bakterinin vajinada çok fazla çoğalması ile oluşur. Bol miktarda beyaz ve gri renkte sulu vajinal akıntı meydana getirir. Akıntı çok kötü kokuludur. Adet döneminde ve cinsel ilişki esnasında koku çok daha belirgin bir hal alır. Cinsel yolla erkeğe geçmez.

Vajinal duş yapanlarda, regl döneminde cinsel ilişkiye girenlerde, rahim içi spiral kullananlarda, birden çok cinsel partneri olanlarda ve sigara kullananlarda çok daha fazla görülür.

Trikomonas Vajinalis

Bol miktarda köpüklü ve kötü kokulu akıntı vardır. Sık olarak kaşıntı vardır. Hastalığın bu türü cinsel yolla bulaştığından eşin tedavisi de kesinlikle gerekir. Bu hastalığa bakteriyel vajinozis sıklıkla eşlik eder.

Mantar Enfeksiyonu

Belirgin bir kaşıntı ve tahriş yapan bir akıntı durumu vardır. Cinsel ilişki esnasında yanma hissi ve ağrı genel bir şikayet konusudur. Beyaz süt kesiği şeklinde bir akıntı vardır.

Atrofik Vajinit

Genelde menopoz sonrasında görülür. Ancak bir kadınlık hormonu olan östrojen seviyesi düştüğünde her hangi bir anda vajinada oluşan kurulukla birlikte kendini gösterir.

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Mantar nemli bir ortamda geliştiği için genital bölgenin sürekli kuru tutulması gerekir. Islak mayo ile uzun süre oturulmamalı, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, giyinmeden önce genital alan iyice kurulanmalı ve tuvalet temizliği esnasında bağırsaktan gelen bakterilerin genital bölgeye bulaşmaması için silinme işlemi arkadan öne değil önden arkaya yapılmalıdır.

Kokulu ve parfümlü tuvalet kağıdı kullanılmamalı, renkli ve kokulu sabunlar vajinal bölgeye sürülmemeli ve deodorantlar asla bu bölgeye sıkılmamalıdır. Bu bölgeye köpüklü banyo yaptırılmamalı hijyen amaçlı vajina spreyleri sıkılmamalıdır. Vajinal duş yani vajinanın içi asla yıkanmamalıdır.

Tedavisi Nasıldır?

Vajinanın etkenine göre tedavi yöntemi uygulanır. Ağız yolu ile alınan ilaç, vajinaya sürülecek krem, tablet, ya da jel ve ovül ile tedavi uygulanır. Bazı vakalarda eşe de tedavi gerekebilir. Oluşan enfeksiyon etkeninin cinsine bağlı olarak tedavi edilir. Mantar enfeksiyonu antimantar ilaçlarla giderilir. Tedavi süresince cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir.

Akıntı, kaşıntı ve diğer belirtiler verilen ilaçlar bitmeden ortadan kalkmış olsa bile tedavi kesilmemeli ve ilaçlar sonuna kadar kullanılmalıdır. Aksi halde yeniden hastalık kendini gösterebilir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »