Varikosel

Yazar Yorum Yap 1.023
Varikosel

Varikosel, testislerin iki yanında bazen de tek tarafında kirli kanın taşındığı damarların genişlemesi sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur. Kısırlık yapma etkisi çok yüksektir. Aynı zamanda sperm kalitesini ve sayısını düşüren bir sağlık sorunudur. Gençlik dönemlerinde başlar ve zaman içinde ilerleme gösteren bir yapısı vardır. Genetik faktöre bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi çok fazla ayakta duran erkeklerde daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Yapılacak ilk muayenede anlaşılabilen bir hastalıktır. Nadir olarak tespiti yapılamadığında devreye ultrason girer ama bu yöntemle de yanılma payı çok yüksektir. Çünkü ultrasonla bakılıp varikosel teşhisi koyulan ve ardından ameliyatı yapılan kişilerde aslında böyle bir rahatsızlığın olmadığının görüldüğü birçok vaka vardır.

Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalıklarda gözle görülen şişkinlik en net belirtidir. Bacaklara inen bir ağrı durumu söz konusudur. Sıcak havalarda yumurtalıktaki damarların kıvrımlı yapı kazanması belirtilerdendir. Kısırlık tedavisi için hastaneye giden erkeklerin aslında varikosel problemi yaşadığı defalarca görülmüştür ve bu yönüyle kısırlık hastalığın en net belirtisidir de denebilir.

Teşhisi Nasıl Koyulur?

İlk yöntem fiziki muayenedir. Testise giden damarın şişik durumda olması elle yapılacak muayenede hemen anlaşılır. Bu muayene esnasında kişiden öksürmesi ve ıkınması istenir. Bu sayede karından testislere doğru bir basınç oluşacağından testislerdeki damarların yapısına bakılır ve şişkinlik olup olmadığı ve bir ağrı durumunun yaşanıp yaşanmadığı kontrol edilir. Kısa süren bu kontrolün ardından çok yüksek yüzde ile teşhis koyulur. Doopler ultrason yöntemi pek tercih edilmez çünkü teşhis konusunda yüksek yanılma payı vardır.

Hastalığın Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

Hastalık hiç ağrı sızı vermese de, günlük yaşamı hiç sekteye uğratmasa da zaten tek başına bir sorundur çünkü erkeğin kısır kalması gibi bir netice doğurmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve hemen erken tedaviye başlanması çok ama çok önemlidir. Bazen bacak ve kas ağrısı yaptığı görülmüştür. Kısırlığa yol açmamış ve sperm sayısı ve kalitesinde bir probleme sebep olmamış ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz.

Ancak tedavide geç kalınırsa kısırlık neredeyse kaçınılmazdır. Tedavi edilir ise kısırlık oluşturmadan hastalık tam olarak ortadan kaldırılır.

Bu hastalık kısırlığa neden olan en masum hastalıklardandır ve tedavisine erken başlandığında kesin sonuç alınır. Hastalık tedaviye olumlu yanıt verir ve yumurtalıktaki damarların çabuk iyileşme göstermesi en olumlu tarafıdır. Sperm sorunu çözülür ve böylece olması muhtemel kısırlık önlenmiş olur.

Tedavisi Nasıldır?

En etkili tedavi yöntemi elbette cerrahi müdahaledir. Hastalığa yol açan damarın bağlantısının kesilmesi tedavideki ilk hedeftir. Bağlantı kesildiğinde meydana gelecek kan sızıntısı giderilmiş olacaktır. Ayrıca oluşabilecek ağrı da bu şekilde ortadan kaldırılmış olacaktır. Böylece ters yönlü kan akımı düzeltilmiş olur.

Eğer bir kısırlık durumu henüz oluşmamış ise mikrocerrahi daha uygun bir tedavi yöntemidir. Çünkü muhtemel kısırlık oluşumunun önüne geçmek burada ana hedeftir. Basit bir ameliyat değildir. Bu nedenle konunun uzmanı tarafından yapılmalıdır. Mikrocerrahi eğitimli doktorlar tarafından yapılması şarttır. Olumsuz geçen ameliyatlarda organ kaybı ve başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle konunun uzmanı tarafından yapılması gerektiğinin altını tekrar çizmek gerekir.

Varikosel hastalarının sperm kalitesinin düşük olabileceğini yukarıda yazmıştık. Sperm kalitesinin düşük olması ileride düşük ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Düşük kaliteli spermler çoğunlukla döllenmeyi gerçekleştiremez. Gerçekleştirseler bile yüksek ihtimalle düşük oluşur.

Son yıllarda bazı vakalarda artış olduğu gözlemlenmiştir. Ameliyat olan hastaların tekrar aynı şikayetle geri geldikleri, bir düzelme olmadığını söyledikleri belirlenmiştir. Hastalığın tedavisinin ve ameliyatının yapıldığı hastane ve ameliyatı yapan doktorların burada çok iyi seçilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Mutlaka konunun uzmanı ve özellikle mikrocerrahi uygulanacak ise kesinlikle bu konuda eğitim almış kişiler tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi gerektiği gerçeği net biçimde anlaşılmalıdır. Aksi taktirde hasta açısından hoş olmayan ve geri dönüşü olmayan durumlar yaşanabilir. Bunların yaşanmaması için hasta kişi sağlık kuruluşunu ve doktorun yeterliliğini çok iyi sorgulamalıdır.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »