Vücut Isısının Yüksek Olmasının Nedenleri

Yazar 3 Yorum 34.659
Vücut Isısının Yüksek Olmasının Nedenleri

Ortalama vücut ısısı belirli olmasına rağmen bazı insanların vücut ısıları değişiklik göstermektedir. Vücut ısısının yükselmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Ateşlenme olarak bilinen bu sağlık problemi, gün içerisinde de değişebilmektedir. Vücut ısıları sabah saatlerinde en düşük değerinde olur ve gece saatlerinde en yüksek değerine ulaşır. Vücut ısısı mevsimsel faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Hamilelik dönemlerinde artan vücut ısısı, yeme içme alışkanlıklarına, yaşa ve fizyolojik etkenlere göre değişmektedir. Vücut ısısı değişik yöntemlerle ölçülmektedir; ağızdan, makattan, koltukaltı ve kulaktan… Zaman zaman vücut ısısı yükselir ve kişilerde halsizlik hissine neden olur. Tüm bedeni etkileyen vücut ısısı 38 dereceyi aşarsa acilen hekime başvurulması gerekmektedir.

Vücut Isısı Niçin Yükselir?

 • Bakteri ve virüs kaynaklı etmenler, enfeksiyonlar ve gribal enfeksiyonlar vücut ısısını yükseltmektedir.
 • Mevsimsel geçişlerde ve hava değişikliklerinde ısı yükselmektedir. Genelleme yapılacak olursa, yaz aylarında vücut ısıları daha yüksek olmaktadır.
 • Spor, egzersiz ve fiziksel aktiviteler vücut ısısını yükseltmektedir.
 • Kalın ve sıkı giyinen insanların vücut ısıları artar.
 • Uyuşturucu madde kullanımı, alkol tüketimi, antibiyotik, uyku hapı ve antihistamin alımı vücut ısısını arttırmaktadır.
 • Vücudun aldığı darbeler, yaralanmalar ve bunun yanında travmalar vücut sıcaklığını normalin üzerine çıkarır.
 • Deride meydana gelen rahatsızlıklar, bazı kanser tipleri, gut benzeri eklem hastalıkları ve metabolik bozukluklar vücut ısısını yükseltir.
 • Özellikle verem hastalığında vücut ısısının yükseldiği saptanmıştır.
Etiketler

3 Yorum

 1. öncelikle kardeşinizin seker hastalıgı var bu yüzden geçmiş olsun diyorum.benimde halam şeker hastası bak kardeşim şeker hastalıgını gerekenden fazla veya az şeker yediyse vücut ısısı artar.bu yüzden yedikleri içtiklerine dikkkat etsin ve sakin olsun sinirlenince şekeri artar. şeker ölçen aletle sık sık ölçsün şekerini ve panik yapmayın şekeriçokmuş azmış diye önemli olan o an degil daha sonraları fenalaşıyormu bu önemlidir.kardeşine saglık diliyorum kandil bu gün dua et belki iyi işler olur kendine iyi bak

 2. Merhaba
  Benim kardeşim 15 yaşında ve şeker hastası geçen yıl tanı kondu bu aralar doktorumuz tatilde olduğu için gidemiyoruz yanına ve diğer doktorlarında randevuları dolu kardeşimin şekeri 120 ama vücut ısısı çok yüksek bunun nedeni ne olabilir lütfen yardımcı olabilirmisiniz