Vitiligo

Yazar Yorum Yap 1.154
Vitiligo

Vitiligo Pigment kaybı sonucu bedende meydana gelen beyaz bölgelere vitiligo denilir. Vücudun her hangi bir bölgesinde olabileceği gibi genellikle vücudun ön ve arka bölgelerinde oluşur. Yüz, dudaklar, eller ve genital bölgeler en fazla görüldüğü yerlerdir. Toplumda görülme oranı % 1,5’tur. Hastalık oluşan insanların yarısında 20 yaş öncesinde oluştuğu görülmektedir. Hastaların % 5’lik kısmının ailesinde de vitiligo olduğu yapılan araştırma sonuçlarından birisidir.

Vitiligo hastaları çok büyük oranda sağlıklı kişilerdir ve oluşan bu durumun genel sağlık yapısı üzerine olumsuz bir etkisi olmaz. Çok nadiren de olsa tiroid hastalığının etkisi ile vitilogo olunan vakalara da rastlanılmaktadır.

 Bu Hastalık Nasıl Gelişim Gösterir?

Tipik vitiligoda cilt üzerinde süt beyaz renginde alanlar oluşur. Ancak vitiligonun oluştuğu bölgeye göre pigment kayıpları farklı olduğundan renk farklılıkları çok doğaldır.

Çok hızlı bir renk kaybı ile başlar ve nedeni belli olmayan bir şekilde aniden durur. Daha sonra hiç ilerleme göstermeyebilir ve kişi hayatının sonuna kadar bu şekilde yaşar. Bazen tekrar ilerleme gösterir ve sonra tekrar durur. Ama genelde ikinci hatta üçüncü kez ilerleme gösterdiğine pek rastlanmaz.

Kaybolan pigmentlerin tekrar renk kazandığı kişilere çok çok nadiren de olsa rastlanmıştır.

Bazı kişilerde vücut tamamen renk kaybına uğradığından hiç renk farkı oluşmaz çünkü beden tamamı ile beyaz haldedir. Bu kişiler şiddetli vitiligo olmuş demektir.

Tedavisi Var Mıdır?

Vitiligo hastalarının güneşten uzak durması ve güneşlenmemesi gerekir. Yeniden pigment oluşturma çalışmaları günümüzde de devam etmektedir ama kesin bir sonuç henüz oluşturulamamıştır. Uygulanan bazı kremler çok küçük alandaki renk kayıplarını geri getirebilmektedir ancak büyük alanlı renk kayıplarına etkisi yoktur. Kullanılacak bu tarz kremler mutlaka bir dermatolog gözetiminde olmalıdır. Çünkü cildi inceltme ve ciltte çatlak oluşturma etkileri söz konusudur. Bu nedenle gelişigüzel kullanılmaması gereken kremlerdir.

Puva Psoralen ilacının kullanıldığı tedavi uygulaması vardır. Bu uygulamada verilen bu ilaçla beraber cilt yapısı ışığa karşı hassas hale gelir ve hemen arkasından cilt ultraviyole ışığına maruz bırakılır. Üst kol, üst bacak, yüz ve sırt bölgelerinde başarı oranı % 50 ile 70 arasındadır. Ancak ellerde ve ayaklarda bu başarı maalesef çok düşüktür ve bunun da sebebi bilinmemektedir. Yukarıdaki başarının elde edilebilmesi için 15 gün aralıklarla bir yıl boyunca uygulanması gerekir.

Bu tedavinin elbette yan etkileri de vardır. Güneş yanığına benzer oluşumlar ve cilt kanserini yükseltme riski en önemlileridir.

Psoralen ilacı alınan günlerde kişi mutlaka güneş gözlüğü kullanmak zorundadır. Kış ayı dahi olsa gözlük kullanmalıdır çünkü gözler ışığa karşı çok hassas hale gelmiştir.

12 yaşın altındaki hastalara hamile ve emziren annelere Puva tedavisi yapılmaz.

Vitiligo üzerinde yıllardır tüm dünyada yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. Ancak kesin ve kalıcı çözüm henüz geliştirilebilmiş değildir.

 

Etiketler
« Önceki konu