Whipple Ameliyatı

Yazar 22 Yorum 16.916
Whipple Ameliyatı

Whipple ameliyatı ilk kez 1930’larda Allan Whipple tarafından tanımlandı. 1960’larda ve 1970’lerde Whipple ameliyatının ölüm oranı çok yüksekti. Hastaların% 25’i cerrahiden öldü. 1970’lerin deneyimi, bu ameliyatı tavsiye etmekten çekinen bazı doktorlar tarafından hala hatırlanmaktadır.

Bugün Whipple ameliyatı son derece güvenli bir operasyon haline geldi. Seçilmiş birkaç cerrah tarafından bu prosedürlerin çok sayıda uygulandığı üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında, ameliyattan ölüm oranı% 4’ün altında. Çalışmalar, Whipple cerrahisinden gelen iyi sonuçlar için, merkezin ve cerrahın tecrübesinin önemli olduğunu göstermiştir.

Whipple Ameliyatı
Whipple Ameliyatı

Whipple Ameliyatı nedir?

Whipple ameliyatı sırasında pankreastanın başı, safra kanalının bir kısmı, safra kesesi ve duodenum çıkarılır. Bazen midenin bir kısmı da çıkarılabilir. Bu yapıların çıkarılmasından sonra geriye kalan pankreas, safra kanalı ve bağırsak gastrointestinal sekresyonları bağırsağa geri yönlendirmek için bağırsağın içine dikilir.

Whipple Ameliyatı nedir
Whipple Ameliyatı nedir

Laparoskopik Whipple Ameliyatı

Laparoskopik Whipple ameliyatı için halen teknikler geliştirilmektedir. Günümüzde bu prosedür kronik pankreatitli seçilmiş hastalar, kistik tümörler ve pankreasın adacık hücresi tümörleri ile ampuller kanseri olan hastalar için önerilebilir. Pankreatik adenokarsinoma için laparoskopik Whipple ameliyatı yapılmamaktadır. Whipple ameliyatı bir laparoskopik elle erişim cihazını kullanarak laparoskopik olarak gerçekleştirilir.

Whipple Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Whipple ameliyatı,

 • Pankreas başı kanseri
 • Duodenum kanseri
 • Kolanjiyokarsinom (safra alt ucunun kanseri)
 • Ampulanın kanseri – safra ve pankreatik kanalın duodenum içine girdiği bir bölge.
 • Whipple operasyonu bazen kronik pankreatit ve pankreas başının benign tümörleri gibi iyi huylu (kanserli olmayan) rahatsızlıkları olan hastalar için de yapılabilir.

Whipple Ameliyatının Sonuçları Nedir?

Whipple ameliyatı için ameliyattan alınan sonuçların hastane ve cerrahın cerrahi operasyonu gerçekleştiren deneyimine bağlı olduğunu göstermiştir. Bu işlemlerin yoğun olarak yapıldığı hastanelerde Whipple operasyonundan ölüm oranı % 5’in altındadır. Whipple operasyonunu nadiren gerçekleştiren hastanelerde cerrahi literatürde çok daha yüksek bir komplikasyon oranı ve ameliyattan ölüm oranı genellikle% 15-20 arasında bildirilmiştir.

 Whipple ameliyatı iyileştirecek mi?

Whipple ameliyatı iyileştirecek mi
Whipple ameliyatı iyileştirecek mi

Pankreas adenokarsinoması için whipple ameliyatından sonraki genel sağkalım ameliyattan beş yıl sonra yaklaşık% 20’dir. Lenf kanseri yayılmayan hastalar% 40 oranında hayatta kalabilir. Tek başına kemoterapi ile tedavi edilen pankreas adenokarsinomalı hastalar için sağkalım beş yılda% 5’ten azdır.

Ameliyat genellikle pankreasın iyi huylu veya düşük dereceli kanserli hastalarda iyileştirici olmaktadır.

