Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir ?

Yazar Yorum Yap 1.451
Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir ?

Virüsler kendi kendine çoğalabilen ve çoğalmayı yapabileceği hücre içerisinde yer alan molekül kümeleri oluşturabilmektedir. Hücre dışında herhangi bir yaşam faaliyeti sürdürmezler. En küçük bulaşıcı ajan olduklarından dolayı çok çabuk yayılma gösterirler. Virüslerin yapısı DNA ve RNA’ da etki göstermektedir. Genel olarak bu genlerde yer alan açıklardan faydalanarak hastalıkların oluşmasına neden olmaktadırlar.

Virüslerin neden olduğu hastalıklar genel olarak bulaşıcı ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Virüsün hücreye yerleşmesini engelleyecek olan aşı gibi faktörlerin insana uygun yaş aralığında yapılması gerekir. İnsan vücuduna yerleşen bir virüs ortalama 1 hafta gibi bir zamanda hastalığın da meydana çıkmasına neden olur. Bu nedenle virüslere karşı kişinin doğal koruma mekanizması olmalıdır. Aşıların çok küçük yaşlarda yapılması virüslerin neden olduğu hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlamaktır.

Virüslerin Neden Olduğu Hastalık Çeşitleri 

Çok küçük yaşlardan itibaren mutlaka geçirilmesi gereken hastalıklar bulunmaktadır. Kızamık, suçiçeği, kaba kulak ve çocuk felci virüslü hastalıklardandır. Bu hastalıkların en tehlikelisi ise çocuk felci hastalığıdır. Bunlar dışında ayrıca nezle, grip, kuduz, AİDS, Hepatit A,B,C, uçuk, kırım kongo kanamalı ateşi , ebola, zika, sarı humma ve sars gibi hastalıklar virüs kaynaklı hastalıklar arasında yer alır.

Hastalığa sebep olan virüsün vücutta yer etmesi ile çok hızlı bir şekilde genişlediği görülür. Vücutta yayılarak yaşam fonksiyonlarının durdurulmasına neden olur. Böylece hasta virüsün türüne göre hayatını kaybetme riski taşımaktadır.

Kişinin virüslü bir hastalıkta şüphesi var ise mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Aksi halde ölüm ile sonuçlanan vakalar oldukça fazladır. Çok fazla önemsenmeyen kızamık ve su çiçeğinin virüslerinin çeşidine göre hastalık yüzünden hayatını kaybeden hastalar bulunmaktadır.

Virüslü hastalıklar insan vücudunu çok çabuk ele geçirerek düzenli bir çalışmaya sebep olmaktadır. Bu hastalıklar bulaşıcı olduğundan dolayı mutlaka doktor gözetiminde tedavi olunması gerekilmektedir. Aksi takdirde hastalığın virüsü mutasyona uğrayarak farklı hastalıkların da ilerlemesine neden olabilir. Sağlıklı bir vücut için virüslere karşı önlem alınması ancak belirli aralıklar ile yapılan aşılar sayesinde olabilmektedir. aşıların takibi düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Etiketler