Yağlı Ciltlere Peeling Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 3.130
Yağlı Ciltlere Peeling Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltlere Peeling

Yüzün sabahları ve akşamları düzenli bir şekilde temizlenmesi, cildin derinlemesine arındığı anlamına gelmemektedir. Yağlı bir cilt yapısına sahip olanların cilt gözenekleri daha çabuk tıkanmaktadır ve böylece sivilcesiyah nokta gibi sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle haftalık olarak düzenli peeling yapmak, cildinizin canlanmasını ve yenilenmesini sağlamaktadır. Marketlerden satın aldığınız peelingler aslında cildinizi derinlemesine temizlememekte ve sahip olduğu kimyasal yapısı yüzünden cildinize zarar vermektedir. Doğal görünüm,  makyajda olduğu gibi cilt bakımı için de önemli bir noktadır. Bundan dolayı evinizde hazırladığınız doğal peeling maskelerini uygulanmanız daha sağlıklı bir yoldur.

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer peeling uygulaması yağacağınız zaman cildinizde kızarıklık, sivilce veya açık yara var ise asla geçmeden peeling uygulaması yapılmamalıdır. Çünkü bu durum cildinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Peeling uygulaması yapmadan önce cildinizde makyaj var ise makyajınızı temizlemeniz gerekir. Peelinginizi hazırlarken kullanacağınız malzemelerin cilt tipininiz için uygun olmasına dikkat ediniz ve cildinizin bu karışım malzemelerinden herhangi birine karşı alerjisinin olup olmadığına dikkat ediniz. Peelingi hazırladıktan sonra hemen uygulamanız gerekmektedir. Çünkü, bekletildiği zaman maske peeling özelliğini kaybetmektedir. Peeling işlemini uygularken, göz ve göz çevrenizin korunmasına özen göstermeniz gerekir. Cildinizi tahrişe uğratmamak için maskeyi yüzünüzden ovalamadan, nazikçe çıkarmanız gerekmektedir.

Mısır Unu Peelingi

1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı mısır ununu bir kasede karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı güzelce yüzünüze sürün. Karışım yüzünüzde kuruduktan sonra, yavaş hareketler ile ovalanarak yüzünüzden maskeyi çıkarın. Son olarak da cildinizi su ile yıkayarak peeling işleminizi sonlandırabilirsiniz. Kaliteli bir nemlendirici krem ile de cildinizi nemlendirin. Bu peelingi haftada bir defa düzenli olarak uygulamaya özen gösterin.

Türk Kahvesi Peelingi

Yarım çorba kaşığı Türk Kahvesi ve yarım çorba kaşığı taze sıktığınız limon suyunu iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze aşağıdan yukarıya doğru parmak hareketleri ile nazikçe bütün cildinize sürün. 5 dakika yüzünüzde beklettikten sonra maske kuruduğunda, yüzünüze peeling yaparak soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu peelingi on beş günde bir olarak uygulayabilirsiniz.

Kil Peelingi

Bir kasenin içerisine 2 çorba kaşığı kil ve yarım çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Karışıma birkaç kaşık göz kararı su ekleyerek maskenin kıvamını ayarlayın. Karışımı güzelce karıştırdıktan sonra tüm yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar bekletildikten sonra yüzünüzü durulayın. Bu peeling tarifi, yağlı ciltler için kullanımda da idealdir. Ciltteki fazla yağı alarak ciltteki gözeneklerin temizlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu peelingin ise on beş günde bir defa uygulanması yeterlidir.

Sizler de yağlı bir cilde sahip iseniz ve devamlı yağların cildinizde tıkanmasından dolayı akne ve sivilce problemleri yaşıyorsanız, bu harika peeling tariflerinden dilediğinizi seçip, düzenli olarak yüzünüze uygulayarak cilt bakımızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Etiketler
« Önceki konu