Whipple ameliyatından sonra kanserim için başka tedaviye gerek duymayacak mıyım?

Pankreas kanseri olan tüm hastaların ameliyattan sonra kemoterapi ve radyasyon tedavisi almaları önerilir. Johns Hopkins Üniversitesi’nden yapılan son çalışmalar, pankreas adenokarsinomalı hastalar için ameliyata kemoterapi ve radyasyon terapisi ekleyerek hayatta kalma oranının% 10 kadar artabileceğini göstermiştir.

Pankreasın iyi huylu tümörleri ve pankreasın nöroendokrin tümörleri olan hastalar için daha ileri tedaviyi önermiyoruz.

Whipple ameliyatından sonra diyabet olurmuyum?

Whipple işlemi sırasında, pankreasın başı, pankreasın başı kaldırılır. Pankreas dokusu kan şekeri kontrolü için gerekli olan insülini üretir. Pankreas dokusu çıkarıldığında vücut daha az insülin açığa çıkar ve diyabet gelişme riski bulunur.

Deneyimlerimiz, ameliyat sırasında diyabetik olan veya cerrahiden önce diyetle kontrol edilen anormal kan şekeri seviyesine sahip hastaların ameliyattan sonra diyabetin şiddetinin artması ihtimalinin yüksek olmasıdır. Diyabeti bulunmayan ve ameliyat öncesinde kan şekeri tamamen normal olan hastalarda kronik pankreatit yoksa, Whipple ameliyatı sonrası diyabet gelişme olasılığı düşüktür.

Ameliyattan sonra ne yiyebilirim?

Ameliyattan sonra diyetiniz için bir sınırlama yoktur. Bazı hastalar çok tatlı yiyecekleri tolere etmeyebilir ve bunu önlemek gerekebilir.

Whipple operasyonundan sonra hayatım çok değişecek mi? Şimdi yapabileceğim her şeyi yapabilecek miyim?

Whipple ameliyatından sonra yaşam biçiminde kabul edilebilir bir değişimi vardır. Çoğu hasta normal işlevsel düzeylerine geri dönebilir.

John Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 1981-1997 yılları arasında Hopkins’de faaliyet gösteren Whipple operasyonundan kurtarılanların anketlerini gönderdiler. Anket, fiziksel yeteneklere, psikolojik meselelere ve toplumsal konulara bakan bölümlere ayrıldı; Ek bir bölüm işlevsel yetenekleri ve engelleri değerlendirdi. Skorlar yüzdelik olarak rapor edildi, yüzde 100 olası en yüksek puandır. Aynı anket, daha sonra, laparoskopik safra kesesi çıkarımı bulunan bir grup sağlıklı bireye ve bir grup hastaya gönderildi.

Johns hopkins’deki bu çalışmanın yanıtları, 188 Whipple hayatta kalanlar, 37 laparoskopik safra kesesi ameliyatı hastası ve 31 sağlıklı bireyden toplandı. Whipple ameliyatında hayatta kalanlar ortalama laparoskopik cerrahi hastalarında 83, sağlıklı insanlarda 86 ile karşılaştırıldığında, fiziksel yaşam kalitesini 79 olarak değerlendirdiler. Psikolojik sorunlar için, Whipple işleminde hayatta kalanlar, laparoskopik cerrahi hastalarında 82, sağlıklı insanlarda 83 gibi yaşam kalitelerini 79 olarak belirlediler. Toplumsal meselelere bakıldığında, Whipple hayatta kalanlar yaşam kalitelerini 81’e, laparoskopik cerrahi hastalarında 84’ü, sağlıklı bireylerde 83’le karşılaştırdılar. Bu gruplar arasında istatistiksel olarak bir farklılık yoktu.

Whipple ameliyatından hemen sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Whipple operasyonu cerrahi prosedürü uygulayan cerrahın bu operasyonda sınırlı deneyime sahip olması durumunda komplikasyon gelişme şansı yüksek olan karmaşık bir ameliyattır. Bu cerrahi operasyonla deneyimli cerrahların elinde komplikasyon oranı genellikle çok düşüktür.

