Yetişkinlerde Menenjit Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.245
Yetişkinlerde Menenjit Belirtileri Ve Tedavisi

Yetişkinlerde menenjit belirtileri saptandığı takdirde tedavi edilebilen bir iltihaplanmadır. Birden fazla çeşidi bulunan “Menenjit nedir?” sorusunun cevabı beyin ve omurilik çevresindeki zarların iltihaplanmasıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle oluşan menenjitin bazı türleri bulaşıcı olabilmektedir. Çocuklarda görülebileceği gibi gençlerde ve yetişkinlerde de menenjit oluşumu gözlemlenmektedir.

Menenjit, tedavi edilmediği takdirlerde kalıcı hasara sebep olabilmektedir. Zarlardaki iltihapların beyne ulaşması durumunda komaya kadar gidebilen ciddi komplikasyonlar insan hayatını tehdit edebilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda işitme kaybı, çeşitli nörolojik problemler ve beyin hasarına sebep olabilir.

Viral Menenjit

En sık görülen ve çok da ağır olmayan menenjit türüdür. Sıcak günlerde sistemi etkilemesi daha kolaydır ve çeşitli virüsler aracılığıyla bulaşabilir.

Bakteriyel Menenjit

Oldukça ciddi bir menenjit türüdür ve insan sağlığını doğrudan tehdit eder. Kan yoluyla beyin ve omurilik zarlarına ulaşarak iltihaba sebep olur. Her yaştan insanda görülebildiği gibi genelde çocuklar ve gençler arasında daha yaygındır.

Mantar Menenjiti

Viral ve bakteriyel menenjitin aksine bulaşıcı olmayan mantar menenjiti daha uzun kuluçka süresiyle tanımlanır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan gençler, çocuklar, yaşlılar ve zaten çeşitli bağışık sistemini zayıflatıcı hastalıktan muzdarip insanlarda daha sık görülmektedir.

Paraziter Menenjit

Parazitler aracılığıyla beyni tehdit eden paraziter menejit solunum yoluyla vücuda girmektedir. Özellikle kaplıcalar gibi tatlı ve sıcak su kaynaklarından kapılabilen bu menenjit türü göl ve nehirlerden de alınabilir. Endüstriyel atıklarda bulunun bu parazitler bazen hijyenik olmayan havuzlarda yüzen insanların vücudunda da bulunabilir.

Bulaşıcı Olmayan Menenjit

Büyük çoğunlukla bakteriler ve virüsler aracılığıyla oluşan menenjit, nadiren de olsa kimyasal maddeler ve atıklarla temasta veya etkileşimde bulunan insanlarda oluşabilmektedir. Ancak bu tür menenjitler buluşıcı özellik göstermezler.

Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde daha farklı belirtilerle kendini gösteren menenjit belirtileri; çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde hemen hemen aynı belirtiler gözlemlenerek tespit edilir. Çocuk, genç ve yetişkinlerde menenjit belirtileri nelerdir:

  • Sebepsiz karşılaşılan mide bulantısı ve kusma şikayetleri.
  • Yorgunluk ve halsizlik. Aynı zamanda kas ağrıları veya eklemde hissedilen rahatsızlıklar.
  • Şiddetli baş ağrısı.
  • Işığa karşı geliştirilen aşırı duyarlılık.
  • İştahsızlık.
  • Eller ve ayakların sıklıkla soğuması.

Bu belirtilen başka rahatsızlıklarda da zaman zaman görülebilse de belirtilerin çokluğu ve fazlalığı risk göstergesidir ve doktora başvurulmalıdır.

Menenjit Tedavisi

Yetişkinlerde menenjit tedavisi çocuklarda ve gençlerde uygulanan tedaviyle aynıdır. Genellikle menenjit tedavisinde kullanılan antibiyotikler menenjitin atlatılmasında etkilidir. Ancak bazen iltihaplanma kaynaklı beyin çevresindeki şişmeler ve beyindeki artan basıncı kontrol altına almak için cerrahi işlem gerekebilmektedir.

Menenjit tedavisi ne kadar sürer?” sıkça karşılaşılabilen bir sorudur ancak bunun cevabını her zaman kesin olarak vermek mümkün olmayabilir. Ancak herhangi bir bağışıklık sistemi zayıflığı yoksa, ilaç tedavisi ve bol istirahatle viral menenjitin birkaç hafta içinde geçmesi öngörülür.

Etiketler