Whipple Hastalığı

Yazar 4 Yorum 6.627
Whipple Hastalığı

Whipple hastalığı gastrointestinal sisteminizi en sık etkileyen seyrek bakteriyel bir enfeksiyondur. Whipple hastalığı, yağlar ve karbonhidratlar gibi gıdaların parçalanmasını engelleyerek ve vücudunuzun besleyici maddeleri absorbe etme kabiliyetini engelleyerek normal sindirime müdahale eder.

Whipple hastalığı beyniniz, kalbiniz, eklemleriniz ve gözleriniz de dahil olmak üzere diğer organları da etkileyebilir.

Doğru tedavi olmadan, bu hastalık ciddi veya ölümcül olabilir. Bununla birlikte, bir dizi antibiyotik Whipple hastalığını tedavi edebilir.

Whipple Hastalığı Belirtileri

Whipple Hastalığı
Whipple Hastalığı

Sık görülen belirtiler

Whipple hastalığında gastrointestinal belirti ve bulgular sık ​​görülür ve aşağıdakileri içerebilir:

 • İshal
 • Yemekten sonra kötüleşebilen abdominal kramp ve ağrı
 • Besin maddelerinin emilim yetersizliği ile ilişkili kilo kaybı

Whipple hastalığına bağlı diğer sık ​​görülen bulgular ve belirtiler şunları içerir:

 • Eklemli eklemler, bilek, diz ve bilekler
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Anemi

Daha az göülen belirtiler

Bazı vakalarda, Whipple hastalığının belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Güneşe maruz kalan ve yara izi bulunan bölgelerde cilt koyuluğu (hiperpigmentasyon)
 • Göğüs ağrısı
 • Büyümüş dalak

Nörolojik belirtiler şunları içerebilir:

 • Yürüme zorluğu
 • Göz hareketlerinin kontrolü yetersizliği de dahil olmak üzere görme bozukluğu
 • Hafıza kaybı

Belirtileri, bu hastalığı olan çoğu insanda uzun yıllar boyunca yavaş gelişme eğilimi gösterir. Bazı durumlarda, eklem ağrısı ve kilo kaybı gibi bazı belirtiler, teşhise yol açan gastrointestinal belirtilerden yıllar önce gelişir.

Whipple Hastalığı için Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Whipple hastalığı, hayatı tehdit edici olabilir, ancak genellikle tedavi edilebilir. Açıklanamayan kilo kaybı veya eklem ağrısı gibi olağandışı bulgu veya belirtiler görüyorsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuz belirtilerinizin nedenini belirlemek için testler yapabilir.

Enfeksiyon teşhisi konduktan sonra tedavi alıyorsanız, belirtilerinizin düzelip iyileşmediğini doktorunuza bildirin. Bazen antibiyotik tedavisi etkili değildir çünkü bakteriler aldığınız ilaca dirençlidir. Hastalık tekrarlanabilir, bu yüzden belirtilerin tekrar ortaya çıkmasını izlemek önemlidir.

Whipple Hastalığı Nedenleri

Whipple Hastalığı Nedenleri
Whipple Hastalığı Nedenleri

Whipple hastalığının nedeni Tropheryma whipplei bakterisi ile enfeksiyondur. Bu bakteri başlangıçta bağırsağın duvarı içinde küçük lezyonlar oluşturarak bağırsağınızın mukoza tabakasını etkiler.Zamanla, enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Bakteri hakkında bilgiler şuan için kısıtlıdır. Çevreye kolaylıkla benzemekle birlikte, bilim insanları nereden geldiğini ya da insanlara nasıl gönderildiğini gerçekten bilmiyorlar. Bakteri taşıyan herkes hastalığı geliştirmez. Bazı araştırmacılar, hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemi tepkisinde genetik bir kusuru olabileceğine inanmakta, bu da bakteriye maruz kaldıklarında hastalığa yakalanma riskini daha da arttırmaktadır.

Whipple hastalığı, dünyada 1 milyon kişiden daha azını etkileyen son derece nadir bir hastalıktır.

Whipple Hastalığı Risk Faktörleri

Whipple hastalığına neden olan bakteri hakkında çok az şey bilinmesi nedeniyle, hastalık için risk faktörleri açık bir şekilde tanımlanmamıştır. Mevcut raporlara dayanarak, daha fazla etkilenecek gibi görünüyor:

 • Erkekler
 • 40-60 yaşlarındaki insanlar
 • Açık havada çalışan ve kanalizasyon ve atık sularla sık temas eden kişiler

Whipple Hastalığı Komplikasyonları

İnce bağırsağınızın astarı, vücudunuzun besleyici maddeleri emmesine yardımcı olan ince, saç benzeri projeksiyonlara (villus) sahiptir. Whipple hastalığı, vücuda zarar verir ve besleyici emilimini zayıflatır. Beslenme yetersizlikleri Whipple hastalığında sık görülür ve yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve eklem ağrısına neden olabilir.