Bu operasyondan sonra görülebilecek sorunlar ve komplikasyonlar şunları içerir:

 • Pankreas fistülü: Tümör pankreastan çıkarıldıktan sonra, pankreasın kesme ucu pankreatik suları bağırsağın içine geri götürebilmek için tekrar bağırsağın içine dikilir. Pankreas çok yumuşak bir organdır ve bazı hastalarda bu dikiş çizgisi çok iyi iyileşmeyebilir. Bu gerçekleşirse hastalar pankreatik sızıntıya neden olurlar. Ameliyat sırasında genellikle cerrah karnın arkasında bir drenaj kateteri bırakır. Ameliyat sonrası pankreatik su sızıntısı genellikle bu drenaj kateteri vasıtasıyla vücuttan alınır. Ameliyattan sonra pankreatik sızıntı yapan hemen hemen tüm hastalarda sızıntı kendi kendine düzelir. Bu komplikasyon için hastaların tekrar ameliyat edilmesi nadirdir.
 • Gastroparezizme (midenin felce uğraması): Ameliyattan sonraki ilk beş ila altı gün içinde bağırsak fonksiyonunuz tekrar gelene dek intravenöz sıvı verilir. Bağırsak fonksiyonunuz gittikten sonra cerrahınız açık sıvılardan oluşan bir diyetle başlayacak ve diyetiniz hoşunuza geldikçe düzenli bir diyetle ilerleyecektir.
  Hastaların% 25’ine kadar olan bölümünde ameliyattan sonra midey felç halini alabilir ve ameliyat sonrasında mide değişikliklerine uyum sağlaması normal şekilde çalışması 4 ila 6 hafta sürebilir. Bu dönemde pek iyi bir diyet hoşunuza gitmeyebilir. Eğer bu kategoriye girerseniz cerrahın ameliyat sırasında bağırsağın içine koyduğu küçük bir besleme tüpü yoluyla beslenme sağlayacaktır. Hemen hemen tüm hastalarda ameliyattan sonraki 4-6 haftalık periyot sonrasında mide fonksiyonu normale döner

Whipple ameliyatının uzun vadeli komplikasyonları nelerdir?

Whipple operasyonunun uzun vadeli sonuçlarının bazıları şunları içerir:

 • Mal absorpsiyonu: Pankreas yiyeceklerin sindirimi için gerekli enzimleri üretir. Bazı hastalarda Whipple işlemi sırasında pankreasın bir kısmının çıkarılması bu enzimlerin üretiminde azalmaya neden olabilir. Hastalar çok yağlı iri ishal tipi dışkıdan şikayet ederler. Oral pankreas enzimi takviyesi ile yapılan uzun süreli tedavi genellikle bu sorunun rahatlamasını sağlar.
 • Diyetteki değişiklikler: Whipple ameliyatından sonra hastaların yiyecekleri daha iyi özümlemesi ve şişirilmiş olma ya da dolu olma hissi semptomlarını en aza indirgemek için yemekler arasında daha küçük yemekler ve aperatifler içirmeleri önerilir.
 • Kilo verme: Hastalar, hastalıklarından önce ağırlıklarına göre vücut ağırlığının% 5 ila 10’unu kaybetmeleri yaygındır. Kilo kaybı genellikle çok hızlı bir şekilde dengelenir ve çoğu hasta ilk kilo kaybından az sonra kilolarını koruyabilir ve iyi yapabilir.
  Cerrahıma Whipple operasyonu hakkında hangi soruları sormalıyım?

