Yeşil Zeytinin Faydaları

Yazar Yorum Yap 21.879
Yeşil Zeytinin Faydaları

Akdeniz iklimine has bir ağaç olan yeşil zeytin ağacında yetişen zeytinler ülkemizin Ege Akdeniz bölgemizde çokça yetiştirilmektedir. Zeytin ağacının ömrü bir insan ömrünün 2-3 katı kadar uzundur. Ancak meyve vermesi için 6 yıl kadar bakım yapmak gerekir. Yeşil zeytinin faydaları nelerdir sorusunun cevabını merak eden okuyucular için kaleme aldığımız bu yazımızda; zeytin ağacının verdiği en nadide meyveleri olan yeşil zeytinlerin içeriklerine, yararlarına ve zararlarına değineceğiz.

 

Yeşil Zeytinin Faydaları

yeşil zeytinin faydaları nelerdir
yeşil zeytinin faydaları nelerdir

Öncelikle zeytinin kalp sağlığına yararlı olduğunu biliyoruz. Kalbe bağlı olan damarların da sağlığına iyi gelen yeşil zeytin kalbin ritmini düzenlenmesinde etkilidir. Kan dolaşımının sağlanmasında etkin rol oynayan yeşil zeytinin antioksidan madde içermesi nedeniyle hem kansere karşı koruyucu etkisi hem de kalbi koruyucu etkisi vardır. Dünyada Kalp sağlığı için yararlı olan yağlara baktığımızda doymamış yağlardan en önemli ve en sık kullanılan zeytinyağının da yine zeytinlerden elde edildiğini biliyoruz. Besin değeri açısından son derece zengin olan yeşil zeytin yağların sindirilmesinde kullanılan safra salgısını arttırmakta kanın şeker miktarını dengelemekte ve  bağırsak solucanlarından  kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Zeytinin içerdiği hidrat maddesi ve son derece yararlı olan yağ asitleri içeriğinin yanı sıra zeytinin E vitamini deposu olması itibariyle cilt sağlığına idame ettirmede etkisi vardır.. Bu nedenle kahvaltılarda mutlaka yeşil zeytin tüketilmelidir. Çeşitli mide rahatsızlıklarına iyi gelen yeşil zeytin demir açısından da zengindir ve bundan dolayı kanımızdaki oksijeni taşıma görevi gören Kan hücrelerinin de sağlığını korumaktadır. Önceleri göz sağlığının korunmasında havucun çok değerli olduğunu düşünmek genel bir yargıydı, yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeşil zeytin ve özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Zeytin ağacının verdiği her meyve, yaprağına kadar insan sağlığı için yararlıdır. Örneğin ilaç sanayisinde yeşil zeytinlerin yaprakları nezle ve grip gibi hastalıkların rahat geçirilmesinde kullanılır. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren yeşil zeytin karaciğer dostu bir besin maddesidir, aynı zamanda bağırsaklarımızın daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. D vitamini ve K vitamini içeriği ile çocukların gelişimine de son derece yardımcıdır.

 

« Önceki konu