Yağlı Egzama Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.316
Yağlı Egzama Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Saçlarda kuruma, dökülme, kepeklenme gibi problemler kadar saçlı deri üzerinde yağlı egzama hastalığı ile de sık karşılaşılır. Yağlı egzama çoğunlukla saçlı deri üzerinde ya da bazen yağlı ciltler üzerinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olan, tıpta seboreik dermatit denilen bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı olmayan yağlı egzama dermatologların reçete ettiği hastalığa özel bazı kremlerle tedavi edilebilmektedir. Teni beyaz olanlarda daha sık ortaya çıkan yağlı egzama kişilerin psikolojik durumuyla da ilgilidir ve nüksetme eğilimindedir.

Egzama Nasıl Bir Hastalıktır?

Egzama deride kaşıntı, kızarıklık, şişlik yapan bir hastalıktır. Egzamanın türlerinden biri olan yağlı egzama genellikle üzerinde saç olan deride etkilidir. Nedenleri üzerinde tam bir uzlaşı olmasa da egzama oluşturan birçok farklı etken olduğu söylenebilir. Üzerinde saç bulunan deride ortaya çıkan yağlı egzamaların genel sebebi mantarlardır. Saç boyası gibi deriye temas eden kimyasal maddeler ve benzeri kuaför malzemeleri suçlular arasındadır.

Yağlı Egzama Nasıl Anlaşılır?

Saçlı deride daha çok görüldüğünü belirttiğimiz yağlı dermatite alında, burun ve kaş kenarlarında, bıyık etrafında, koltuk altlarında, göğüste, kasıklarda, kulak arkalarında ya da kulak içlerinde, göbek deliğinde, kasıklarda, ensede hatta göz kapaklarında rastlanabilir. Seboreik dermatit problemi olan bir kişide kepeklenme ve kaşıntı vardır. Ayrıca cildin pullanmasına da neden olabilir. İleri seboreik dermatit vakalarında kaşıntıya kızarıklık eşlik eder ve cilt lekelenir. Bu lekeler birkaç santimetre boyutundadır ve tepesinde kahverengi sarı görünümlü bir kabuk görülmektedir. Dermatit şiddetlendikçe derideki lekelerin boyutu bazen kafa derisinin tamamını örtecek kadar büyür. Neyse ki yağlı egzama (seboreik dermatit)  çok yaygın değildir. Yağlı dermatiti olan bir kişinin saçları aşırı derecede yağlanır, kafa derisi ıslak hissedilir, cildi düzensiz, içi kabarcıklarla doludur. Deride yer yer su toplanmasına da rastlanır.

Yağlı Egzamanın Nedenleri

Cildin yağlı olması ve salgı bezlerinin fazla çalışması yağlı dermatitin sebebidir. Mantar sorunu olanlarda yağlı egzama riski de artmaktadır. Mantar tedavisi için doktor tarafından önerilen ilaçlar seboreik dermatiti (yağlı egzamayı) de tedavi etmektedir. Genetik bir yanı da olduğu bilinen yağlı egzamayı hormon değişiklikleri,  gebelik, adet görme,  stres ve depresyon da tetikleyebilmektedir. Bağışıklık sisteminde zayıflama, obezite, soğuk ve kuru havada fazla kalmak, temizlik ve banyo için kullanılan kimyasal ürünler de yağlı egzamaya davetiye çıkarabilir.

Yağlı Egzamanın Tedavisi

Yağlı egzamanın şikâyetlerinin başında gelen kepeklenme, kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesi için özel şampuanlar ve krem gibi tıbbi ürünler bulunmaktadır. Egzamanın olduğu bölge günde iki defa yıkanmalı, ölü deri ve yağ uzaklaştırılmalıdır.  Böylece gözenekler de tıkanmayacaktır. Saçların ve vücudun yıkanması için kullanılan şampuan ve sabunlar fazla miktarda kimyasal maddeden oluşmamalı, organik olmalıdır. Ürünler alkol içermemelidir. Egzaması göz etrafındaki olanlar için bebek şampuanları önerilmektedir.  Derideki lekelere yağlı olmayan nemlendiriciler uygulanmalıdır.

 

Etiketler