Yara İzlerini Geçiren Kremler Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.061
Yara İzlerini Geçiren Kremler Nelerdir?

Yara İzlerini Geçiren Kremler bilhassa yara izlerinden mustarip çok sayıda kişinin aradığı önemli bir konu. İnsanın esas olarak fiziksel sağlığından çok sosyal ilişkilerini ve buna bağlı olarak psikolojisini etkileyen yara izleri için çok sayıda alternatif bulunmakta. Yara izlerinin çok çeşitli nedenleri vardır, ancak hepsinin ortak noktası tedavi konusundaki inatçılıklarıdır. Yara izlerini azalttığını iddia eden sayısız ürün ve tedavi seçeneği ile, yara izlerinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını öğrenmek isteyen çok sayıda kişi var. Yazımızda bilhassa bu konuda ün yapmış dünyaca ünlü yara iyileştirici kremler ve yara izleri görünümünü en aza indirmek için diğer yöntemlerin etkinliğini inceleyeceğiz.

Yara İzlerini Geçiren Kremler Nasıl Çalışır?

Birçok uzamana göre yapılan çalışmalar; yara izlerinin görünümünü azaltmada silikonun en etkili bileşen olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni silikonun kolajenlerin aşırı büyümesini azaltabileceği ve yara izinde küçülmeye yol açabileceğidir. Silikon ayrıca dokuları nemlendirerek izleri düzleştirmek ve yara renginde solmaya çalışır. Buna benzer E vitamini yağı ve alantonin gibi diğer maddeler de cildi yumuşatır.  Birçok kişi eski yara izleri nasıl geçer merak etse de aslında yeni izler ile arasında bir fark yoktur.

Yara İzlerinin Özellikleri Nelerdir?

Yara izleri bir cilt yaralanmasından sonra kolojen lif büyütmesinin sonucudur. En yüzeysel yaralanmalar cildin renginde geçici olarak değişikliklere yol açar (cilt tipinize bağlı olarak kırmızı veya beyaz), daha derin yaralar da (akne gibi) depresif yara izlerine yol açabilir, yara izleri veya düz bir şekilde ortaya çıkabilir. Parlak yara izleri ise daha derin yanık izlerinde meydana gelir. Ancak hangi nedenle olursa olsun yara izlerinin çoğunluğu, zamanla renk değiştirecek ve doğal olarak zamanla azalacak, ancak görünüşlerini önemli ölçüde azaltmak için spesifik tedaviler ve ürünlere ihtiyaç duyacaktır.

Yara İzlerini Geçiren Kremler Nasıl Kullanılır?

Yara izlerini iyileştirmenin temel yolu bölgeyi nemlendirmek, kızarıklığı azaltmak ve alttaki taze deriyi dışarı çıkarmaktan geçer. Ayrıca bu süreçte fazla güneşte kalmamaya dikkat etmek gerekir. Yara izi kalmaması için uygulamaların aksatılmamasına dikkat etmek gerekir.

Yara İzlerini Geçiren Bazı Kremler?

FX Silikon

Bölgeyi etkili bir şekilde onarmak için temiz ve kuru, tamamen iyileşmiş bir cilde uygulanan bir kremdir. Deri üzerinde hasara ve enfeksiyona karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Etkin madde, kolajen aşırı büyümesini azaltan silikondur.

Mederma Jel

Yaraların yoğunluğunu azaltmak için çalışan bu ürün, dolgu maddesi olarak işlev gören ve cildin bile dışarı çıkmasına yardımcı olan iyonik asit içerir. Cildin dokusunu ve rengini iyileştirmek için günde bir kez etkilenen bölgeye hafifçe uygulanır. Hem yeni hem de eski yara izleri üzerinde fayda gösterir. Antibiyotikli yara kremi olarak etkili bir kremdir.

Derma Jel

Bu özel jel iltihaplı yara izi dokusunu parçalayan ve sağlıklı hücre büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan anatilin adlı bir madde içerir. Maksimum etki için günde 2-3 kez uygulanır.

Mederma Yoğun Gece Kremi

Maderma gece uyurken çalışan ve cildi yenileyen bir kremdir. Gece yatmadan önce yara izleri üzerine nazikçe masajla sürülür. İçerdiği yoğun E vitamini nedeniyle gerçek bir cilt iyileştirme kremidir. Bir çok uzamana göre en iyi yara kremi olarak kabul edilmektedir.

Centelline Jel

Bu jel, cildi aydınlatan ve laktik asitle hücre yenilenmesini sağlayan ve cilt tonu ve elastikiyetini artıran zeytinyağı geliştirir. Yara iyileştikten sonra, alanı düzleştirmek ve kızarıklığı azaltmak için günde iki kez ince bir tabaka jeli uygulanır. Yara İzlerini Geçiren Kremler içerisinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Etiketler