Varis – Varis Nedir

Yazar Yorum Yap 1.327
Varis – Varis Nedir

Varis Genellikle bacaklardaki toplardamarlarda oluşan damar genişlemesi şeklinde görülür ve bu oluşumlara varis denilir. Kirli kanın yerçekiminin aksi istikameti yönünde hareket ettiği damarlar toplardamarlardır. Atar damarlardan farklı bir yapıya sahip olan toplardamarlarda kanın yukarı doğru taşınabilmesi ve aşağıda toplanmasını engelleyen için kapakçıklar mevcuttur. Kan bu kapakçıkların yardımı sayesinde yukarı doğru itilir. Eğer kapaklarda bir hasar oluşmuş ise kanın yer çekimi etkisi ile aşağı doğru basınç oluşturması söz konusu olur. Böylece yüzeysel toplardamarlarda varis meydana gelir ve gözle görülür bir hal alır.

Bu rahatsızlığın bir den fazla etkeni vardır. Genetik yatkınlık bunların belki de en başında gelenidir. Bunların dışında uzun süreli ayakta hareketsiz kalmayı gerektiren mesleklerde çok sık rastlanan bir hastalıktır. Kadınlarda çok daha fazla görülür ve kilolu kadınların varis oluşturma riski kilosu uygun olanlara nazaran üç kat daha fazladır. Toplumlarda görülme sıklığı % 20 ile % 40 arasında değişmektedir. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bacaklarda kötü görünüm oluşturması dolayısı ile özellikle kadınları çok daha fazla estetik açıdan rahatsız eden bir sorundur.

Gün içerisinde giderek artış şiddeti gösteren bacak ağrıları oluşabilir. Varisin bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık hissi oluşturması çok sık rastlanan bir etkidir. Özellikle akşam vakitlerine doğru bacaklarında ağrı hissedenler bacaklarını yukarı doğru kaldırarak rahatlama yoluna giderler. Hatta gözle görülmeyen varis vakalarında bile bacaklarda halsizlik ve yorgunluk görülebilir.

Varis eğer tedavi edilmez ise damarlarda pıhtı oluşumu meydana gelebilir. Çok daha fazla ilerlemiş varis vakalarında ise bacaktaki tüm ağrı ve yorgunluk şikâyetlerinin yanında deride renk değişikliği görülür ve hatta yara oluşması dahi mümkündür. 60 yaşın üstündeki erkek varis hastalarının % 1’inde varis etkenli yara görülmektedir. Kadınlarda ise bu oran % 2,5 seviyelerindedir.

Etiketler