Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir ?

Yazar Yorum Yap 8.531
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir ?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Etkili doğum kontrol ilaçlarından biri olan Yasmin doğum kontrol hapı, içeriğinde yer alan dros pirenon, etinil astradiol maddeleri sayesinde kullanımından itibaren seri bir biçimde etkisini göstererek bayanların gebe kalmasını önlemektedir. Eczanelerde 21 tablet film halinde satışa sunulan Yasmin doğum kontrol hapı, gebeliğin önlenmesi açısından doğrudan yumurtalıklar üzerinde etki yaparak, bu sayede yumurtlama eyleminin gerçekleşmesini engellemektedir.

Bu durum ile birlikte rahmin rahmin doğrudan vajinaya açılan boyun kısmı üzerinden salgılama eylemi değişimi sonucunda spermlerin rahime ulaşmasını etkin bir biçimde önlemektedir. Bu sayede, uzmanlar tarafından tavsiye edilen etkin doğum kontrol ilaçları listesinde yer alan Yasmin doğum kontrol hapı yan etkisinin çok düşük düzeyde olması sayesinde güvenle kullanılabilmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol İlacı Kullanıldığı Diğer Durumlar İse Şunlardır;

Bayanlarda hormonsal bozukluklara bağlı olarak ödem, akne ve seboreik dermatit türü cilt hastalıkları giderilmesinde tavsiye edilmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol İlacı Kullanımı İse Şu Şekildedir;

 • Yasmin doğum kontrol ilacı ilgili doktor tarafından da belirtildiği üzere günlük olarak belirtilen zaman dilimleri içerisinde alınmalı ve yeteri miktarda su ile birlikte alınmalıdır.
 • Ayrıca, adet kanamalarının ilk gününden itibaren de alınmalıdır.
 • Yasmin doğum kontrol ilacı 3 haftalık süreç boyunca günlük olarak yalnızca 1 tablet şeklinde alınmalıdır. Aksi durumunda belirtilen kullanım dozajının aşılmasına bağlı olarak baş dönmesi, bulantı, kusma gibi bazı hafif düzeyli yan etkiler söz konusu olabilmektedir.
 • Yasmin doğum kontrol hapında bir kutu bitirildikten sonra, yan etkilerinin söz konusu olmaması açısından mutlaka 7 günlük bir ara süreci uygulanmalıdır. Bu sürecin tamamlanmasının ardından Yasmin doğum kontrol ilacı ikinci kutuya geçilmelidir.

Yasmin Doğım Kontrol Hapı Olası Yan Etkileri İse Şunlardır;

 • Yasmin doğum kontrol hapında yer alan etkin maddelere bağlı olarak alerji oluşumu ve buna bağlı olarak da kurdeşen rahatsızlığı meydana gelmesi
 • Nefes daralması rahatsızlığı meydana gelmesi
 • Bedenin bazı bölümlerinde şişlik problemi söz konusu olması
 • Yüz, dudak, boğaz ve dil üzerinde hafif düzeyli şişlik söz konusu olması gibi bazı ciddi yan etkiler söz konusu olabilmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Basit Yan Etkileri İse Şunlardır;

 • Hafif düzeyde baş ağrısı meydana gelmesi
 • Kilo alımı söz konusu olması
 • Meme uç kısımda hassasiyet meydana gelmesi ( ağrı ve büyüme gibi)
 • Ruhsal yönden geçici olarak depresif durumu söz konusu olması
 • Mide bulantısı problemi söz konusu olması gibi bazı hafif düzeyli yan etkiler de Yasmin doğum kontrol ilacında söz konusu olabilmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyat Tarifesi Ne Kadardır?

Doktorunuzun uygun görmesi durumunda, eczane üzerinden Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen 25 tl ila 27 tl aralığında Yasmin 21 tablet satın alabilmektesiniz. Şuanda en yüksek fiyatlı doğum kontrol haplarından biri olan Yasmin 21 tablet doğum kontrol ilacını hapını satın almak istediğinizde, devlet tarafından ilaç ücreti karşılanması söz konusu olmadığından, Yasmin 21 tablet doğum kontrol ilacı ücreti tarafınızdan ödeyeceğinizi de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Ciddi Riskler Teşkil Eder Mi?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, diğer doğum kontrol ilaçlarında olduğu gibi Yasmin 21 tablet doğum kontrol ilacında da ciddi risklerin oluşması söz konusu olmamaktadır. Ancak, Yasmin 21 tablet doğum kontrol ilacının günlük olarak belirtildiği kullanım dozajından fazla düzeyde alınması durumunda, yukarıdaki yan etkilerin söz konusu olabileceğini tekrar hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Yasmin 21 tablet doğum kontrol ilacı kullanmak istediğinizde, ilk olarak doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Etiketler