Vazodilatasyon

Yazar Yorum Yap 2.570
Vazodilatasyon

Vazodilatasyon damar genişlemesi anlamına gelir. Damarların duvarındaki düz kasların gevşemesi sonucunda damarların iç çapında artış olur ve bunun tıptaki karşılığı vazodilatasyon dur. Damar genişleyince damar direnci düşer ve böylece yüksek kan akışı olur.

Genişlemenin olduğu yerde şişme ve ciltte pembelik meydana gelir. Damar genişlemesinin zıddı ise damar büzülmesidir ve vazokonstrüksiyon diye tarif edilir.

Kullanılan ilaçların yan etkileri, kan dolaşımına bırakılan hormonların yarattığı etkiler, spor yapmak gibi çeşitli nedenlerle zaman içinde damar genişlemesi oluşabilir. Bu sayede kan akışı artar, ödem azalır ve vücut sıcaklığının dengede olmasına olumlu katkı sunar.

Laktik asit ve histamin damar genişlemesini sağlayan kimyasallardan ikisidir.

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tansiyonun düşürülmesine ve normal düzeye çekilmesine katkı sunar

Vücudun ısısının dengede tutulmasına olumlu katkısı vardır

Vücut için olmazsa olmaz değerlerden olan oksijen ve besin değerlerinin tüm vücuda bol miktarda dağıtılmasına dolaylı yoldan katkı sunar

Hastalıkların çok daha kolay atlatılmasına katkı sunar

Kas sağlığının sağlanmasına yardımcı olur

Kan akışının fazlalaşmasına ve rahat akışım olmasına katkı sunar

Vazodilatasyon Diğer Bilgiler

Damar genişlemesi ve büzülmesini kontrol altına alan vücudun kendi sistemi mevcuttur. Bir nedenden dolayı bu sitem bozulabilir devre dışı kalabilir. Böyle durumlarda istemsiz bir şekilde büzülme ve genişleme oluşabilir. İstemsiz genişleme kalp, beyin, penis ve böbrek gibi organların damarlarında olur. Böylesi durumlarda hangi bölgede genişleme oldu ise o bölgede damar genişlemesini normal seviyeye çekmek için tedavi yöntemi uygulanır. Hangi organda damar genişlemesi oldu ise o organa bakan doktora gidilmesi gerekir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »