Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Yazar Yorum Yap 2.174
Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücutta oluşan ödem atılma ihtiyacı hissedilen vücudun çeşitli uzuvlarında şişkinlik ve rahatsızlık yaratan bir durumdur. Kalp ve böbrek sorunları, siroz başlangıcı, tiroit bezlerindeki bozukluklar gibi bazı sağlık problemleri ödemin sebebi olabilir. Ancak bunun yanında aşırı tuz tüketimi veya beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklar gibi yaşayış şekilleri de ödeme sebep olabilmektedir. Aynı şekilde uzun süre hareketsiz kalmak, gün içindeki yetersiz fiziksel aktivite ya da egzersiz veya dolaşım bozuklukları de ödem oluşturabilmektedir.

Vücuttan Ödem Atma Yöntemleri

Bacaklardaki ödem nasıl atılır?” ya da “Göbekteki ödem nasıl atılır?” Gibi sorular ödem sorunu olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardır. Ödemi vücuttan atmak için büyülü bir metot mevcut değildir ancak yaşayış alışkanlıklarındaki değişiklikler veya bazı bitkilerin veya besinlerin beslenme alışkanlıklarında yer edinmesi bu sorundan kurtulmak için önemlidir. Ödem atmada etkili olan meyve ve sebzelerin öğünlerde daha çok yer alması, tuz tüketiminin azaltılması ve porsiyonların küçültülmesi ödem atılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gün içinde düzenli ve yeterli yapılan egzersizler, günlük yaşamda daha çok hareket etmeye çabalamak da ödeme karşı etkili olabilecek alışkanlıklardır.

Elbette ödem oluşması bir sağlık probleminden veya geçirilen bir operasyondan kaynaklanmaktaysa mutlaka doktora danışılmalıdır. “Ameliyat sonrası ödem nasıl atılır?” sorusunu kişiler geçirdikleri operasyondan sonra doktorlarına mutlaka yöneltmelilerdir.

Ödem Atılmasında Etkili Besinler

“Ödem nasıl atılır?” diyetisyen camiası tarafından da ilgilenilmekte olan bir sorudur. Muz, maydanoz, ananas ve nar gibi meyve sebzeler beyaz un yerine tam buğday unundan yapılmış veya kepekli ekmeklerin tercih edilmesi ödem atılmasında etkin rol oynuyor. İçinde kiraz sapının da bulunduğu çeşitli çaylar da ödem atılmasına yardımcı oluyor. Yeşil çay ve Türk kahvesi de ödem atımında etkilidir. Bunların yanında su tüketiminin artırılması ödem vücudun ödem atmasını kolaylaştırıyor. Sadece ödem atmak için değil, vücudun dengesini ve sağlığını korumak için günde en az 2 litre su içilmesi gerektiği unutulmamalı.

Ödem Atılmasında Kullanılan Bitkisel Yöntemler

Pek çok insanın muzdarip olduğu bu konuyla hekimler de yakından ilgilenmiş ve ödem sökülmesine yardımcı olan bitkisel temelli kür ve çay tarifleri oluşturmuşlardır. Bu tariflerden biri Ender Saraç’ın tavsiye ettiği vücuttaki ödemi atmaya yardımcı çay tarifidir. Şu şekilde hazırlanmalıdır:

 • 500 ml su
 • Bir tutam mısır müşkülü
 • Bir tutam kiraz sapı
 • Saplarıyla birlikte 5 adet maydanoz
 • Yarım tatlı kaşığı yeşil çay (Yaprakları iri yeşil çayların seçilmesine dikkat edilmelidir.)
 • 2 adet karanfil

Bütün malzemeler 500 ml su kaynatıldıktan sonra suya eklenir. 4-5 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra malzemeler çaydan süzülerek çıkartılır. Çay gün içinde ya da sabah kalkıldığında aç karnına tüketilebilir.

İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kiraz sapı çayı da ödem atılmasına yardımcıdır. Kiraz sapı çayını hazırlamak için:

 • 1 bardak kaynar suya 25 adet kuru kiraz sapı eklenerek su kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Ardından kısa bir süre daha kiraz sapları suyun içinde bekletildikten sonra su süzülür. Hazırlanan bu içecek 1 hafta boyunca günde kere içilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu aynı zamanda sıklıkla sorulan vücuttan ödem nasıl atılıra bitkisel bir kür ile de cevap vermeyi amaçlamıştır. Bu bitkisel kür tarifi şudur:

 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım elma
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ya da taze zencefil
 • Yarım limon
 • 1 adet salatalık

Bütün malzemeler mutfak robotundan geçirilerek bir araya getirilmelidir. Oluşturulan bu kör günde en fazla iki kez olmak koşuluyla aç karnına tüketilmelidir.

Tarifi verilen bu kürler ve çayları hamile kadınların tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Etiketler