Viksin Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Yazar 1 Yorum 3.877
Viksin Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Vicks faydalarıyla yaygın olarak kullanılan bir merhemdir. Pek çok rahatsızlığın giderilmesinde ilk başvurulan yollardan biri olan vicks kullanımı, reçete gerektirmediği için eczanelerden ya da marketlerin krem bölümlerinde kolayca temin edilebilir. Farklı şekillerde kullanılabilen vicks, solunum yolları tedavisinde, kas ağrılarında ve soğuk algınlıklarında sık sık kullanılmaktadır. Vicksin tedavi edilmek istenen rahatsızlığa göre farklı kullanım şekilleri vardır.

Baş Ağrılarını Gidermek İçin Vicks Kullanımı

Çok popüler olarak bilinmemesine rağmen vicks uygulaması oldukça popüler bir baş ağrısı giderme metodudur. Başın ağrıyan bölgelerine parmakların ucuyla masaj yapılarak uygulandığında hem dinlendirici hem de ferahlatıcı etkisiyle vicks, baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur.

Kas Ağrılarında Vicks Kullanımı

Ağır egzersizler veya fiziksel aktivite sonrası ağrı duyulan kasların kendini yenilemesi sürecinde bir miktar vicks masaj yapılarak ağrı duyulan bölgeye uygulanırsa kas ağrılarını hafifletmektedir. Ancak bu uygulamada kasık bölgesinden ve cinsel uzuvlardan uzak durulmalıdır. Vicks cinsel organa faydaları konusunda tartışmalar olan bir merhemdir, alerjik reaksiyona ya da yanma problemlerine sebep olabilir.

Soğuk Algınlığı ve Solunum Yoları Zorlanmalarına Karşı Vicks

Uçucu bir krem olması sebebiyle vicks solunum yollarını açmada ve ciğerlerin sakinleşmesinde etkilidir. Ciğerleri etkileyen bir solunum yolu enfeksiyonunda ya da soğuk algınlığında birden fazla uygulama çeşidiyle ağrıyı hafifletmekte, daha rahat nefes almayı sağlamaktadır. Dudaklarla burnun arasındaki bölümünü uygulanan az bir miktar vicks, burun deliklerini açacaktır ve ciğerlere yumuşatacaktır. Aynı şekilde göğüs ve sırta masaj yaparak uygulandığında hem ciğerlerdeki ağrıyı azaltacak, hem de daha rahat nefes alınmasını sağlayacaktır. Sıcak suyla karıştırılan az miktardaki vicksin buhar şeklinde hafif hafif solunması da hem ciğerler hem de burun ve ağız için rahatlatıcı etki gösterir.

Tırnak Mantarı İçin Vicks Tüketimi

Tırnak mantarı olan kişiler mantarın bulunduğu bölgeye vicksi yayarak uyguladıklarında merhemin mantara karşı oldukça etkili olduğunu ve iyileşme sürecini fark edilir şekilde hızlandırdığını göreceklerdir. Bu etkiyi gözlemleyebilmek için merhemin düzenli olarak uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Uyku Rahatlığını Artırmak İçin

Uyku kalitesini artırmada en önemli etkenlerden biri solunan havadır. Vicks krem içerdiği mentol ve okaliptüs özleri yardımıyla ortamdaki havayı yumuşatacak ve temizleyecektir. Başucuna bir miktar Vicks konması ya da içinde kaynar su olan bardağa bir miktar merhem karıştırılarak odanın bir noktasında bulundurulması daha rahat bir uyku sağlayacaktır.

Cilt Bakımında Vicks

Soğuktan oluşan veya darbe kaynaklı çatlaklarda veya yüzeysel zedelenmelerde, açık yara olmaması koşuluyla vicks uygulaması etkilidir ve hızlı sonuçlar verir. Özellikle soğuk kış günlerinde cildi korumak için vicks kullanımı rahatlatıcı bir sonuç verir. “Vicks yüze sürülürmü?” Sorunun cevabı ise vicksin yüze de uygulanabileceğidir. Ancak bu uygulama çok az bir miktarda olmalı ve burun delikleri ya da gözle temasından kaçınılarak olmalıdır.

Vicksin Zararları Nelerdir?

Viksin zararları aşırı kullanımında ya da bilinçsiz tüketiminde ortaya çıkar. Gereğinden aşırı kullanılan vicks yanmalara ve tahrişe ya da öksürüğe sebep olabilir. Nadiren kullanan kişide içerik maddelerine karşı alerjik reaksiyon meydana gelebilir. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalı, 6 yaşından küçük çocukların doğrudan solunumunu engellenmelidir. Vicksin cinselliğe faydaları konusunda kanıtlanmış ya da fikir birliğine varılmış bir durum bulunmamaktadır ancak bu amaçla kullanımı önerilmemektedir.

Etiketler

1 Yorum