Whipple hastalığı, ilerleyici ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Enfeksiyon nadir olmasına rağmen, büyük oranda geç tanılara ve gecikmiş tedaviye bağlı ölümlerle ilişkili ölüm bildirilmeye devam edilmektedir. Ölüm sıklıkla enfeksiyonun merkezi sinir sistemine yayılmasıyla meydana gelir ve bu da geri döndürülemez hasara neden olabilir.

Whiplle Hastalığı Tedavisi

Whipple hastalığının tedavisi, tek başına veya kombinasyon halinde, enfeksiyona neden olan bakterileri yok edebilecek antibiyotiklerle yapılır.

Tedavi, bakterileri yok etmek için uzun vadede, genellikle bir ya da iki yıl sürer. Ancak belirtilerden kurtulma genellikle ilk hafta veya iki hafta içinde daha hızlı gerçekleşir. Hiçbir beyin veya sinir sistemi komplikasyonu olmayan çoğu insan, tam bir antibiyotik seyrinden sonra tamamen iyileşir.

Doktorlar antibiyotik seçerken sıklıkla bağırsak yollarının enfeksiyonlarını yok etmekle kalmayıp aynı zamanda beyne ve merkezi sinir sistemine girmiş bakterileri ortadan kaldırmak için kan-beyin bariyerini (beyninizin çevresindeki bir doku tabakası) geçebilirler.

Antibiyotiklerin uzun süre kullanılması nedeniyle, doktorunuz ilaçlara karşı direnç gelişimi için durumunuzu izlemelidir. Tedavi sırasında nüksediyseniz, doktorunuz antibiyotiklerinizi değiştirebilir.

Standart olgular için tedavi

Çoğu durumda, Whipple hastalığının tedavisi iki ila dört haftalık intravenöz (IV) seftriakson (Rocephin) veya penisilin ile başlar. İlk terapiyi takiben, bir ila iki yıl süreyle büyük olasılıkla sülfametoksazol-trimetoprim ya da SMX-TMP (Bactrim, Septra) adlı bir oral yol izleyeceksiniz. Kısa süren bir antibiyotik tedavisi nüksetmeye neden olabilir.

Ceftriakson ve SMX-TMP’nin olası yan etkileri hafif ishal, mide bulantısı ve kusmayı içerir.

Ağır vakalarda tedavi

Nörolojik belirtilere sahipseniz, antimanyal ilaç hidroksiklorokin (Plaquenil) ile kombine edilmiş 12 ila 18 aylık oral doksisiklin çizgisi üzerinde (Vibramisin) derhal başlatılabilir. Ayrıca, beyin omurilik sıvısına ve beyne girebilecek, SMX-TMP gibi uzun vadeli antibiyotikler verilecektir.

Doksisiklinin olası yan etkileri arasında iştah kaybı, mide bulantısı, kusma ve güneş ışığına karşı duyarlılık bulunmaktadır. Hidroksiklorokin iştah kaybı, ishal, baş ağrısı, mide krampları ve baş dönmesi neden olabilir.

Belirtileri hafifletme

Belirtileriniz antibiyotik tedavisinden bir ila iki hafta sonra düzelmeli ve yaklaşık bir ay içinde tamamıyla uzaklaşmalıdır.

Ancak belirtiler hızla düzelirse de, antibiyotik kullanmaya başlamanızın ardından iki veya daha fazla yıl için bakterilerin varlığını daha ileri laboratuvar testleri ortaya çıkarabilir. Takip testi, doktorunuza antibiyotik kullanmayı ne zaman durduracağınızı belirlemenize yardımcı olur. Düzenli kontrol, belirli bir ilaca karşı direncin gelişmesini de gösterebilir ve genellikle belirtilerin iyileştirilmemiş olmasına bağlıdır.

Başarılı bir tedaviden sonra bile, Whipple hastalığı tekrarlanabilir. Doktorlar genellikle düzenli muayene önerilerini sunar. Tekrarlama yaşadıysanız, antibiyotik tedavisini tekrarlamanız gerekir.

Whipple ameliyatı ile hastalığını karıştırmamak gerekir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »

4 Yorum

 1. Avatar Ferhat baran

  Hocam babam 4 ay önce whiple ameliyatı oldu ameliyatı sonra kaç yıl Yaşar

  • Avatar Deniz turunç

   Eşim 2 ay önce whipple ameliyatı oldu kahvaltıdan 1 saat sonra mide bulantısı yaşıyr kimi zamanda şekeri düşüyr yada yükseliyor 150 gibi düşmeside 40 a düşüyr endokrine gitti tahlil felan şeker hapı verdi 3 öğün kullanmasına rağmen aynı neden acaba (whipple de sadece pankres başı)alındı alındı.teşekkür ederim

 2. Sn hocam annem 61 yasinda vhipple ameliyati oldu taburcu olduk şükür fakat sancı ve aşırı iştahsızlık var ve psikolojik sorunlar yaşıyoruz kemoterapiye yönlendirdiler şuan onu diyemem ben annme yaptrmasam dahami kötü olur acaba ne yapicami bilmioyrm teşekkuredrim

 3. Avatar Ahmet Bozdoğan

  Eşim de lenf nodu dediler pankreas dan olur dediler başka biri mide ve ince bağırsak arasına yerleşmiş kitleden diyorlar whpiill olabilir mi