Whipple ameliyatı çok karmaşık bir ameliyattır ve hastanın evrelendirilmesi ve ameliyatın sonucu cerrahın pankreas kanseri tedavisindeki tecrübesine çok bağlıdır. Maryland, New York ve diğer yerlerdeki sonuç araştırması çalışmaları, Whipple operasyonunun en iyi sonuçlarının cerrahın bu operasyonla deneyimine bağlı olduğunu önermektedir. Doktorunuzla açık ve samimi bir tartışma, tedavinizle ilgili uygun seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Aşağıdakiler, bu sorunun bazıları olabilir:

 • Yılda kaç tane pankreas kanseri hastanede ameliyat edilir?
 • Kaç Whipple operasyonunu yaptınız?
 • Yılda kaç tane Whipple operasyonu yapıyorsunuz?
 • Whipple operasyonlarının elindeki komplikasyonlar neler?
 • Kurumunuzdaki ve ellerindeki Whipple operasyonunun ölüm oranı nedir?
 • Geçmişte tedavi ettiğiniz hastaların ortalama hastanede kalış süresi ne kadardır?

 

Sonraki konu »

22 Yorum

 1. Selamlar. Babam 20 ay önce whipple ameliyatı oldu. Ameliyat sonrası radyoterapi ve kemoterapi oldu. Daha sonradan hızlıca zayıfladı. Ameliyat sonrası ca 19-9 çok düşüktü. Kemoterapi sırasında da düşüktü. Sonradan ca 19-9 sonuçları çok yüksek çıktı. Şimdi de yüksek. Bir iki aydır sırt ve kasık ağrıları tekrar başladı, aynı zamanda hazımsızlık ve kusma şikayetleri var. Bu günlerde tekrar Tomografi çekilecek. Ne yapmamız gerekiyor? İhtiyaç olursa tekrar whipple ameliyatı yapılabiliyor mu? Yoksa farklı bir tedavi mi uygulanmalı? Bilgi verebilir misiniz? Tüm hastalara Allah’tan şifalar dilerim.

 2. Pankreas konusunda kendini geliştirmiş ve uzman olmuş bir doktor tanıyorum. Samsun medikal park hastanesinde. Eğer öyle bir durumunuz varsa oraya gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Doktoruyla, hemşiresiyle,çalışanıyla her konusunda çok iyi bir hastane.Bundan 4 hafta önce annem de Whipple ameliyatı oldu.4 ya da 5 kür 2 haftada bir aldığı 6 saat süren kemoterapi alıyor peşinden haftaiçi her ,gün 15 dakikalık süren 28 gün radyoterapi alarak daha iyi olacağını umuyoruz. Böyle şeyler sabır işi. Her ameliyat olduğu gibi zor bit ameliyat tabiki. Her şeyin başı sağlık ve her şeyden önce sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Terayağı ve sıvıyağ haricinde hakiki zeytinyağı kullanılmalı, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, şekerden tamamen uzak kalmak gerekiyor. İnsan vücudu 21 günde şekersiz yaşama alışıyormuş. Hepinize çok geçmiş olsun diliyor, Allah’ım tüm hastalara acil şifalar versin.

 3. Avatar Deniz turunç

  Eşim 2 ay önce whipple ameliyatı oldu kahvaltıdan 1 saat sonra mide bulantısı yaşıyr kimi zamanda şekeri düşüyr yada yükseliyor 150 gibi düşmeside 40 a düşüyr endokrine gitti tahlil felan şeker hapı verdi 3 öğün kullanmasına rağmen aynı neden acaba (whipple de sadece pankres başı)alındı alındı.teşekkür ederim

 4. Selam. Babam 14 ay önce whipple ameliyatı oldu. Ameliyat sonrası kemoterapi oldu. Daha sonradan hızlıca zayıfladı ve ishal olmağa başladı. ameliyyat sonrası ca 19-9 çok düşük tü. kemoterapi sırasında da düşük tü. sonradan ca 19-9 sonuçları çok yüksek oldu. şimdi de yüksek. bu günlerde PET/CT incemesi olacak. ne yapmamız gerekiyor?

