WBC Nedir? WBC Düşüklüğü ve Yüksekliği

Yazar 2 Yorum 14.655
WBC Nedir? WBC Düşüklüğü ve Yüksekliği

Wbc Nedir?

Bir kişiye kontrol amaçlı tam kan sayımı ( hemogram ) yapıldığında, kanda bulunan ak ve alyuvar hücrelerinin ve bu hücrelerin alt birimlerinin miktar, boyut ve yoğunluk olarak sayımı yapılır. Bu kan hücreleri lenfosit ve eritrosit olarak iki ana gruba ayrılır. Lenfosit hücreleri, bağışıklık sisteminde görev alırlar. Lenfosit grubu, akyuvarları ve alt birimlerini, eristrositler ise alyuvarları tanımlamak için kullanılır.

WBC, White Blood Cell yani beyaz kan hücresi olan alyuvarlar, lökosit hücrelerini oluşturur. WBC testi, hemogram sonuçlarında WBC, Lökosit yada Akyuvar olarak görünür. Sıklıkla WBC şablonu kullanılır. WBC tetkiki, basit enfesksiyon hastalıklarından çeşitli kan hastalıklarına kadar birçok hastalığın tanısında kullanılan bir testtir. Kas ağrıları, halsizlik, ateş ve titreme gibi enfeksiyon belirtilerinde WBC sayısına bakılır ve sonuca göre tanı, teşhis ve tedavi süreci başlar. Beyaz kan hücrelerinin çeşitli alt türleri bulunmaktadır ve her biri bağışıklık sisteminin farklı fonksiyonlarında görev alırlar. Her birinin toplam akyuvar hücresi sayısına oranı vardır. Nötrofiller %65’lik kısmı oluşturur.

WBC NEDİR
WBC NEDİR

Lenfosit %25, monosit %6, eozinofil %4 ve bazofiller %1 oranındadır. Bu normal değerler, herhangi bir hastalık sürecinde artabilir ve bu oranlar değişim gösterebilir. Tüm akyuvar hücreleri kemik iliğinde üretilir ve kök hücreleri kullanır. WBC hücrelerinin yeni doğan bebekler, çocuklar ve yetişkinler için normal seviyeleri; Mikrolitre de 4500 – 11000 hücre arasındadır. Yenidoğan bebeklerde bu seviye 9000 – 30000 aralığına çıkabilir. Bebekler ortalama bir aylık olduklarında, WBC seviyeleri yetişkinlerin aralığına çekilir. WBC hücrelerinin düşük olmasına Lökopeni denir. Böyle bir durumda WBC sayısı bir mikrolitre de 4000 hücre sayısının altına düşebilir. Akyuvar hücre sayısının anormal artışı ise WBC yüksekliğine neden olur. Böyle bir durumda 1 mikrolitre de 15000 hücrenin üstüne çıkar. Hiperlökositoz adı verilen ve çeşitli kan hastalıklarında görülebilen lökosit yüksekliği durumunda kandaki WBC sayısı mikrolitre de 100.000’dir. ( µl/ml birimidir.)

Wbc Yüksekliği

Wbc Yüksekliği
Wbc Yüksekliği

Bazı hastalıklar ve bağışıklık sistemini uyaran viral, bakteriyal ve parazit kaynaklı organizmalar, WBC yüksekliğine neden olabilir. WBC yüksekliği, metabolizmanın hastalık tehdidi altında olduğunun ve savunma adına antikor ürettiğinin belirtisidir. WBC yüksekliğine neden olan hastalıklar ve bazı alışkanlıklar;

 • Enfeksiyonlu hastalıklar ve iltihap oluşumu
 • Bağışıklık sistemi bozukluğu ve otoimmun hastalıklar ( Graves ve Krohn sendromu )
 • Sigara tüketimi neticesinde gelişen bronş hastalıkları (KOAH – Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı) İltihaplanma ve WBC yüksekliğine neden olur.
 • Mental yada fiziksel stres
 • Gebeliğin son aylarında WBC yüksekliği görülebilir
 • Alerjik Hastalıklar (Histaminik)
 • Romatoid Artrit Hastalığı ( Eklem İltihabı )
 • Kortikostereoid ilaçların kullanımı (Kortizon)
 • Anemi hastalığı (Kansızlık)
 • Doku hasarı (Yanma, yaralanma)
 • Kemik iliği hastalıkları
 • Ve tümörleri WBC yüksekliğine neden olur.
 • WBC yüksekliğinin giderilmesi adına, yüksekliğe neden olan rahatszılığın tespit ve tedavisi gerekmektedir.

Wbc Düşüklüğü

Wbc Düşüklüğü
Wbc Düşüklüğü

Lökosit hücrelerinin düşük miktarda olması ( lökopeni ), bazı durumlarda görülür. Çeşitl hastalıklar ve metabolizma bozuklukları WBC düşüklüğüne neden olabilir.

Dalak ve karaciğerde ortaya çıkan hastalıklar

Radyoterapi (Radyasyon tedavisi) yada radyasyona maruz kalmak

Sistemik Lupus Eritematosus Hastalığı ( Kolajen Vasküler Damar Hastalığı )

Kemil iliği yetersizlikleri

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Virüs kaynaklı enfeksiyonlar

HIV virüsünün neden olduğu AIDS hastalığı

Yetersiz beslenme

Vitamin, bakır ve çinko mineral eksikliği

Bağışıklık sistemini baskılayan ve devre dışı bırakan immunosupresif ilaçların kullanımı, bazı antibiyotik ilaçları, diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar, anti tiroid (tiroid baskılayıcı) ilaçlar ve bazı ilaçların yan etkileri WBC düşüklüğüne neden olabilir. Düşük lökosit seviyesi, metabolizmayı viral, bakteriyal ve mantar kaynaklı enfeksiyonlara açık ve savunmasız hale getireceğinden düşüklüğün kaynağı tespit ve tedavi edilmelidir.

 

 

2 Yorum

 1. hocam bende Anti HBs:451,9 pozitif–HbA1C:5,5– hocam bunda bir sıkıntı varmı yardımcı olabilirmisin

 2. Hocam babamda hepatit b olduğundan benimde test yaptrmam gerekliymiş yaptırdım. Sonuç bu şekilde doktor aşı olmamı sölemiş 2 adet aşıdan birini oldum. Doktorla ben konuşamadım işlerimden dolayı babam konuştu. Korkmam gereken bi durum varmıdır aklıma takıldı.
  hbsag 0,525
  Anti hbs <2,00