Varikosel Nedir? Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Yazar Yorum Yap 256
Varikosel Nedir? Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?


Sponsorlu Bağlantılar

Varikosel, azalmış testiküler fonksiyonun en yaygın nedenidir. Genel olarak her 5-6 erkekten birinde görülmekle birlikte, kısırlık problemi yaşayan yaklaşık her iki erkekten birinde görülmektedir. Varikosel; testislerden gelen damarların, testislerden vücuda akan kan akışını kontrol eden kapakçıklarla ilgili bir problem nedeniyle genişlediği bir bozukluktur. Bir varikoselin neden olduğu temel problemler; ağrıya neden olması ve bir erkeğin doğurganlığını etkilemesidir.

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis torbasında genişlemiş kan damarlarının bir toplamıdır. Bir ya da her iki testisin yanında ve üzerinde oluşabilir. Erkeklerde kısırlığın en yaygın nedeni, testisleri tıkayan, anormal genişlemiş bir ven olan varikoseldir. Çocuk sahibi olamayan kısır erkeklerin ortalama %30’u, varikosele sahiptir. Ayrıca, daha önce çocuk sahibi olmuş ve artık kısırlık problemi olan erkeklerin %50-80’i de varikosele sahiptir. Varikoseli, bacaklardaki varisli damarlara benzetebiliriz. Testis torbalarında kanın toplanmasına ve  testis sıcaklığında yükselmeye neden olur. Bölgedeki sıcaklıkta bir derecelik bir artış bile;  sperm üretimi ve testosteron fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Olur?

Varikosel tedavisi, aşağıdaki problemlerden birini yaşayan erkeklere önerilmektedir:

 • Doğurganlık problemleri,
 • Ağrı,
 • Sol testisin sağdan daha yavaş büyümesi (Sol testisi daha küçük olan erkeklerin, yaşlandıklarında doğurganlık sorunları için daha yüksek risk taşıdıkları düşünülmektedir)

Varikoseli tedavi etmek ya da önlemek için bir ilaç yoktur. Ancak, ağrı kesiciler, ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Gerekli durumlarda, cerrahi, tedavinin ana şeklidir.

Cerrahi Tedavi

Varikosel tedavisinde, cerrahi operasyon yapmanın birçok yolu vardır. Tedavi seçeneklerinin her biri, testislerdeki toplar damar sistemindeki kan akışını bloke etmeyi içermektedir. Varikoselin cerrahi tedavisinde en çok tercih edilen yöntem, açık ameliyattır. Açık cerrahi, kesi ile yapılır ve küçük damarları görmek için ameliyat mikroskobu kullanılabilir. Ameliyat, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Bir seçenek de, laparoskopik cerrahidir.  Laparoskopik cerrahi, küçük kesiklerle vücudunuza yerleştirilen ince tüpler ile yapılır. Doktor, vücudunuzun içini görmek için özel bir kamera kullanır. Laparoskopik cerrahi genel anestezi altında yapılmaktadır.

Varikosel Embolizasyonu

Varikosel embolizasyonu, radyolog tarafından yapılır. İşlem sırasında, özel bir tüp; kasık ya da boyundaki bir damara konur. Genişlemiş testis toplar damar kapakçılarını kontrol etmek için bir X ışını kullanılır. Daha sonra, damarları tıkamak için tüpün içinden balonlar açılır. Varikosel embolizasyonu, damarlardaki kan akışını durdurur ve varikosel küçülür. Bu tedavi seçeneği, genellikle genel anestezi altında uygulanmaktadır ve genellikle işlem birkaç saat sürmektedir.

Cerrahi İşlemin Riski Var Mıdır?

Varikosel tedavisinde uygulanan embolizasyon işleminin bazı riskleri bulunmaktadır. Bunların başında, varikoselin devam etmesi ya da tekrarlaması gelmektedir. Ayrıca, işlem sırasında yerleştirilen bobin bölgede hareket edebilir ya da yerleştirildiği bölgede enfeksiyon gelişmesi riski de bulunmaktadır. Riskler, laparoskopik cerrahide nadiren görülmektedir. Oluşabilecek riskler şunları içermektedir:

 • Varikoselin devam etmesi,
 • Tekrarlaması,
 • Testis etrafında sıvı oluşturan testiküler damar yaralanması,
 • Nadi durumlarda, testiküler damar yaralanması, testis kaybına neden olabilir.