  • Aynı dert bizdede var 1 seneyi geçti 6 aylık kontoroller var herşey iyi giderken ca19 yükseldi karin boşluğunda lenfler oluştu detaylı ped istediler ne yazıkki yarin cekecez

 5. Arkadaşlar biraz geç farkettim Whipple ameliyatı için tüm sorularınızı bana yazabilirsiniz ben Güven hastanesinde dr Fuat Atalay a oldum çok şükür ekimde 3 yılım dolacak tabiki çok zor ameliyat ama gözünüzde hiçbir şeyi büyütmeyin ben 28 yaşında tanıştım ve kızım henüz 2 aylıktı o bana çok büyük destek oldu.Ameliyat sonrası komplilasyonlara çok takılmayın zira ben çok takılmıştım bunlara ve azim sabır bu ameliyatın olmassa olmazları arasında 25 gün hastanede yattım ilk zamanlar iyileşmek her ne kadar uzak görünsede şimdi whipple olduguma inanmıyolar önce Allah sonra iyi bir cerrahın vesilesi ile aşılmayacak bir durum yok Allah şifa arayanların yardımcısı olsun…

  • Avatar Melih akman

   Allah daha iyi etsin insallah. Bir daha gostermesin kardeşim. Annemde 1 ay önce oldu whipple ameliyatı. 2 tane lenf nodunuda aldılar. Benim merak ettiğim sizinde lenflerde sıkınti oldu mu? Kemoterapi aldınızmı? Sonraki süreci merak ediyoruz.teşekkur ederim

   • 12 tane lenf bezim alındı ama bunlarda tümörel bişey görünmedi tümör sadece pankreas başı ve 5 cm grade 2 kemoterapi almadım beslenmesine dikkat edin yagdan uzak olacak ben kapalı pakette ürünler tüketmemeye çalışıyorum şekeri çıkardım hayatımdan ekmegi azalttım zor bir süreç Allah yardımcınız olsun 2 yıl sonra vücut yeni sisteme adepte oluyor kırmızı meyveler ve sebzeler önemli özellikle domates çilek ve papya biber pankreası koruyor bol bol yogurt ama evde yaparaanız daha iyi olur…

  • Öncelikle geçmiş olsun bu ameliyattan engelli raporu alına biliyormu bu konuda bilginiz varmı.

  • Öncelikle geçmiş olsun.Rabbim bir daha yaşatmasın.1ay önce de abim oldu wipple ameliyatı.Şu an durumu iyi.2 gün önce kemoterapi aldı.biz çok üzülüyoruz.doktoru durumunun çok iyi olduğunu söylese de endişelerimiz var.abimi neler bekliyor?yaşam şansı ne?nadıl beslenip nelere dikkat etmeli.cevap verirseniz çok mutlu olurum.

 6. wıhple amelıyatında ne gıbı komplıkasyonlar olur ve nasıl onlemler alınır cevaplarsanız sevınırım

 7. Avatar Dilek Dilekmen

  Ben antalya akdeniz universitesi hastanesinde whipple operasyonu tecrubesi olan genel cerrahi uzmani ariyorum.ama doktorun tecrubelerini en net nereden ogrenebilirim? Tesekkurler

 8. Avatar MEHMET ÇAĞLAR

  ben beş yıl önce wihipple amelaatı oldum ameliat olmadan seksen beş kilo idim şimdi altmış üç kiloyum sağlıklı bir şekilde hayatımı sürdürüyorum

 9. 19 ay önce whipple oldum çok şükür hayattayım.Ameliyat öncesi dr araştırmaları hastane araştırmaları neler neler ama hepsi bitti gitti Rabbim herkesin yardımcısı olsun olmadan önce en çok bu şekilde sitelerden bakarak olanların yorumlarına bakarak bişeyler kafamda oluşturmuştum.

 10. Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu konuda önerebileceğiniz hastaneye yada cerrah isimlerini paylaşabilir misiniz?