Ventriküler Fibrilasyon Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 3.294
Ventriküler Fibrilasyon Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Ventriküler fibrilasyon, yaşamı tehdit eden kardiyak aritmilerinden biridir. Diğer aritmi ise asistolidir. Asistoli daha riskli bir durumdur çünkü kalp kası ritmik aritmileri yapmaz ve bu durumda ölüm kaçınılmazdır. Ventriküler fibrilasyonda ise kalp, kan pompalama işlevini gerçekleştiremez ve sonucunda hızlı, düzensiz kasılmalar meydana gelir. Bu sağlık probleminin başlama nedeni, kalp atışlarında anormalleşme gözlenmesidir. Genellikle kalp krizi ve boğulma gibi vakalarda gözlenen bir komplikasyondur. Çoğunlukla kalp hastalığı bulunan kişilerde gözlenen bir sağlık sorunudur ama kimi zaman kalp hastalığı bulunmadan da ortaya çıkabilir. Ataklar, 30 saniye veya daha uzun sürebilir. Geçirilmiş kalp krizi bulunması, sigara kullanılması, kalp kaslarında sorun olması, madde bağımlılığı ve doğuştan kalp hastalığı bulunan kişilerde ventriküler fibrilasyon görülme riski daha yüksektir.

Ventriküler Fibrilasyon Nedenleri

-Miyokard iskemisi

-Atriyal fibrilasyon

-Yüksek ventrikül aritmileri

-Kardiyoversiyon

-Hipoksi (Oksijen azlığı)

-Hipotermi (Vücut sıcaklığının 35 derece altına düşmesi)

-Elektrolit dengesizliği

-İlaç etkileri

Ventriküler Fibrilasyon Belirtileri

Bu sağlık sorunun gözlendiği ilk anda, kan basıncında düşüş yaşanmaya başlar ve organlara yeterli miktarda kan gidemez. Acil müdahale gerektiren bu durumda, hastada ani bayılmalar gözlenebilir. En bilinen belirtisi ise bilinç kaybı yaşanmasıdır. Belirtiler, ventriküler fibrilasyon gözlenmeden 1 saat öncesinde görülmeye başlayabilir. Diğer belirtiler arasında;

-Göğüs ağrısı yaşanması

-Baş dönmesi

-Kalp atışlarında hızlanma gözlenmesi

-Sindirim sistemine etki ederek mide bulantısına yol açması

-Nefes alıp verirken güçlük yaşanması, yer alır.

Ventriküler Fibrilasyon Tedavisi

Acil müdahale durumunda ilk teşhis, elektrokardiyografi (EKG) ile doğrulanır. İmkân varsa kalbe elektrik şoku verilir, imkân yoksa kalp masajı yapılır. Sıkıntılı bir durumdur ve bekleme ile geçme gözlenmez, bu yüzden müdahale edilmediği müddetçe ölümle sonuçlanacak risk taşımaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra, cerrahi işlem gerektiren operasyonlarla da tedaviye gitmek mümkündür.

Etiketler