Varikoselin devam etmesi ya da tekrarlaması, ameliyat olan her 10 hastadan 1’inde görülmektedir. Açık ameliyatlarda varikoselin tekrarlama riski daha düşüktür. Operasyon sonrasında hastalar, genellikle 2 gün sonra normal aktivitelerine geri dönerler.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?


Sponsorlu Bağlantılar

Varikosel, nadiren ağrıya neden olur. Ancak, şu durumlarda ağrı görülebilir:

 • Ayakta dururken ya da fiziksel zorlama sırasında kötüleşen keskin ve donuk ağrılar,
 • Sırt üstü yatarken azalan gün geçtikçe kötüye giden ağrı,
 • Varikosel, çoğu zaman fark edilmez, ancak bir doktor, fiziki muayene sırasında bunu fark edebilir.

Hasta, aşağıdakileri fark ederse bir doktora görünmelidir:

 • Testislerin boyut, şekil veya görünümlerindeki herhangi bir değişiklik,
 • Bir yumru,
 • Doğurganlık problemleri,
 • Testis torbalarında şişlik,
 • Alışılmadık derecede büyüyen damarlar

Varikoselin Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

 1. Kısırlık

Bir erkeğin varikoseli olması durumunda, en ciddi komplikasyon kısırlıktır. Bunun nedeni, testislerde artan kan miktarı ile bölgedeki sıcaklığın da artış göstermesidir. Kısırlık problemi olan erkeklerin %35-44’ünde varikosel görülmektedir. Varikoseli olan hastalar, daha zayıf bir sperm kalitesine sahiptir.

 1. Testis Büzülmesi

Varikosel hastalığı, erkeklerde testis büzülmesine yol açabilir. Sperm üreten tüpler, testisin büyük bir kısmını oluşturur. Herhangi bir hasar oluşması durumunda, daha yumuşak ya da daha küçük bir hale gelebilir.

 1. Hormon Dengesizlikleri

Testislerde kan akışının artması ile birlikte, bölgede oluşan basınç, hormonal dengesizliklere neden olabilir. Varikosel ile daha yüksek seviyelerde LH hormonu üretilir. Bu hormon, normalde kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. Varikosel, erkeklerde bu hormonun artmasına neden olabilir.

Varikosel İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir erkeğin spermatik kordonları, testis içerisindeki kanı taşımaktadır. Varikoselin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, uzmanların çoğu; kanın kapakçık damarlarının içine doğru akmadığı zaman varikoselin oluştuğunu düşünmektedir. Varikosel, genellikle genç erkeklerde görülür ve oldukça yaygındır. Örneğin, dünya üzerindeki erkek nüfusunun %15’inde görülmektedir. Erkek kısırlığının yaklaşık %40’lık bölümünü oluştursa da, tüm erkeklerdeki kısırlığın nedeni değildir. Risk faktörleri arasında; 15 ila 25 yaşları arasında, böbrek kanserine sahip olma veya bir testis veya skrotum hasarı yaşanması da yer almaktadır.

Varikosel Teşhisi Nasıl Yapılır?

Varikosel, erkeklerde fiziki muayene sırasında doktor tarafından fark edilebilir. Bazen; ultrason ya da termografi içeren başka testler sırasında da tespit edilebilir. Fiziki muayene sırasında şunlar fark edilebilir;

 • Testis torbası, bir solucan torbası gibi görünür,
 • Testis büyüklüğü küçülebilir,
 • Varikoselin açık bir şekilde görülmemesi durumunda; anormal kan akışı, vücuda girmeyi gerektirmeyen tıbbi bir görüntüleme ile saptanabilir.

 

Kaynaklar ve ileri okuma için

 

Prof. Dr. Bülent Tıraş – Varikosel nedir nasıl tedavi edilir?

 

Mayoclinic- varicocele

 

Memorial –  varkosel nedir belirtileri nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Bağırsak Tembelliği Nedir, Belirtileri, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...


Sponsorlu Bağlantılar


Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Dr. Serkan ERTAN